YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

FRASCOLD SOĞUK ODA HESAPLAMA PROGRAMI

Suat ORTA

Yüksel Teknik Soğutma San.Tic.Ltd. Şti.

Makine Mühendisi

 

Bozulabilir ürünlerin dayanıklılığını arttırmak, mevsimselliğini ve uygun bir şekilde taşınmasını sağlamak için, ortam sıcaklığından daha düşük bir sıcaklık , bununla beraber, uygun bir nem seviyesi oluşturabilen ve koruyabilen odalara sahip olmak gerekir. Bunu sağlamak ve odadaki ısı geçişini azaltmak için, yalıtım malzemeleri ve bununla beraber, kompresörden başlayarak en uygun ekipmanı seçmek özel bir dikkat gerektirir.

 

Bir soğuk oda için gereken soğutma kapasitesi; duvarlarda meydana gelen ısı geçişi ve kapı açıklıklarının sebep olduğu hava sızmasıyla beraber, ürünlerin soğutulması ve iç ısı üretimi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Soğutma kapasitesini hesaplamak ve ürünleri korumak için, tüm bunları değerlendirebilen bir programa ihtiyaç duyulabilir.

 

Frascold Soğuk Oda Hesaplama Programı doğru ve hızlı sonuçlar almanın kolay bir yolunu sunmaktadır. Seçim yazılımına entegre olarak çalışan Frascold Soğuk Oda Hesaplama Programı, spesifik olarak neye ihtiyaç duyuluyorsa, ona en uygun kompresörün seçilmesini sağlar.

 

FRASCOLD SOĞUK ODA HESAPLAMA PROGRAMI İLE İLGİLİ DETAYLI ANLATIMI AŞAĞIDA BULABİLİRSİNİZ

 

1.Adım İlk olarak Frascold Selection Software açılır. (Resim 1)

 

2.Adım

Resim 2’de ok ile belirtildiği gibi Selection Calculation Seçeneğini işaretlemek gerekmektedir.

1 2

3.Adım

2.adımda ki seçeneği işaretledikten sonra ok ile belirtilen nokta da çıkan Cold Room Calculation seçeneği seçilmelidir. (bkn. Resim 3)

 

4.Adım

Cold Room Calculation seçeneği seçildikten sonra açılan ekranda 6 adet sekme bulunmaktadır.

Sekmelerin açıklamaları aşağıda belirtilmiştir.

 

General (Genel): Soğuk odanın ölçüleri (Uzunluk, Genişlik ve Yükseklik) ve odanın olması istenen şartları girmek gerekmektedir. (Oda sıcaklığı, Nem miktarı, Çalışma saati) (Resim 4)

3 4

 

 

Transmission (İletim): Çevre koşulları belirtmek ve izolasyon malzemesi kalınlığı ve türünü seçmek gerekmektedir. (Resim 5)

 
 

Infiltration (Sızma): Dış hava şartlarını ve kapı açılma sıklığını seçmek gerekmektedir. (Resim 6)

 
5 6
 

Products (Ürünler): Soğuk odanın içinde saklanacak ürün ile ilgili bilgileri girmek gerekmektedir. (Ürün miktarı ve cinsi,günlük ürün sirkülasyonu,ürünün odaya giriş sıcaklığı vb.) (Resim 7) 

 

Ürün ile ilgili bilgiler tam olarak girildikten sonra Add tuşuna basılması gerekmektedir. (Resim 8, Resim 9)

 
7 8
 
 

 

9 10Internal Generation (İç Üretim): Oda içinde bulunan ekipmanlardan kaynaklanan ısı yükünün hesabı için gerekli parametreleri doldurmak gerekmektedir.(Evaporatör fanları, Defrost ısıtıcıları, Işık vb.) (Resim 10, Resim 11)

 
 

Result (Sonuç): Tüm bilgiler eksiksiz girildikten sonra hesaplanan soğutma yükünü burada görebilirsiniz. (Resim 12)

 
11 12

Result sekmesinde bulunan Print tuşundan teknik doküman çıktısı alabilirsiniz.

 

Ok tuşuna bastığınızda ise bütün işlemleri sonuçlandırarak programın sizin için seçtiği uygun kompresörü ekranda görebilirsiniz. (Resim 13, Resim 14, Resim 15)

13 14
fras makale15

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36