DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

SOSİAD BAŞKANI TURGAY KARAKUŞ

COVID-19 VE KÜRESEL ISINMA, SÜRDÜRÜLEBİLİR 

SOĞUTMANIN KRİTİK ÖNEMİNİ ARTIRMA YARIŞINDA

 

Covid-19 pandemisi ile birlikte küresel ısınmanın dünya üzerinde giderek belirginleşen yıkıcı etkileri, sadece soğutmanın değil, çevre dostu, temiz soğutma teknolojilerinin zorunluluğunu gözler önüne serdi. 2020 yılında doğa felaketleri neredeyse tüm dünyayı vurdu. 2020 yılının Kasım ayında dünyada gıda fiyatları, 2014’ten bu güne zirveye ulaştı. Tahıl stokları ise son beş yılın en alt seviyesinde. Pandemi sonrasında dünyayı bekleyen kıtlık riski söz konusu. Rusya başta olmak üzere Çin ve Pakistan gibi birçok ülkede buğday stoklanıyor. Türkiye her ne kadar dünyanın en büyük yedinci üretim ülkesi olsa da, küresel ısınmadan nasibini alarak tarım alanlarını, su kaynaklarını kaybediyor. 

 

Covid-19 pandemisi ile mücadelede dünya gündeminin ilk sırasında aşı çalışmaları yer alıyor. Aşı çalışmalarında her ne kadar bazı olumlu haberler alındıysa da geliştirilen aşıların etkinlik süresi belirsizliğini koruyor. Yani aşılamanın hangi aralıklarla tekrarlanması hakkında kesin bir bilgi yok. Bu, ne kadar doz aşının tedarik edilmesi gerektiği, uygun koşullarda muhafazası için ne ölçekte depolama ve nakliye olanağına ihtiyaç olduğu sorularını da cevapsız bırakıyor. Sadece aşı değil, insülinden antibiyotiğe kadar hayat kurtaran diğer birçok ilacın da bozulmasını ve işe yaramaz hale gelmesini önlemek için de "soğuk zincir" içinde depolanması gerekiyor.

 

Endüstriyel Soğutma Pazarı hacmi 2026'ya 

kadar 19 Milyar ABD Doları'nı geçecek

Covid-19 açısından aşı güvenliği ve küresel ısınmanın tehdit ettiği gıda güvenliği sorunları, tüm dünyada endüstriyel soğutma sistemlerini çözüm listesinin ilk sırasına taşıyor. Bu nedenle Soğutma Ekipmanları Pazarını, 2020-2024 yılları arasında %5,25'in üzerinde bir yıllık büyüme oranı ile 7 milyar ABD dolarının üzerinde bir yatırım artışı bekliyor. Uluslararası bazı değerlendirmeler ve raporlara göre Endüstriyel Soğutma Pazarı hacmi 2026'ya kadar 19 Milyar ABD Doları'nı geçecek.

 

Güçlükler şüphesiz ki var, fırsatlar da…

Devam eden Covid-19 küresel salgınının etkileri, özellikle belirli bir dönemde, endüstriyel soğutma sistemi endüstrisinin büyümesi büyük ölçüde engelledi. Hammaddelerin bol ve uygun maliyetli olmaması, tedarik sıkıntıları nedeniyle endüstriyel soğutma ekipmanı üreticileri zorlu bir süreçten geçti. İşgücü sıkıntısı, 2020'de pazar büyüklüğünü engelleyen bir başka faktör oldu. Ancak, ilaç ve gıda endüstrisindeki endüstriyel soğutma sistemlerine olan yüksek talep nedeniyle, soğutma sektörünün bir büyümeye tanık olması bekleniyor.

 

Kimyasal ve petrokimyasal uygulamaların, kısıtlanan endüstriyel operasyonlarında artan soğutma talebi nedeniyle endüstriyel soğutma sistemleri pazarında istikrarlı bir büyüme kaydedileceğini söylemek mümkün. 

