İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

KARYER, ÜRÜNLERİNİ ÇEŞİTLİ KÜTÜPHANELERDE YAYINLAYARAK DAHA FAZLA KULLANICIYA ULAŞMAYI PLANLIYOR

KARYER Pazarlama Müdürü Manuel Togaç:  "Firmamız durumu iyi bir şekilde analiz ederek ihtiyaç duyulan bilgileri en ideal şekilde belirleyerek, 

akıllı elemanlarını oluşturmuştur."

 

KARYER Isı Transfer San. ve Tic. A.Ş. Pazarlama Müdürü Manuel Togaç bizlerle ‘’BIM’’ üzerine tecrübelerini paylaştı. BIM için oluşturulacak akıllı elemanlara ait çizimler ve ürün bilgileri daha önceden firmalarında hazır olduğu için bunların BIM platformunda kullanılan programlara adapte edilmesini rahatlıkla sağladıklarını söyleyen Togaç, firmaların sürdürebilir bir rekabet sağlamak açısından kendilerini ve ürünlerini sürekli yenilemeleri ve geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

 

BIM sürecine geçiş sağlarken edindiğiniz tecrübelerinizden bahseder misiniz?

 

Gelişmekte olan dünyada özellikle Building Information Modelling’in (BIM) ne kadar önemli olduğu sektörümüz tarafından bilinmekteydi. Karyer’in de üye olduğu İskid Derneği bünyesinde oluşturulan Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi’de (URGE) bu konuya ağırlık verilmesinin iyi olacağını düşündük. Bu kapsamda URGE projesi kapsamında BIM ile ilgili bir danışmanlık aldık ve böylece ürünlerimize ait BIM çalışmasını tamamladık. Bu sürece başlamadan önce firmamızdaki tüm departmanları bir araya getirip, görüş alarak bu sürece ortak katkı yapılmasını sağladık. Böylece çalışmaya başlamadan önce neler yapılmamız gerektiğini ve süreç ile ilgili bizim neler beklediğimizi daha iyi analiz ederek, yol haritamızı oluşturduk. Bu aşamalardan sonra danışman firmanın da desteğiyle mikro düzeyde ürün bazında yapılacak çalışmaları ayrı ayrı ürünlere özel belirledik. Bu süreçte tabi çok ayrıntılı prosesler yaşadık. Bunlardan birkaçı için örnek vermek gerekirse; ürünlerimiz için BIM’e uyumlu olan akıllı elemanları oluştururken özellikle akıllı elemanları kullanacak kişilerin ihtiyaç duyacağı bilgileri belirleyerek ürünlerimizi oluşturduk. Burada kritik nokta bu bilgileri verirken kullanıcıya ihtiyacı olan bilgiyi asgari düzeyde sağlamak oldu. Ürüne ait her bilginin sisteme yüklenmesi halinde kullanıcıya faydadan çok, ihtiyacı olmayan ve gereksiz bir bilgi havuzunda kalmasına, verilere istediği gibi ulaşamamasına neden olabileceğini öğrendik. 

 

Bu şekilde firmamız durumu iyi bir şekilde analiz ederek ihtiyaç duyulan bilgileri en ideal şekilde belirleyerek, akıllı elemanlarını oluşturmuştur.

 

"GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN AR-GE FAALİYETLERİMİZ SAYESİNDE BU UYUM SÜRECİNİ KOLAY ŞEKİLDE GEÇİRDİK"

 

Bu süreçte, BIM Platformuna uyum için neler yaptınız?

 

Şu anda her projede uygulanması zorunlu olmasa da kısa zamanda tüm projeler için Build İnformation Modeling’in uygulanacağını öngörüyoruz. Zira Dünyadaki örneklere baktığımızda da bu şekilde ilerlediğini görmekteyiz. Bu nedenle sektör olarak da bu işe ağırlık verilmesi gerektiğini düşünerek İskid Derneği bünyesindeki URGE projesi ile Bim danışmanlığı almaya karar verdik. Ürünlerimizi 6 kıtada 77 farklı ülkeye ihraç etmekteyiz. Bu sayede ülkeden ülkeye firmadan firmaya farklılık gösteren istek ve ihtiyaçları daha iyi anlamaktayız. Yaptığımız analizler sonucu BIM platformuna şimdiden geçişin firmamızı ilerisi için öne taşıyacağını düşünerek bu sürece başladık. Danışmanlık sürecinde ürünlerimizin BIM platformuna uyumu için gerekli çalışmaları yapmamız gerekliydi. Geçmişten günümüze kadar gelen ar-ge faaliyetlerimiz sayesinde bu uyum sürecini kolay şekilde geçirdik. BIM için oluşturulacak akıllı elemanlara ait çizimler ve ürün bilgileri daha önceden firmamızda hazır olduğu için bunların BIM platformunda kullanılan programlara adapte edilmesini rahatlıkla sağladık. Bu uyum sürecine adapte olmamızın başlıca nedeni ise danışmanlık firması ile firmamızın bu konudaki fikir birliğini sağlayarak, karşılıklı bilgi alışverişinin, geri bildirimlerin kısa sürede tamamlanması oldu. 

