DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

İSİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET HAKKI ŞANAL

SEKTÖR OLARAK 2021’İN İLK YARISINDA TEDİRGİNLİĞİN 

DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİZ

 

İklimlendirme sektörü 2020 yılına geçmiş yıllarda olduğu gibi ihracatta yine büyüyerek güzel bir başlangıç yaptı. Mart ayı ile birlikte pandemi kaynaklı tüm dünya genelinde dış ticaret hacminin küçülmesi ile birlikte iklimlendirme sektörü ihracatımızda bir önceki yıla göre gerilemeye başladı. Temmuz ayı ile birlikte sektör ihracatımız yeniden toparlanmaya başlayarak, özellikle Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında istikrarlı bir performans göstererek 2019 yılı ihracatı verileri karşılaştırıldığında %2,5 oranında gerileme yaşadı. İklimlendirme sektörünün ihracat büyüklüğü 2020 kasım sonu itibariyle 4 milyar 176 milyon 675 Amerikan Doları olarak gerçekleşti. 

 

Aralık ayında ihracatta göstereceğimiz güzel artış ivmesi ile 2020 yılını da 4,7 milyar dolar seviyesinde tamamlayacağımızı ön görmekteyiz. Daralan dünya ticareti düşünüldüğünde mevcut durumu korumuş olmak sektör açısından son derece önemli bir motivasyon olacak. 

 

Sektör olarak 2021’in ilk yarısında tedirginliğin devam edeceğini düşünmekteyiz. Covid-19 sonrasında özellikle artan talebi karşılamak için ülkeler arasında bir üretim rekabeti yaşanacağını düşünüyoruz. Ancak özellikle pandeminin ilk dalgası ile yoğun hasar alan Avrupa ülkelerinde pek çok üreticinin bu süreç sonrasında kapanacağı ve bu durumun mevcut pozisyonunu koruyan Türk imalatçısı için bir fırsat doğuracağını düşünüyoruz. Bununla birlikte pandemiden etkilenen Çin’in her sektörde olduğu gibi iklimlendirme sektöründe de agresif bir ticari duruşu var. İklimlendirme sektöründen aldığı yaklaşık 89 milyar dolar büyüklüğü ile lider olan Çin’in önümüzdeki dönemde mevut durumunu korumak için daha agresif olacağını düşünüyoruz. 

 

Tabii Amerika Birleşik Devletleri ve Brexit sürecindeki İngiltere’nin dünya ticaretinde nasıl bir duruş sergileyecekleri de Çin’in bu agresif pozisyonunu etkileyecek. Bu süreçte hükümetimiz uygulayacağı doğru politikalar doğrultusunda yeniden şekillenecek dünya ticaretinden oluşacak yeni ciddi fırsatlar sektörümüzün ihracatını çok hızlı bir şekilde artıracaktır.

 

Bununla birlikte yükselecek talebi karşılamak için ticaretteki engellerin azaltılması yönünde adımlar atılması kaçınılmaz görünüyor. Sektör olarak bu zorlu süreçte doğru tedarik zinciri stratejilerini uygulamamız gerekiyor. 

 

Nihai olarak en büyük hedefimiz ticaretin yön değiştirdiği ülkelerdeki pastadan aldığımız payı artırmak. 

 

Dünyada genelinde 2021 yılında ilk çeyreğinde bazı fuar iptalleri gündeme geldi. İklimlendirme sektörü olarak 2021 yılı ilk yarısında da fiziki olarak uluslararası ticari aktivitelerin olmayacağını öngörerek dijital heyet organizasyonları düzenlemeye başladık. Kazakistan ile başladığımız dijital heyet organizasyonlarına Katar, Ukrayna ve Kolombiya ile devam ettik. Bu doğrultuda sektör olarak toplu tüm ticari aktivitelerimizi dijital platforma taşıyarak 2021 yılında 16 adet dijital dış ticaret heyeti organizasyonu düzenlemeyi planlıyoruz. Normalleşme süreci 2021 yılı içerisinde başlar ve pandemi süreci biter ise tüm planlamalarını yaptığımız 2020 yılı içerinde fiziki olarak gerçekleştirme imkânı bulamadığımız yurtdışı aktivitelerimize kaldığımız yerden hızlı bir şekilde devam edeceğiz.

 

Pandemi süreci bu yıl birçok alışkanlığımızı ve iş yapma modellerimizi değiştirdi. Daha önceden bu tür tecrübeleri edinmemiştik. Bu gelişmeler sonucu mevcut duruma da kısmen alışmaya başladık. Tecrübe sahibi olduk. Bu doğrultuda yatırımı bekleyen ve süreç içerisinde askıya alınan yerli ve yabancı sermayeli yatırımlarda 2021 yılında yeniden hayata geçirmeye başlayacağız.

 

Global pazardaki payımızı artırmak için de organize şekilde planlı çalışmalarımız devam ediyor. Pazar payımızın düşük olduğu ülkeler üzerinde özel çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte halen kamu, sektör ürünlerinde özellikle yapım işleri ihalelerinden dolayı çok ciddi bir alıcı konumunda. Sektör, iç pazarda global firmalara karşı ne kadar güçlü olursa dış pazarda da gücünü artıracaktır. Günümüz rekabet koşullarında üretimdeki hacimler çok önemlidir. Yapım işleri kapsamındaki ihalelerde Türkiye de üretilen ürünlerin kullanımı konusunda özendirici kurallar geliştirirsek iç pazarda üreticilerimizin hacim artışları dış pazardaki rekabet gücümüzü de artıracaktır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36