YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

DAIKIN'DEN KIŞ YAKLAŞIRKEN DOĞRU ISINMA İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Pandemiyle gelen kısıtlamalar daha uzun süre evde vakit geçirmeyi de beraberinde getirdi. Tüketicilerin her kış mevsiminde yaşadığı ısınma sorunları ve yüksek faturalar bu yıl daha da artacağa benziyor. Isıtma sektörünün öncü markası Daikin’in uzmanları, daha çok randıman ve güvenlik için ne tür kombilerin kullanılması gerektiği konusunda tüketicilere çok önemli uyarılarda bulunuyor. Değişen konut tercihine de değinen uzmanlar, özellikle doğalgazın olmadığı yerlerde, ısı pompalarının en konforlu ve ekonomik ısıtma sistemi olarak mükemmel bir çözüm oluşturduğunu vurguluyor.

 

Kış günlerinin kapıda olduğu bugünlerde tüketicinin gündeminde ısınma yöntemleri ve maliyetleri yer alıyor. Pandemiyle birlikte gelen kısıtlamalar, önümüzdeki günlerin çoğunlukla evde geçeceğini gösteriyor. Bu da daha çok enerji harcaması ve fatura anlamına geliyor. Doğalgazın yaygın olarak kullanıldığı yerlerde kombi neredeyse tek seçenek olarak karşımıza çıkarken, özellikle doğalgazın olmadığı bölgelerde ısı pompaları mükemmel bir çözüm olarak tercih ediliyor. Isıtma sektörünün önemli oyuncusu Daikin’in uzmanları daha çok randıman ve güvenlik için ne tür kombilerin kullanılması gerektiği konusunda tüketicilere çok önemli uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar, değişen konut tercihini de göz önüne alarak ısı pompalarının yakın gelecekte öne çıkacağı bilgisini de veriyor.  

 

İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin’in uzmanları Türkiye’de 21 Nisan 2018 yılında yürürlüğe giren Isıtma Cihazları için Ekotasarım Gereklilikleri ve Enerji Etiketlemesi Tebliği’ni de hatırlatarak, yeni kombi alacaklara ve mevcut kullanıcılara şu tavsiyelerde bulunuyor: “Bu tebliğler, kapasitesi 70 kW ve altındaki kombiler için sezonsal mahal ısıtma enerji verimliliği yüzde 86’nın altına düşemez diyor. Konvansiyonel kombiler bu verimliliği sağlayamıyor. Artık tüm pazar yoğuşmalı kombi ve kazan sınıfına yöneliyor. Yoğuşma, atık gazı yoğuşturan özel bir ısı eşanjör yapısı vasıtasıyla atık gaz ısısından yararlanarak yüzde 110’a varan oranda verim değeri elde edilebilen bir teknoloji. Bu yüzden yakıttan yüksek oranda tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda baca sıcaklığını düşürmesi nedeniyle emisyon değerlerinde de azalmalara sebep oluyor. Sistem bu yüzden çevreci bir özellik de taşıyor.

 

Isı pompaları ise enerji olarak su, hava ve toprak gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilen sistemlerdir. Aldıkları enerjiyi ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyuna çevirirler. Özellikle doğalgazın gitmediği bölgelerde ideal bir çözümdür. Biraz maliyetli gelse de kısa sürede kendini amorti eder.”

 

Kombi alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

İhtiyacınıza uygun ürün hakkında araştırma yapın. Modülasyon oranlarına dikkat edin. Tavsiye edilen cihazın ısıtma kapasitesinin eviniz için yeterli olup olmayacağını öğrenin. Kombinizde mutlaka CE damgası arayın. Sadece kombinizin alım maliyetini değil, tüketim bedeli ve servis maliyetini de göz önünde bulundurun. Bilinen geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin. Bir daireye kombi takmadan önce mekanın ısı kaybının iyi hesaplanması gerekiyor. Dairenin büyüklüğü, dış cepheye olan yüzeyleri, pencere ve kapı ölçüleri, açık kanat ölçüleri ısı kaybını belirleyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Aksi takdirde düşük ya da yüksek kapasiteli bir kombi size yüksek doğalgaz faturası veya ısınmayan bir ev ile geri dönebilir.

 

Kombinin ortalama sıcaklık ayarı kaç derece olmalıdır? 

Kombi sıcaklık ayarı binanın izolasyon yapısı, dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi unsurlara bağlı olarak değişebiliyor. Genelde radyatörlü sistemlerde 40-80°C arasında bir sıcaklık yeterli oluyor. Ancak kombinizin yoğuşma yapabilmesi için dönüş suyu sıcaklığının 55°C’nin altında olması gerektiğini unutmayınız. (ideal dönüş sıcaklığı 30-35 °C’dir) Kombi ve kalorifer tesisatında çalışma basınçlarının en az 1 ila 2 bar olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Oda termostatları evin ısısını daha hassas ayarlayabildiği için özellikle kombili sistemlerde tavsiye ediliyor ve büyük oranda ekonomi sağlıyor. 

 

İyi ısınırken yakıt tasarrufu yapabilir mi?

Kombiyi sadece gündüz kullanım saatlerinde çalıştırdığınızda gece boyu soğuyan bina bloğunun ısınması oldukça zaman alıyor ve enerji tüketimi büyük oranda artıyor. Bu yüzden binanın dış hacminin soğumaması için geceleri düşük seviyede de olsa kombiyi çalıştırmak gerekiyor. Kombiyi kısa süreli kapatıp-açmak yakıt sarfiyatını arttıran bir yöntem. Çünkü kombi, istenilen oda sıcaklığına ulaşmak için daha fazla yakıt harcıyor. Bunun yerine sıcaklığı düşük seviyelerde tutmak daha fazla tasarruf sağlıyor. Uzmanlar, yakıt tasarrufu yapmak için radyatörle birlikte termostatik vana kullanmayı öneriyor. 

 

Kombi bakımını ihmal etmeyin 

Daikin’in uzmanları kombi bakımının sadece yetkili servisler tarafından yapılmasını öneriyor. Yılda bir kez yetkili servisi çağırarak bu bakımları yaptırmak mümkün. Eğer bir gaz kaçağından şüphe eder veya gaz kokusu duyarsanız, ilk iş olarak kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırın ve ana vanayı kapatın. Asla çakmak, kibrit ve benzeri şeyleri kullanmayın. Elektrik ekipmanlarını açıp kapamayın veya fişten çekmeyin. Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayın; 187 Doğalgaz Acil hattını arayın. Eğer ulaşamazsanız 110 İtfaiye’yi arayın.

 

Mükemmel çözüm: Isı pompaları  

Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen ısı pompalarına yönelim her geçen gün artıyor. Isı pompaları, tasarruf ve konforun yanı sıra çevreci özellikleriyle de öne çıkıyor. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan ısı pompaları ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu eldesini tek bir sistemle çözüyor. Su, hava ve toprak gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilen sistem, özellikle doğalgazın olmadığı yerlerde mükemmel bir çözüm oluşturarak iklimlendirme sorununa son noktayı koyuyor.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36