DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği

Geçen yıl, dünya genelindeki 6,7 milyon ölümün uzun süre hava kirliliğine maruz kalmaktan kaynaklandığı sanılıyor. Kirli hava, felç, kalp krizi, şeker hastalığı, akciğer kanseri ve diğer kronik akciğer hastalıklarından ölüm riskini artırıyor. Yapılan çalışmalarla havadaki yüksek azot dioksit seviyelerinin, COVID-19'dan kaynaklı çok sayıda ölümle ilişkili olabileceğine dair somut veriler sunulduğuna dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Güllü, bulaşıcı hastalık riskini minimize etmek için iç ortamda havayı bakteri, virüs ve partiküllerden arındıran türde cihazların kullanılmasını önerdi.
 
Sadece Avrupa’da her yıl 400.000 kişi hava kirliliğinden ölüyor. Hava kirliliğinin Alzheimer gibi hastalıklara yol açtığı yine yapılan araştırmalarca da kanıtlanmış durumda. Dünya Ekonomi Forumuna (WE Forum) göre, hava kirliliğinin neden olduğu sağlık harcamaları sadece Avrupa’da 100 milyar Euro’yu buluyor. Çevre örgütü Greenpeace’in açıkladığı verilere göre, dünya nüfusunun %95’i kirli ve sağlıksız hava soluyor ve iç ortam hava kalitesi, dış ortama göre 7 kata kadar daha sağlıksız. Dış ortamda hava kirliliğinin en önemli sebepleri otomobillerden açığa çıkan egzoz dumanları ve sanayi kaynaklı hava kirliliği iken iç ortamda hava kalitesini iyileştirmek için teknolojinin de gelişmesiyle yeni nesil cihazların kullanımı artıyor.
 
Partiküller kansere sebep oluyor
İç ortam hava kalitesi denince ortamdaki karbondioksit ve karbonmonoksit yoğunluğundan çok daha fazlasının söz konusu olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Güllü, “CO ve CO2 yoğunluğunu azaltmak için ortama taze hava verme zorunluğu beraberinde partikülleri de taşıyor. Partiküller boyutlarına göre tanımlanıyor.1 mikron ile 2,5 mikron boyutundaki partiküllerin kansere sebep olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarca da kanıtlandı. Bu sebeple soluduğumuz ortamın PM1 ve PM2.5 yoğunluk seviyelerinin düşük olması çok önemlidir. İç ortamda kullanılan çamaşır suyu, sprey gibi kimyasallardan açığa çıkan VOC’ler ve Formaldehitler de soluduğumuz havadan uzaklaştırmamız gereken kimyasallardır.” dedi.
 
Hava temizleme cihazları partikülleri yakalıyor
Bilimsel gelişmelere paralel olarak sürekli güncellenen hava temizleme cihazlarının filtre sistemleri sayesinde havadaki en küçük partikülleri dahi yakalayabildiğini söyleyen Prof. Dr. Güllü, “İç ortam hava temizleyicileri maruz kalındığı durumda önemli sağlık sorunlarına neden olan iç ortam alerjenlerini (ev tozu akarları, fare, hamamböceği, ev hayvanları vb.) ve alerjik olmayan iç ortam kirleticilerini (sigara dumanı, soba dumanı, uçucu organik bileşikler, partikül madde vb.) ortamdan uzaklaştırma için kullanılan farklı teknolojilere göre geliştirilen araçlardır. Son teknoloji filtrasyon sistemleriyle geliştirilen portatif hava temizleme cihazları, virüs, bakteri ve mikroorganizmaları sınıfının en üst kalitesinde HEPA filtreleri ile emerek iç ortam havasını temizleme özelliğine de sahip. Virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile 1 mikron altı partikülleri bile %100’e yakın bir verimlilikte yakalayabiliyor” diye konuştu.
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36