YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

TERMO TEKNİK BAYİ KANALI SATIŞ MÜDÜRÜ CEM BAYRAMOĞLU

DOĞRU ISINMA İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Kış aylarında, ısınma maliyetleri en önemli konulardan birisi haline geliyor. Yüksek doğalgaz faturaları ödemelerine rağmen yeterli seviyede ısınamayanların şikayetleri artıyor. Doğru ısınma için bilinmesi gerekenleri Termo Teknik  Bayi Kanalı Satış Müdürü Cem Bayramoğlu anlattı.

 

İŞTE DOĞRU ISINMAYI SAĞLAYACAK ÖNLEMLER VE YÖNTEMLER:

 

Doğru Yalıtım

Yalıtım, ısınma için harcadığınız yakıtın/enerjinin tamamını kullanabilmek ve evlerden dışarıya kaçan enerjinin en aza indirilmesini sağlayan bir koşuldur. Yalıtımı doğru yapılmamış evler ve binalarda sarf edilen yakıtın önemli bir kısmı verimsiz kullanım nedeniyle boşa harcanmakta, istenilen sıcaklık değerlerine ulaşılması için daha fazla enerji harcaması yapmak gerekmektedir. Doğru bir yalıtımla çok önemli oranlarda tasarruf sağlanabileceği  bilinmektedir. Binanın dış ve iç yüzeylerinin doğru ve malzeme ve işçilik ile yalıtımı, kapı ve pencerelerin kalitesi,  ısınmada verimliliği doğrudan etkilemektedir. 

 

Doğru Ürün Seçimi

Verimlilik, bir kombinin veya kazanın yaktığı birim doğalgaz başına verdiği ısı miktarını ifade eder. Bu anlamda doğru kombi veya kazan kullanmak verimlilik ile eşdeğerdir. Premix yoğuşmalı kombiler, en yüksek verim değerlerine sahiptir.  Ortalama bir premix yoğuşmalı kombi ile yoğuşmasız kombi arasındaki verim farkı yaklaşık yüzde 20’dir. 

Merkezi ısıtma ile ısınan binalarda ise yoğuşmalı kazanların kullanımı yer tipi çelik kazanlara göre minimum yüzde 20’ye varan verimlilik avantajı sağlar. Yaklaşık bir kombi büyüklüğünde olan duvar tipi yoğuşmalı kazanlar, talep edildiğinde gelişmiş tek kontrol paneli ile 15 adet kazan birlikte kaskad (sıralı) çalışarak 2400 kW’a varan ısıtma kapasitesine ulaşabilir. Merkezi ısıtmalarda sağladığı verim, kurulum ve bakım kolaylığı, uzun kullanım ömrü gibi birçok kriter göz önüne alındığında duvar tipi yoğuşmalı kazanlar merkezi ısıtma sistemlerinin geleceğidir.

 

Kombi / Kazan Bakımı

Kombiler, farklı bölümlerden oluşan, birden fazla sisteme sahip, evdeki ısıtma tesisatı ile bağlantısı bulunan cihazlardır. Bu nedenle, tesisattaki ısı üretimini sağlayan kombilerin verimliliğinin sürekli kılınması yıllık bakımları ile sağlanır. Yıllık bakımlar esnasında yetkili servisler tarafından yapılan kontroller ve ayarlamalar kombinizin tükettiği gaz miktarını da azaltarak panel radyatörlerinizin daha verimli ısıtmasını  sağlayacaktır.

 

Yoğuşmalı kazanların da uzun yıllar daha verimli ve sorunsuz kullanılabilmeleri amacıyla, kazan bakım sözleşmelerinden yararlanılarak sistemin periyodik kontrolleri ve bakımı yapılmalıdır.

 

İhtiyaçlarına uygun doğru ürün seçenler, yalıtımlarını en iyi şekilde yaptıranlar ve yıllık bakımlarını yapanlar kış aylarını daha az enerji harcaması yapıp, daha iyi ısınarak geçirecektir.

 

Yeterli Panel Radyatör Uzunluğu

Panel radyatörler, kombi ve kazanların ürettiği ısıyı evinize yayarak ısıtma sisteminizi tamamlarlar. Bu anlamda kombinizin yeterli ve verimli ısıtmasının yanında, evinizin metrekaresine doğru oranlanmış bir toplam panel radyatör uzunluğuna sahip olmak şarttır. Aksi halde kombiniz ne kadar verimli çalışsa da, kombinizin ürettiği ısı evinize eksik hesaplanmış radyatörler nedeniyle yeterince yayılamaz; yeterli sıcaklığa ulaşılamadığından kombinizi daha fazla çalıştırmanıza ve daha fazla enerji sarf etmenize neden olur.

 

Ayrıca  panel radyatörlerinizin önüne ve üzerine konulan eşyalarda radyatördeki ısının yayılmasını engelleyecektir.

 

Verimli ve doğru ısınma için 3 Termo Teknik  ürünü:  

LOGIC kombi, EVOMAX yoğuşmalı kazan ve Termo Teknik Silüet  panel radyatör serisi.

