YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

VERİMDER'DEN DOĞRU ISINMA İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Havaların her geçen gün daha da soğumasıyla birlikte doğalgaz faturaları da aynı doğrultuda kabaracak. Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu ile ev ekonomisinde %50’ye varan tasarruf yapmamız mümkün.

 

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER olarak biz önümüzdeki günlerde daha da yükselecek faturalara karşı önlem için en etkili yolun enerji tasarrufu olduğunu, konutlarda enerji tasarrufunun ilk kuralının ise ısı yalıtımından geçtiğini belirtiyoruz.

 

Enerjinin yaklaşık yüzde 37’si konut gibi yaşam alanlarında tüketiliyor. Ayrıca tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma için harcanıyor. Yükselen doğalgaz fiyatları ile birlikte evlerin enerji ihtiyacı bu kış faturaların da ısısını artıracak. VERİMDER araştırma departmanının yaptığı hesaplamalarda, “ısı yalıtımı uygulayan yapılarda” konut başına yıllık 2000 TL’ye varan tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu belirledik.

 

Enerji verimliliğini başta yapılarda olmak üzere hayatın her alanında birincil öncelik olarak belirledik bu sebeple tüm bireyleri enerji ve ısı tasarrufunda etkin olmaya davet ediyoruz.

 

Ulusal ve uluslararası standartlara uygun kalitede malzeme ve kaliteli işçilik ile yapılacak ısı yalıtımı uygulaması sayesinde, binaların ısıtılması ya da soğutulması için harcanacak enerjide ve enerji için ayrılan bütçede %35 - %50 arasında tasarruf sağlanabilir. Ülkemizde ısıtma için kullanılan yakıt ve elektrik tüketimine bağlı olarak, sera gazı salım miktarının ve çevre kirliliğinin azaltılmasına da yardımcı olunur. Isı yalıtımı sayesinde dış cephenin sıcaklığı ile iç cephenin sıcaklığı birbirine karışmayacağından, yapıları ısıtmak için kullanılacak enerji miktarı düşer. Dolayısıyla ay sonu gelecek doğalgaz faturalarında da gözle görülür bir düşüş gözlenir.

 

Doğru ısınma için bilinmesi gerekenleri sıralamak istersek;

 

1. TASARRUF ODAKLI ALIŞKANLIK EDİNİN:  

Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için ailedeki tüm bireylerin bilinçli olması gerekir. Ailece günlük hayatınızda edineceğiniz yeni alışkanlıklar ile enerji tüketiminde tasarruf elde edebilirsiniz. Duş süresini kısa tutmak, gereksiz yere açık olan ışıkları söndürmek, kullanılmayan elektronik cihazların kapatılması aslında yapılacak ilk basit önlemlerden bazıları. 

 

2. MUTLAKA YALITIM YAPTIRIN: 

Binalarda en çok ısı kayıpları yaşanıyor. Kışın ısınmak yazın da serinlemek için kullanılan enerjiyi daha verimli kılmanın yolu ise yalıtımdan geçiyor. Isı yalıtımı ile kışın ödenen doğalgaz faturalarında yüzde 50 dolaylarında tasarruf elde edebilirsiniz. 

 

3. ISI YALITIMLI PENCERE KULLANIN: 

Evinizdeki pencerelerinizi, ısı yalıtımına sahip çift camlı pencereler ile değiştirebilirsiniz. Aralarında kuru hava barındıran yalıtıma sahip camlar ile bina içindeki ısı kayıplarını yarı yarıya düşürebilirsiniz.

 

4. BEYAZ EŞYALAR DA AKILLANIYOR: 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günlük hayatımızda yalnızca çamaşır yıkamaya, yemek pişirmeye ya da yemekleri saklamaya yarayan beyaz eşyalar da akıllı hale geldi. Beyaz eşyalarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız tercihiniz mutlaka yeni nesil akıllı beyaz eşyalardan olsun. Çamaşır makineleri, çamaşır miktarına göre su ve deterjan eklerken, akıllı fırınlar ise yemeğin cinsine göre derece ve süre ayarı yapabiliyor. Bu sayede enerjiyi daha verimli kullanabilmek mümkün.

 

5. GÜNEŞLİ GÜNLERDE EV İÇİNE GÜNEŞ DEPOLAYIN: 

Doğal enerji kaynağı olan güneşten maksimum düzeyde faydalanmaya çalışın. Güneşli günlerde perdeli açık tutarak gün içinde evi içi sıcaklığı yükseltebilirsiniz. Her gün evinizi havalandırmak için sabah saatleri yerine güneşin en tepede olduğu öğlen saatlerini tercih edin. 