 

Bu trend hem ülkemiz, hem de dünya geneli için geçerli. Asya Pasifik endüstriyel soğutma sistemi pazarının, Hindistan, Çin ve Japonya gibi ülkelerde e-ticaret sektörünün ve çevrimdışı perakende sektörünün hızlı büyümesi nedeniyle yüksek oranda bir büyümeye tanık olması bekleniyor. E-ticaret şirketleri tarafından yiyecek ve içecek ürünlerinin depolanmasına yönelik artan talep, endüstriyel soğutma sistemleri pazarını destekliyor. Turizm ve ikram sektörleri de Covid-19 önlemleri nedeniyle gıda güvenlik seviyelerini artırmak zorunda kaldı. Bu nedenle soğutma yatırımları, bu sektörler için de kritik önem taşıyor. Örneğin Latin Amerika'daki otelcilik ve turizm endüstrisinin olumlu görünümünün, yiyecek ve içecek endüstrisinde endüstriyel soğutma sistemlerinin yatırımlarını artırması bekleniyor. Dondurulmuş gıda ve soğuk hava depolarına olan talebin artması, pazar büyüklüğünü artıracak.

 

Evet, küresel ısınma ve Covid-19 pandemisi her ne kadar soğutma endüstrisi için bazı fırsatlar yaratıyor gibi görülse de aşılması gereken engeller, mücadele edilmesi gereken güçlükleri de beraberinde getiriyor.

 

Soğutma Endüstrisinin, “Sürdürülebilir 

Soğutma”ya Geçişi Üzerindeki Baskı Artacak

Endüstrinin oyuncuları, endüstriyel soğutma sistemleriyle ilgili giderek daha katı hale gelen yasal düzenlemelerin gereklerini karşılamak için yüksek kaliteli ürünler ve komponentler geliştirebilmek için inovasyon ve Ar-Ge girişimlerine yatırım yapıyor. Greenpeace, "İklim krizi, birkaç yıl öncesinde öngörülenden bile daha korkutucu derecede daha hızlı gelişirken, HFC'lerin şu anda 2016 Kigali Anlaşması kapsamında yasalaştırılandan daha hızlı bir şekilde sona erdirilmesi için baskı artacak" diyor. HFC soğutucu akışkanların, çevre üzerindeki zararlı etkileri ve yüksek sera gazı emisyonları nedeniyle önümüzdeki yıllarda pazar payını kaybetmesi bekleniyor. Avrupa'da, F-Gaz Yönetmeliğinin 2021'de HFC aşamalı olarak azaltılması, Avrupa Birliği'ndeki mevcut HFC kotasını referans değere göre %55 oranında azaltacak. 

 

Soğutma endüstrisi küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %10'unu oluşturmaktadır. Bu, havacılık ve deniz taşımacılığının toplam ürettiği miktarın üç katıdır. İklim değişikliği nedeniyle dünya çapında sıcaklıklar artmaya devam ederken, soğutma talebinin artması, soğutma endüstrisini çevre dostu soğutma çözümlerine her zamankinden daha fazla yönlendirecek. F-Gazlarla ilgili yasal düzenlemeler, soğutma endüstrisinin rotasını belirleyecek. CFC'ler, HFC'ler ve HCFC'lerin birlikte ele alındığında bugüne kadarki toplam küresel ısınma emisyonlarının yaklaşık %11'ini oluşturduğu söyleniyor.

 

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve IEA tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel soğutma cihazlarının sayısının 2050 yılına kadar 3,6 milyardan 9,5 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Raporda, ihtiyacı olan herkese soğutma sağlamak için 2050 yılına kadar 14 milyar cihaza ihtiyaç duyulacağını belirtiliyor.

 

UNEP raporu, soğutma endüstrisinde radikal değişiklikler olmaz ise, HFC emisyonlarının 2050'de CO2 üretiminin %20'sine eşdeğer bir küresel ısınmaya etkide bulunacağı konusunda uyarıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, tüm HFC'ler arasında en yüksek küresel ısınma potansiyeline sahip olan HFC-23'ün küresel emisyonlarının, uluslararası azaltma çabalarına rağmen 2018'de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. 

 

Özetle soğutma endüstrisinin, bu alanda büyük çaba sarf etmeye ve radikal bir dönüşüme hazır olması gerekiyor. Zira soğutma, yaşamı sürdürülebilir kılan bir faktördür, yaşamı tehdit eden faktörler arasında yeri yoktur, olmamalıdır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36