DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

İSKİD YÖNETİM KURULU BAŞKANI OZAN ATASOY

PANDEMİ’NİN 2020 DEĞERLENDİRMESİ VE 2021’DE SEKTÖRE 

YANSIMALARI 

 

2020 yılının Mart ayından itibaren ülkemizde de Kovid-19’un etkilerini göremeye başladık. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından pandemi olarak kabul edilen Kovid-19, birçok sektörü olduğu gibi faaliyet içerisinde olduğumuz iklimlendirme ve havalandırma sektörünü etkiledi. Ancak 2021 yılı içerisinde umuyoruz ki bulunan aşıların etkisi ile pandemi kademeli olarak azalacak ve daha normale yakın bir sürece gireceğiz. 2020 yılı içerisindeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye klima pazarı, üretim kapasitesi ile birlikte hem nicelik, hem de nitelik yönünden hızlı bir gelişim gösterdi. Özellikle split klima, filtre üreticileri, eşanjör ve soğutma ekipmanları üreticileri üretimlerini ve cirolarını içinde bulunduğumuz süreçte arttırmaya başladılar. 2020 yılı içinde klima satışlarında önemli bir büyüme gözlendiğini söyleyebiliriz.

 

Pandemi sürecinde tüm dünyada uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da etkisiyle Türkiye İklimlendirme Sektörü, hızla elektronik ticarete yöneldi. Sektör, Covid-19 koşulları altında çok hızlı bir şekilde iş güvenliğini ön plana alarak (Maske, Fiziksel Mesafe, Hijyen) üretim yeteneğine hızlı bir şekilde kavuştu ve adeta bir üretim üssü haline geldi.

 

Hastane ve AVM gibi büyük hacimli binalarda kullanılan iklimlendirme cihazlarının Kovid-19 koşullarına adapte edilmesi, filtre yenilemeleri, bakımlar, çerçevesinde yaz dönemi İSKİD Üyeleri için oldukça hızlı ve hareketli geçti. Yine yaz aylarının meteorolojik olarak sıcak geçmesi, perakende pazarını büyütmüş, evden çalışmaya başlayan beyaz yakalı çalışanların, ev konforunu arttırma amacıyla klima cihazı satın almak istemesi ile pazarı hızlı bir şekilde büyütmüştür. Bu süreçte konutlarda kullanılan duvar tipi klima cihazlarının satışlarında %9 gibi bir büyüme yaşandı. Özellikle sektörümüzde yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlayan A++ enerji sınıfı ve inverter kompresörlü ürünlere talep ciddi oranlarda artış gösterdi. 

 

İSKİD İstatistik sonuçlarına göre, en büyük pazar olan ev tipi klima ve değişken debili klima sistemleri (VRF / VRV / VRS) pazar büyüklüğü, önceki yıla göre %10’a yakın bir oranda artış gösterdi. Bu verilerin özellikle pandemi döneminde ticaretin ve kamu yatırımlarının durduğu halde gerçekleşmesi sektörümüz açısından gayet olumlu olarak yorumlanabilir. Dağıtım kanalları stoklarının çok düşük seviyede olması, yılın son çeyreğinde gerçekleşecek projeler ve yatırımlar çerçevesinde değişken debili klima pazarının, 2021’de daha hızlı bir büyüme sürecine girebileceğini gösteriyor.

 

Yine 2020 içerisinde Hava filtrasyon ekipmanları üreticileri ihracatlarını %22, eşanjör üreticileri satışlarını %18 artırdı, klima santralleri ve çatı tipi klima (rooftop) imalatçıları ihracat hacmini bir önceki yıla göre neredeyse benzer oranlarda sürdürüyor. 

Sahil bölgelerindeki müstakil evlerde yaygın olarak kullanılan ısı pompası cihazlarında ise önceki yıla göre satışlarda %70’lik artış görüldü.

 

İklimlendirme Sektörü 2020 Ocak-Ekim döneminde %3,3 oranında ihracat kaybı yaşadı. 2020 yılı Kasım ayında ise bir önceki yıl ihracatına oranla %5,1 artış görüldü. Bu kapsamda ilk üç ayda %3,1 artan ihracat, 10 ay sonunda %2,5 oranında azalmıştır. Genel olarak 2020 yılını iklimlendirme sektörü olarak, 5 milyar USD civarında  bir ihracat rakamı ile kapatmayı ön görüyoruz. 

 

Yine 2020 içerisinde Kovid-19 salgınının etkisiyle, zamanımızın büyük bölümünü evde geçirmeye başladık. Bu durum toplumda sağlık için iç hava kalitesinin dolayısı ile İklimlendirme ve Havalandırma sektörünün önemini ciddi oranda arttırdı. İSKİD olarak bizde bu sıkıntılı süreçte, kamuoyunda farkındalık yaratmak için İÇ HAVA KALİTESİ konusunda sadece uzmanlardan oluşan bir çalışma grubu kurarak çalışmaya başladık. Sosyal medya kanalları ve online yapılan webinarlar aracılığı ile üye ve sektör çalışanlarına “İç Hava Kalitesi” ile ilgili olarak en güncel bilgileri vermeye çalıştık ve 2021’de de çalışmaya devam edeceğiz.

 

2021 yılının özellikle ilk yarısının, pandeminin etkilerinin devamı ile yeni sistem satışlarından ziyade eski sistemlerin renovasyonuna ağırlık verilerek geçeceğini gösteriyor. 2021’in ikinci yarısında ise aşıların ve tedavilerin pozitif etkileri alınırsa daha ön görülebilir bir sürece girebiliriz. Yaşanan pandemi süreci bizlere oluşabilecek yeni virüs tehditlerine karşı iklimlendirme sistemlerinde yeni dizaynların, yeni ürünlerin ve %100 taze havalı iklimlendirme sistemlerin kullanımının artacağını gösteriyor. 2021 yılında iklim krizi ve doğanın tahribatı çok daha fazla ön plana çıkacak konular olarak gözüküyor. Doğayı, insanı ve kentleri koruyan teknolojilerin kullanılmasının yaygınlık kazanması, önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacak. Bizde İSKİD olarak üreticilerimizin bu standartları yakından takip ederek bu pazar için gerekli standartta üretim yapmaları için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

 

Kovid-19 sürecine dair hala belirsizlik olsa da Türkiye İklimlendirme Sektörünün dönemden en az zararla çıkacağına inanıyor, ulusal ve uluslararası tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza sağlık dolu günler diliyorum.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36