İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

BIM MODELLEME TEKNOLOJİSİNDE BİR DEVRİM

Wavin Türkiye Proje ve İstanbul Bölge Satış Müdürü Özhan Özer: ‘’Wavin’in yenilikçi ve lider marka kimliğine uygun olarak, Revit paketlerini 2016 yılında sektöre ücretsiz olarak sunmaya başladık. Akıllı asistan desteği içeren bu çığır açan gelişme sayesinde BIM projelerinde ciddi anlamda zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacaktır.’’

 

Dosya konumuz kapsamında tecrübelerine başvurmak üzere Wavin Türkiye Proje ve İstanbul Bölge Satış Müdürü Özhan Özer ile mini bir söyleşi gerçekleştirdik. Özer, BIM’in diğer artılarının yanı sıra, ilk aşamada uygunsuzluk içeren noktalardaki çakışma tespitinde bulunmayı hedeflediğini belirtti.

 

Wavin BIM/Revit paketlerini ne zaman sektöre sundu?

 

Wavin’in yenilikçi ve lider marka kimliğine uygun olarak, Revit paketlerini 2016 yılında sektöre ücretsiz olarak sunmaya başladık. Atık sudan sıhhi tesisat, ısıtma-soğutma ve yağmur suyu yönetimine kadar birçok sistem çözümümüz için bu içerik paketleri, tasarımcının en kolay şekilde ‘as built’ projeye ulaşabilmesi için akıllı asistan desteği içeriyor. Bu çığır açan gelişme sayesinde BIM projelerinde ciddi anlamda zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacaktır.

 

"HER TİP BAĞLANTI ŞEKLİ İÇİN KULLANILAN TÜM EK PARÇALAR TEK BİR TIKLAMAYLA MALZEME LİSTESİNEEKLENİYOR"

 

Bize Wavin’in BIM içerik paketleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Wavin Revit paketleri tasarımcıya neler sunuyor?

 

Wavin’in sunmuş olduğu paketlerle, artık boru sistemlerinin BIM modeli tasarımları tahmin edilemeyecek boyutlarda hızlanıyor. Bunu sağlarken tasarımın ‘as built’ uygulama tasarımına çok daha yakın olması imkânı da beraberinde geliyor. Örnek vermek gerekirse, paket içinde sunulan ‘Akıllı Asistan’ özelliği tasarımcıya, atık su sisteminde yaptığı bağlantıları olması gerektiği şekliyle, önererek yol gösteriyor. Bir atık su tesisatında yüzlerce bağlantı şekli mümkünken, her bir bağlantı 1 adetten 6 adede kadar ek parça içerebiliyor. Wavin bu karmaşıklığı, tüm bağlantıları pakete gömülü olan ön tasarımlarla çözebiliyor. Her tip bağlantı şekli için kullanılan tüm ek parçalar tek bir tıklamayla malzeme listesine ekleniyor ki bunun BIM modelleme teknolojisinde bir devrim olduğunu söylemek gerekir. Bu özelliğin en güzel yanı ise tüm bu tasarımlar sırasında kataloğa bakmaya veya ürünü detaylıca bilmeye gerek bırakmamasıdır.

 

"FİRE ORANI EN AZ SEVİYEYE İNDİRİLEREK, İHTİYAÇ ANINDA SAHAYA ÜRÜN TRANSFERİ SAĞLANIP, SAHADA GEREKSİZ STOK YAPMANIN DA ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLUYOR"

 

Firmalar neden BIM’e geçmeli?

 

İnşa sürecinde rol oynayan tüm paydaşlar sorunsuz bir proje yerine sınırlı bütçesi ve işgücü kaynağı olan, hızlandırılmış iş programına sahip, sınırlı ya da anlaşılmaz içerikli projelerle karşı karşıya kalıyorlar. BIM, diğer artılarının yanı sıra, ilk aşamada uygunsuzluk içeren noktalardaki çakışma tespitinde bulunmayı hedefliyor. Bilgisayar ortamındaki model proje aşamasında kesişen noktaları (örneğin; inşai elemanlar ve tesisat boru veya kanalları) tasarımcının görebilmesi için işaretler. %100 tutarlı boru tasarımı belirsizliği ortadan kaldırır, güvenilirliği arttırır ve potansiyel sorunları görsel olarak belirtir. Alt yüklenici ya da taahhüt firmaları montaja başlamadan önce yapılacak ön imalat bilgilerini tasarım üzerine işleyebilirler. Ayrıca fire oranı en az seviyeye indirilerek, ihtiyaç anında sahaya ürün transferi sağlanıp, sahada gereksiz stok yapmanın da önüne geçilmiş oluyor.

 

Kullanıcılar Wavin Bim/Revit paketlerine nasıl ulaşabilir?

 

Wavin Türkiye web sitesi üzerinden paketler ücretsiz olarak indirilebilir. https://www.wavin.com/tr-tr/bim-center

 

Ayrıca Wavin Türkiye Youtube kanalından Bim/Revit ile ilgili videoları izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/playlist?list=PL3l5jULs1ybAymMiD9iNw0PQP2WfopQgM

 

Bim/Revit paketleriyle ilgili daha detaylı bilgi ve sorularınız için aşağıdaki kontak bilgilerinden yetkilimize ulaşabilirsiniz:

 

Özhan Özer/Proje ve İstanbul Bölge Satış Müdürü

Telefon: 0216 999 1439

GSM:     0549 796 1386

E-mail:   ozhan.ozer@wavin.com

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36