 

Termo Teknik Logic Yoğuşmalı Kombi 

İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinde çok tutulan, Türkiye’de ise 2011 yılında piyasaya sunulan ve kısa zamanda son kullanıcının beğenisini kazanan LOGIC Yoğuşmalı Kombi,  mutfakta, iki ayrı banyoda aynı anda yeterli sıcak su sağlayabilen, yüksek performanslı, tasarruflu, az yer kaplayan yapısı ile dikkat çekiyor.

 

Satış ve servis desteği Termo Teknik tarafından sağlanan Türkiye’nin IDEAL kombisi LOGIC’in c26/35 ve c31/35 modelleri bulunuyor.  c26/35,26 kW ısıtma, 35 kW sıcak su kapasitesi; c31/35 ise 31 kW ısıtma, 35 Kombiler, sınıfının en yüksek enerji verimliliğine ve en küçük boyutlarına sahip kombileri olarak biliniyor.

 

LOGIC Kombiler, 6 sigma ile sağlanan “hatasız üretim” özellikleri ile uzun yıllar arıza yapmadan verimli çalışıyor.

 

Logic’in Eşsiz Özellikleri

LOGIC serisi Yoğuşmalı Kombiler A sınıfı enerji verimliliğine sahip. Aynı zamanda en düşük atık gaz seviyesi olan NOx 6 Class ile çevreci bir kombi. 

LOGIC Kombiler modülasyonlu oda termostatı ve dış hava sensörü ile kullanıldıklarında istenilen oda sıcaklığının (önerilen 20-22°C) üzerinde ihtiyaç dışı sıcaklıklara çıkmasını önlüyor. 

Modülasyonlu oda termostatı ve dış hava sensörü kullanıldığında enerji verimliliği A+ olmaktadır.

LOGIC, eşsiz tasarımı ile tüketiciye en az sarfiyat ile evinin tüm noktalarına ulaşan ısınma konforu ve yüksek sıcak su kapasitesi sunuyor.

Sadece 39,5 cm genişliği sağdan ve soldan 2,5 mm montaj mesafesi ile mutfak gibi dar alanlarda bile kolay kurulum sağlanıyor.

 

ErP Standardında

Termo Teknik tarafından Türkiye’ye sunulan   LOGIC Yoğuşmalı Premix Kombi ErP (Energy Related Products- Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğine uygun standartlara sahip bulunuyor. İngiltere’de bir milyon adetten fazla kullanıma sahip olan LOGIC Yoğuşmalı Kombi 2015 yılından beri ErP’ye uygun olarak üretiliyor.

 

Duvar tipi yoğuşmalı kazan EVOMAX

Termo Teknik, İngiltere iş dünyasının en prestijli ödülü “The Queen’s Award” sahibi duvar tipi yoğuşmalı kazan EVOMAX’ı ise merkezi ısıtma sistemlerinde gerek yeni, gerekse dönüşüm yoluyla konut, okul ve sanayi projeleri ve son kullanıcılar ile buluşturuyor.

 

EVOMAX; ileri teknoloji teknik tasarımı ve gelişmiş kontrol aksesuarları sayesinde, sabit verimlilikte çalışarak istenen sıcaklığı yakalayabiliyor ve bu sayede minimum enerji tüketimi ile maksimum konfor sağlıyor. EVOMAX, 42, 65, 90, 105, 125, 160 kW ısıtma kapasiteleri ile farklı büyüklükteki ısıtma ihtiyaçları için de kullanılabiliyor. Talep edildiğinde gelişmiş tek kontrol paneli ile 15 adet kazan birlikte kaskad (sıralı) çalışarak 2400 kW’a varan ısıtma kapasitesine ulaşabiliyor.

 

Alüminyum silisyum alaşımlı döküm eşanjörü ile kazanın termal şoklara, ısıl gerilmelere ve korozyona dayanıklılığı arttırılıyor. EVOMAX kazanlar, işletme maliyetlerini düşük tutmak için yüzde 110 verim oranına kadar kısmi yükte çalışabiliyor. EVOMAX, yüksek kapasiteye ihtiyaç duyulan konutlar otel, tesis gibi ticari alanlar için en uygun sonuçları yaratıyor.

 

Silüet Serisi panel radyatörler

Şık tasarımı, üstün kalitesi, dekoratif renkleri, kısıtlı mekanlara uygun ölçüleri, sağlamlığı ve verimi ile öne çıkan Termo Teknik Silüet Serisi, panel radyatör kullanma alışkanlıklarını değiştirecek özellikler taşıyor.  Panel radyatörlerde alışılmış beyaz rengin yanında zevkli ve modern görünümlü bir alternatif  olarak antrasit rengi de sunan Silüet Serisi,  farklı öğelerden esinlenen dekorasyonlara uyum sağlıyor. 

 

Termo Teknik’in Çorlu’da bulunan fabrikasında ileri teknoloji ve çelik sac kullanılarak üretilen, tasarımı ile kullanıcıların ince zevkine; sağlamlığı, verimliliği ve 15 yıl garantisi ile de bütçesine hitap eden Silüet Serisi’nin Minima, Style, Vertica ve Latida modelleri bulunuyor.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36