İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

ODE, BIM KÜTÜPHANESİ VE ODE SELECT PROGRAMI İLE HEDEFLERİNİ BİRER BİRER GERÇEKLEŞTİRİYOR

ODE Yalıtım Teknik Pazarlama Yöneticisi Bengül Böke Diz: "Yaptığımız çalışmalar ve bu süreçte edindiğimiz tecrübe bizlere, bu işin bir ekip işi olduğunu, ortaya çıkan çalışmanın verimli olabilmesi için konusunda uzman isimlerle çalışmanın önemini gösterdi."

 

Dosya konumuz kapsamında tecrübelerine başvurmak üzere ODE Yalıtım Teknik Pazarlama Yöneticisi Bengül Böke Diz ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Dijitalleşme alanında tüm paydaşları için olabildiğince sade ve verimli süreçler oluşturmayı, bu anlamda yenilikçi ürün ve hizmetler sunmayı hedeflediklerini dile getiren Böke, bu yıl içerisinde tamamladıkları ODE BIM Kütüphanesi ve ODE Select programı ile hedeflerini birer birer gerçekleştiriyor olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

 

BIM sürecine geçiş sağlarken edindiğiniz tecrübelerinizden bahseder misiniz? Bu süreçte, BIM Platformuna uyum için neler yaptınız?

 

ODE Yalıtım olarak, bu sürece adım atarken önemli bir öğrenme süreci geçirdik. ‘BIM nedir, neden önemlidir, nereden başlamalıyız, kendi ürün kütüphanemizi nasıl ve hangi programla oluşturmalıyız’ gibi bizler için de yeni olan birçok konu ve kavramla tanıştık. Bu nedenle ilk etapta ülkemizde BIM konusuna hakim yönetici ve uzmanlarla bir araya geldik. Yaptığımız çalışmalar ve bu süreçte edindiğimiz tecrübe bizlere, bu işin bir ekip işi olduğunu, ortaya çıkan çalışmanın verimli olabilmesi için konusunda uzman isimlerle çalışmanın önemini gösterdi. 

 

Araştırma ve öğrenme süreçlerinin ardından teknik yalıtım ürün grubumuz ile başlangıç yapmaya karar verdik ve hazırlıklar için düğmeye bastık. İlk etapta, ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanıma sahip olan Revit programı ile kütüphanemizin oluşturulmasında hemfikir olduk. Üreteceğimiz kütüphanenin kullanıcı dostu olması, kullanıcıların sistemlerini kolaylaştırması, bununla birlikte yaptığımız çalışmayı her kademedeki paydaşımıza kolaylıkla anlatabilmek bizim için önemliydi. Bu fikirden yola çıkarak ODE BIM Kütüphanesi Kullanım Kılavuzunu da oluşturduk. 

 

"ODE BIM KÜTÜPHANESİ BİR KULLANIM KILAVUZUNA SAHİP İLK KÜTÜPHANE OLMA ÖZELLİĞİNİ DE TAŞIYOR"

 

Bize ODE BIM Kütüphanesi hakkında bilgi verir misiniz?

 

ODE BIM Kütüphanesi’nin içeriğini, tesisat yalıtımı alanında ürettiğimiz ürünler oluşturuyor. Starflex (Camyünü), R-flex (Elastomerik kauçuk köpüğü) ve Rockflex (Taşyünü) ürünlerimiz ve her birinin kaplamalı tipleri de dahil olmak üzere toplamda 100’den fazla akıllı obje yer alıyor. Bu akıllı objeler ile tesisat tasarımı esnasında boru ve kanallarda kullanılacak yalıtım malzemeleri kolaylıkla seçilip tasarıma eklenebiliyor. Ayrıca, ürünler hakkındaki teknik ve uygulama bilgilerine de hızlıca erişilebiliyor. 

 

Kullanıcı dostu kütüphanemiz ve tasarımcıların bilgiye ve ürünlere hızlıca ulaşabilmelerini sağlamaya özen göstererek oluşturduğumuz akıllı modeller; kullanıcı alışkanlıklarına müdahale etmeden, proje dosya yapısında bir değişiklik ve veri kaybı yaşanmadan, tüm Revit proje dosyaları ile kolaylıkla entegrasyon sağlıyor. Aynı zamanda başlangıç seviye kullanıcıları için de bir kullanım kılavuzu hazırladık. Bu anlamda ODE BIM Kütüphanesi bir kullanım kılavuzuna sahip ilk kütüphane olma özelliğini de taşıyor. Oluşturduğumuz kütüphanemizi ve kullanım kılavuzunu web sitemizde ode.com.tr/bim linki üzerinden tüm paydaşlarımızla ve tasarımcılarla paylaşıyoruz.

 

"ODE YALITIM OLARAK FİRMALARA VE TASARIMCILARA BIM’E GEÇMELERİNİ ÖNERİYORUZ, KÜTÜPHANEMİZİ DE BU SÜRECE KATKI SAĞLAMAK İÇİN OLUŞTURDUK"

 

Firmalar neden BIM’e geçmeli?

 

BIM, uluslararası inşaat projelerinde bir dünya standardı. Öyle ki birçok ülkede projelerin BIM sistemleri ile tasarlanması zorunlu hale geldi. BIM ile tasarlanan projelerde; planlama, tasarım, inşa etme, operasyon ve bakım süreçlerinde disiplinler arası koordinasyon sağlanıp projenin inşa öncesinde simülasyonu oluşturuluyor. Bu sayede projedeki olası hata ve çakışmalar, zamanında müdahale edilerek önlenebiliyor. Bu da zamandan ve süreçlerin verimli işlemesi sayesinde maliyetten ciddi anlamda tasarruf sağlamaya olanak tanıyor. Tüm bu fayda getirileri nedeniyle tasarımcılar projelerini BIM sistemleriyle çözmeyi tercih ediyor ve BIM Kütüphanesi olan üreticilerin modellemelerini kullanıyor. Dijitalleşmenin ve verimli iş yapış süreçlerinin daha da değer kazandığı günümüzde tasarımcılar ve üreticiler için BIM oldukça kıymetli bir argüman. Bu nedenle ODE Yalıtım olarak firmalara ve tasarımcılara BIM’e geçmelerini öneriyoruz, kütüphanemizi de bu sürece katkı sağlamak için oluşturduk. 

 

"DİJİTALLEŞME ALANINDA TÜM PAYDAŞLARIMIZ İÇİN OLABİLDİĞİNCE SADE VE VERİMLİ SÜREÇLER OLUŞTURMAYI, BU ANLAMDA YENİLİKÇİ ÜRÜN VE HİZMETLER SUNMAYI HEDEFLEDİK"

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

 

ODE Yalıtım olarak bu yıl itibarıyla K’si Kurum İçi Girişimcilik, O’su Operasyonel Mükemmellik, D’si ise Dijital Dönüşüm’ü temsil eden KOD 2020’yi devreye aldık ve üretim-hizmet süreçlerimizi de bu strateji doğrultusunda şekillendirmeye başladık. Dijitalleşme alanında tüm paydaşlarımız için olabildiğince sade ve verimli süreçler oluşturmayı, bu anlamda yenilikçi ürün ve hizmetler sunmayı hedefledik. Bu yıl içerisinde tamamladığımız ODE BIM Kütüphanesi ve ODE Select programı ile hedeflerimizi birer birer gerçekleştiriyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. ODE Yalıtım olarak önümüzdeki süreçte de paydaşlarımıza değer katan farklı projeleri üretimden pazarlamaya, satıştan finansmana kadar birçok alanda geliştirmeye devam edeceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36