 

6. AKILLI SAYAÇLAR İLE ENERJİYİ TAKİP EDİN: 

Elektrikte yaşanan düzensizlikler ya da kaçak elektrik kullanımı en çok faturalara olumsuz yansıyor. Elektrikteki enerji kayıplarını engellemek için evinize takacağınız akıllı sayaçlar ile kullanılan enerjiyi takip edebilir, yaşanan değişimleri kontrol edebilirsiniz. 

 

7. SICAKLIK PENCERELERDEN KAÇMASIN: 

Bina duvarlarında yalıtım ile birlikte pencerelerinizi de kontrol etmeniz gerekir. Evinizdeki pencerelerin yalıtımlı olmasına dikkat edin. Ayrıca pencere kenarlarından da içerisi hava girişini engellemek için pencere kenarlarının iyice kapatıldığına emin olun. 

 

8. FİŞLERİ PRİZDEN ÇEKİN: 

Televiyon, bilgisayar gibi pek çok elektronik cihaz kapatılsa dahi prizde olmaları durumunda elektrik tüketimine devam eder. Bu nedenle kullanılmayan elektronik cihazların fişlerini prizden çektiğinize emin olun. 

 

9. ESTETİĞİNE DEĞİL İŞLEVİNE DİKKAT EDİN: 

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip perdeleri yalnızca süs için kullanmayın. Uzun ve kalın perdeler sıcaklığı korurken, pencere önünde kullanılmalı. Sahip olduğunuz ısıtıcı radyatörün önü perde ile kapatılmamalı. 

 

10. RADYATÖRLERİNİZE İYİ BAKIN: 

Kullandığınız radyatör ve kombinizin düzenli bakımlarını aksatmayın. Mutlaka her sene en az bir kere radyatörlerin havası alınmalı ve aktif olarak kullanılmaya başlandığı zaman üzerine örtü ya da kurutmak için kıyafet konulmamalı.

 

5 ADIMDA VERİMLİ ENERJİ KULLANIMI

Verimli enerji kullanırsak geleceğimizi kurtarırız diyen Emre Alkin, Enerjiyi 5 adımda nasıl verimli kullanabileceğimizi açıkladı:

1. Evinize ısı yalıtımı yaptırın,

2. Kullanmadığınız odaların radyatörünü kapatın,

3. Mutlaka akıllı beyaz eşyalar tercih edin,

4. Gündüz güneş enerjisini depolayın,

5. Akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edin.

 

NEDEN ISI YALITIMI YAPMALIYIZ?

Kış aylarında evi ısıtmak için kullanılan enerjinin %50’si dış cephenin yalıtımsız olması nedeniyle boşa gidiyor. Her ay ödediğiniz doğalgaz faturasının yarısı ısı kaybı nedeniyle buharlaşıyor. 

 

Yüksek doğalgaz faturalarını düşürmek ancak ve ancak ısı yalıtımı ile mümkün.

 

Dış cephe ısı yalıtımı, tasarrufun yanı sıra binanın dış yüzeyinde oluşabilecek yoğuşmanın neden olduğu bakteri, mantar, siyah leke ve küflenmenin de önüne geçiyor. 

 

Isı yalıtımı, binanın taşıyıcı sistemini rutubetten uzak tutarak, ömrünü uzatıyor, değerini yükseltiyor.

 

10 MADDEDE ISI YALITIMININ AVANTAJLARI

 

1. Isı yalıtımı ısı kaybını minimuma indirerek, evinizin yazın soğuk, kışın sıcak kalmasını sağlar.

 

2. Evinizin bölümleri arasında dengeli oda sıcaklıkları yaratır. Yaşadığınız mekânın daha sağlıklı ve konforlu olmasına yardımcı olur.

 

3. Hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı sağlar.

 

4. Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltır.

 

5. Binalarda küf ve mantar oluşumunun önüne geçilir.

 

6. Dış mekân uygulaması olduğu için iç mekanda alan kaybı yaşanmaz.

 

7. Dış cephede estetik bir görüntü elde edilir.

 

8. Binaları dış etkenlerden koruyarak; onarım masraflarını düşürür.

 

9. Binanın beton içindeki demirlerin paslanmasını önleyerek, binanızın depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

 

10. Yakıt tüketimini azaltarak, çevre kirliliği ve küresel ısınmaya karşı pozitif yönde etkisi bulunur.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36