Şu anki süreçte ilk etapta oluşturduğumuz akıllı elemanları web sitemizde yayınlayarak kullanıcılara ulaştırmayı hedefliyoruz. Sonrasında ise ürünlerimizi çeşitli kütüphanelerde yayınlayarak daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamayı planlıyoruz.

 

"ÖZELLİKLE ÜRÜN BAZINDA, TÜM ÜRÜN MODELLERİMİZİ BIM SÜRECİNE DAHİL ETMEYE ÇALIŞTIK"

 

Bize KARYER’in BIM sürecine dahil ettiği ürünler hakkında detaylı bilgi verir misiniz? 

 

Özellikle ürün bazında, tüm ürün modellerimizi dahil etmeye çalıştık. Firmamız ürünlerini soğutma, iklimlendirme ve proses soğutma olmak üzere 3 farklı kullanım alanına sağlayarak hizmet vermektedir. Kondenserler, DX-evaporatörler, soğuk oda evaporatörleri ve hava soğutucular soğutma alanında faaliyet gösteren firmalara sağladığımız ürünlerimizdir. Bu ürünler endüstriyel buzdolapları, soğuk oda ve dondurucular, soğutma ekipmanları, yiyecek hazırlama odaları, kamyon ve konteyner soğutma gibi kullanım alanlarında kullanılmaktadır.

 

İklimlendirme sektörü için Kondenserler, DX-evaporatörler, Isıtma ve Soğutma bataryaları, Havadan Havaya Isı geri kazanım ve toplam Enerji geri kazanım eşanjörleri üretmekteyiz. Bu ürünler; pencere tipi, split tip, merkezi tip klimalar, tren, otobüs, minibüs Klima, yat, gemi klimaları, ısı pompası bataryası, data Merkezleri, telekomünikasyon alanlarında kullanılmaktadır.

 

Özel proses soğutma uygulamaları için ise Kondenserler, DX-evaporatörler, Kuru soğutucular ve Isıtma-Soğutma bataryaları üretmekteyiz. Bu ürünlerimiz kojenerasyon sistemleri, santraller, proses suyu soğutma, hava nem alıcıları, basınçlı hava kurutucuları alanlarında kullanılmaktadır.

 

Özellikle bu ürünleri BIM sürecine dahil ederek kullanıcıların ürünlerimizi BIM kütüphanelerinden rahatlıkla seçerek kullanmasını amaçladık. Bu sayede, tasarımcı ve mimarlar başta olmak üzere, soğuk oda kurulumu, taahhüdü işlerini yapan firmalar modelleme yaparken bizim ürünlerimize hızlı şekilde ulaşıp, kendi talep ettikleri özelliklere göre ürünlerimizi seçebilecekler. 

 

"HER FİRMA KENDİ ÜRÜNLERİ İÇİN GEREKEN MAKSİMUM FAYDAYI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE BU SÜRECE DAHİL OLABİLİR"

 

Firmalar neden BIM’e geçmeli?

 

Firmalar sürdürebilir bir rekabet sağlamak açısından kendilerini ve ürünlerini sürekli yenilemeli ve geliştirmelidir. Gelişmeye açık olmayan firmalar uzun vadede rekabet gücünü yitireceği için işletme ömürlerini sürdüremeyeceklerdir. Bu nedenle her alanda yeniliğe açık olmaya, kendilerini ve bilgileri sürekli güncel tutmaya, gelişen çağa ayak uydurmaları gereklidir. Bu nedenle sektörümüzde etkinliği giderek artacak ve yaygınlaşacak olan BIM’e uyum için şimdiden çalışmalara başlamaları gereklidir. Her firma kendi ürünleri için gereken maksimum faydayı sağlayacak şekilde bu sürece dahil olabilir. BIM süreci ile firmalar, müşterilerinin zengin bilgi kaynaklarını daha verimli ve daha hızlı kullanmalarını, zaman kaybından kaçınmalarını, kontrol sağlamalarını, simülasyon ve görselleştirme yapmalarını, uyuşmazlıkları çözmelerini ve detaylı raporlama yapmalarını sağlayacaklardır. Böylece bu avantajlardan faydalanmak isteyen firmalar, ürün seçimi yaparken bu hizmetleri sağlayabilen firmaları tercih edecektir. Bu sayede yapılan proje ve işlerin niteliği artacaktır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36