YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

THERMEX'TEN DOĞRU ISINMANIN PÜF NOKTALARI

1) DOĞRU KOMBİ SEÇİMİ:

Evinizin ihtiyacı olan, uygun ve doğru kapasitedeki kombiyi seçin. Büyük kapasiteli kombi çok iyi ve fazla ısıtır, düşük kapasiteli kombi az ısıtır düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Kullanılacak olan kombinin kapasitesi evinizin büyüklüğü, konumu ve diğer özellikleri ile ilgilidir. Thermex size bu konuda her türlü ihtiyacınızı sağlayacak bir ürün gamı (24kW – 28kW – 35kW) sunmaktadır. 

 

2) KOMBİNİN BULUNDUĞU ORTAM:

İdeal ısının sağlanması hususunda, kombinin bulunduğu ortamın da büyük bir önemi vardır. Dış ortamda bulunan cihazlar, yönetmelikler gereği dolaplar içinde bulunmak zorundadır. Tesisat borularının dış ortamda kalan kısımlarının da izolasyonunun sağlanması gerekmektedir. Bu şekilde ısı kayıpları da minimum seviyeye indirilmiş olacaktır.

 

3) DOĞRU RADYATÖR SEÇİMİ:

Evinizin izolasyon durumuna ve konumuna göre uygun metrajda radyatör seçimi de, ideal ısınma için büyük bir önem arz etmektedir.

Oturduğunuz dairenin cephesi ısı kayıplarına doğrudan etki eder. Kuzeye cepheli dairelerin ısı kayıpları, diğer yönlere cephesi bulunan dairelerden daha yüksektir. Bunun yanı sıra dairenin apartman içindeki konumu, alt ve üst dairelerin boş veya dolu olması da ısı kaybını etkileyen faktörlerdendir. Ara katta yer alan, alt ve üst katları dolu dairelerin ısı kaybı daha az olur. Ayrıca evinizin dış cephe alanı büyüklüğünün, ısı kaybı hesaplaması yapılırken göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Evinizdeki kapı ve pencereler de ısı kaybı için önemli etkenlerdir. Kapı ve pencerelerin sayısı ve ısı geçirgenliği de ısı kayıplarınıza etki etmektedir. 

Bu nedenle evinizin ısı ihtiyacı hesaplanırken ısı kayıpları da dikkate alınmalı ve bu çerçevede uygun radyatör tipi ve metrajı belirlenmelidir. Thermex kombiler her çeşit radyatör ve ısıtma sistemi ile uyumlu ve verimli bir şekilde çalışmaktadır.

 

4) AKSESUAR KULLANIMI:

 

• ODA TERMOSTATI;

Kombiyle birlikte oda termostatı kullanımı, istenilen konfor sıcaklığının en uygun yakıt tüketimiyle beraber elde edilmesinde, dolayısıyla da önemli seviyede bir tasarruf yapılmasını sağlayacaktır. Thermex’in tüm oda termostatları ile %30’a varan yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak pazara sürülen, cep telefonu ile de kullanılabilen oda termostatları sayesinde evinize gelmeden kombinizi çalıştırıp, ısınmış bir eve gelmeniz artık mümkündür. 

 

TERMOSTATİK RADVATÖR VANASI;

Avrupa’da kullanımı zorunlu olan termostatik radyatör vanaları, dünyada en önemli tasarruf yöntemlerinden bir tanesidir. Avrupa’da ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 1998 tarihli, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Türkiye’de de merkezi sistemle ısınan binalarda termostatik radyatör vanası kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. 

Türkiye’de farklı şiddet ve sürelerde kış sezonu yaşayan bölgelerde oda sıcaklığına bağlı olarak çalışan termostatik vana kullanımıyla yüzde 30’a varan tasarruf elde edilebilmektedir. Bu termostatik vanalar oda sıcaklığındaki değişiklikleri algılayarak, radyatörden geçen akışkan miktarını değiştirmektedir. Bu şekilde debi kontrolü yapılarak ortam sıcaklığı istenilen değerde sabit tutulmaktadır. Ortamdaki sıcaklığa göre de gerektiğinde radyatöre giriş yapan suyu otomatik kısarak, gerektiğinde de suyun girişini arttırarak, radyatörün sıcaklığını ortam sıcaklığına göre ayarlamaktadır.

 

5) İDEAL ISI SEÇİMİ VE KOMBİ KULLANIMI:

Yapılan araştırmalar neticesinde, en uygun iç hava şartlarının 22-25 0C sıcaklık ve yüzde 40 nem özelliğine sahip olması gerektiği tespit edilmiştir. Bu arada en uygun iç ortam hava şartlarının (yatak odası, oturma odası vb.) özelliğine göre değişiklik gösterebileceği de unutulmamalıdır.

Geceleri kombinin kalorifer su sıcaklığının düşük ayarlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Cihazın tamamen kapatılması ve daha sonrasında yeniden yakılması sonucunda, evi ısıtmak için daha çok enerji harcanacağı da bir gerçektir. 

Ayrıca, kombiyi belli zaman aralıklarıyla kısa süreli çalıştırmak, hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Bunun yerine kombiyi, kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

 

6) KOMBİ VE TESİSAT BAKIMI:

Kombinizden uzun yıllar ve verimli bir biçimde faydalanmak istiyorsanız, yılda bir kez yetkili servislere bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yine yetkili servislere iki yılda bir yaptırılacak olan radyatör ve tesisat temizliği de kombinizin hem ömrünü uzatmış olacak, hem de daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

 

7) DİĞER ETKENLER:

Radyatörlerin önlerinin ve üstlerinin kapatılmayarak açık bırakılması, radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı yansıtıcıların konması, güneş alan pencerelerin temiz tutulması, evler havalandırılırken tüm pencerelerin aynı anda açılarak havalandırmanın yapılması, doğru ısınma için ilave tedbirler olarak düşünülebilir. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36