Wavin, dünya çapında nitelikli tesisatçı yetiştirmeyi hedefliyor ZeroBuild Türkiye'21 Yapı Biliminde En Yeniler İKLİM KRİZİNE DUR DİYECEK ÇÖZÜMLER ZEROBUILD TÜRKİYE’21’DE Türkiye’de Ürettiği Ekolojik Havalandırma Çözümü ile Dünya Mutfaklarını Havalandırıyor ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL LOWARA e-LNE / e-LNT YÜKSEK VERİMLİ SİRKÜLASYON POMPALARI

VIESSMANN GÜNEŞİN ENERJİSİYLE ÇATILARI DONATMAYA DEVAM EDİYOR

Çankırı-Şabanözü OSB’de bulunan, Türkiye’nin en büyük çorap fabrikası olan, Gelal Çorap Fabrikası’nın çatısına güneş enerjisi santrali kurulumu tamamlandı. Mühendislik hizmetlerini, kurulum ve devreye alma işlerini sektörün önde gelen firmalarından, Bursa merkezli, Sunvital Enerji’nin üstlendiği proje 4 etaptan oluşmaktadır. İlk 2 etabının şebekeye entegrasyonu 2019 senesinde tamamlanan projenin, diğer 2 etabı 2020 senesinde devreye alınmıştır. Bu yatırımla LEED Platinium sertifikası almaya hak kazanan Gelal Çorap firması sadece şirket ekonomisine değil, aynı zamanda ülke ekonomisine de önemli katkı sağlamıştır. Toplam 15.973 adet fotovoltaik panel montajı yapılan projede 5.034 kWp kurulu güce ulaşılmıştır. Böylece proje, Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş santrallerinden biri olmuştur. Yıllık toplamda 6.115.000 kWh enerji üretiminin gerçekleşmesi beklenmektedir. Fabrikanın toplam tüketiminin %57’sine denk gelen bu üretim ile birlikte yılda 245.000 adet ağacın tüketimine eşdeğer 2.700.000 kg CO2 salımının önüne geçilmiş olacaktır.

 

Viessmann’ın çözüm ortaklarından Sunvital Enerji’nin gerçekleştirmiş olduğu bu proje, ayrıca Viessmann’ın Avrupa’da tek çatı üzerinde kurulan en büyük GES projesi olarak da kayıtlara geçmiştir.

 

Mevzuatlardaki değişimler doğrultusunda, öz tüketim modeli, endüstri kuruluşları için ciddi avantajlar getirmektedir. Artan elektrik birim fiyatları ve çatı üzeri GES kurulum maliyetlerinin düşmesi ile endüstriyel tesislerde yatırımın geri dönüş süreleri oldukça azalarak, 4-5 yıl civarına gelmiş bulunmaktadır. 

 

Uluslararası araştırmalar, Türkiye’de güneş enerjisinin önümüzdeki 5 yılda en ucuz enerji kaynağı olacağını ve artan elektrik ihtiyacını karşılamada en önemli kaynak olarak öne çıkacağını göstermektedir. 

 

Ülkemizdeki güneşlenme süreleri ve enerjide dışa bağımlılık dikkate alındığında, güneş enerjisinin vazgeçilmez bir yatırım aracı olarak ön plana çıktığı görünmektedir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36