İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

BVN, BIM MODELLERİNİ DÜNYANIN 82 ÜLKESİNDEKİ İŞ ORTAKLARININ KULLANIMINA SUNDU

BVN - Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan: "BIM modellerinin Türkiye’de konuşuluyor ve gelişiyor olmasından ve bu konuda sektörün öncüsü olmaktan mutluluk duyuyoruz."

 

 

BVN- Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan ile kasım ayı dosya konumuz olan ‘’BIM’’ üzerine bir söyleşi yapma imkânı bulduk. 

 

Dijital çağda ürünlerin dijital kopyalarından oluşan bir kütüphanenin hem sektöre katkı hem de güvenilir bir iş birliği anlamı taşıdığını belirten Bahçıvan, 2018 yılında oluşturdukları BIM kütüphanelerini sürekli güncellediklerini ve geliştirdiklerini dile getirdi.

 

BIM sürecine geçiş sağlarken edindiğiniz tecrübelerinizden bahseder misiniz?

 

BIM kütüphanemizi uzun uğraşlar sonucu 2018 yılında oluşturduk. Türkiye’de henüz çok bilinmiyor ancak dünyada kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyordu. Oluşturduğumuz BIM modellerimizi dünyanın 82 ülkesindeki iş ortaklarımızın kullanımına sunduk. O günden bugüne ise BIM kütüphanemiz sürekli güncelleniyor ve her yıl yeni ürünlerimizi de kütüphanemize ekliyoruz. Uluslararası projelerde artık standart bir uygulama haline gelen BIM modellerinin Türkiye’de konuşuluyor ve gelişiyor olmasından ve bu konuda sektörün öncüsü olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte edindiğimiz tecrübe doğrultusunda birlikte çalışacağınız kişileri doğru seçmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Konusunda uzman ve donanımlı mühendislerle bu süreci yürütmek zorundasınız. Doğru adresi bulamazsanız ciddi yatırımlar yapılan bu proje rafa kaldırılabilir. Bir diğer zorlayıcı etken de sürdürülebilirlik maliyetleri. BIM modelleri oluşturulduktan sonra sürdürülebilir olması için, kütüphanenin Yapı Bilgi Sistemi yazılımı olan Revit’in güncel sürümlerine uygun hale getirilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde iş ortaklarınız için bir fayda yaratmış olabilirsiniz.

 

"EN DOĞRU VERİYİ SUNMAK VE PROJE ODAKLI ÜRÜNLERİMİZE ODAKLANMAK BU SÜREÇTE ÖNCELİĞİMİZ OLDU"

 

Bu süreçte, BIM Platformuna uyum için neler yaptınız?

 

Modeller oluşturulurken ürün altyapınız, detaylı testler sonucunda edindiğiniz teknik bilgiler çok önemli. Böyle bir kaynağa sahip değilseniz modellerinizin kullanılabilir olması mümkün değil. Ürünlerinizin kullanım alanlarını çok iyi biliyor olmanız gerekiyor. Bunun nedeni kütüphanelerde teknik bilgiler doğrultusunda filtrelenerek ürünlerin bulunabiliyor olması. Siz ne kadar doğru bilgi sunarsanız ürününüze erişim o kadar hızlı olacaktır. Havalandırma tesisatlarında teknik verilerdeki en ufak değişim bile ürün seçimini etkileyebiliyor. Bu nedenle en doğru veriyi sunmak ve proje odaklı ürünlerimize odaklanmak bu süreçte önceliğimiz oldu. 

 

"ÇOK YAKINDA GLOBAL OLARAK BİLİNİRLİĞİ EN YÜKSEK OLAN www.bimobject.com VE MagiCloud KÜTÜPHANELERİNDE TÜM MODELLERİMİZ ULAŞILABİLİR OLACAK"

 

Bize BVN BIM Kütüphanesi hakkında bilgi verir misiniz?

 

BVN BIM kütüphanesi Yapı Bilgi Sistemi Yazılımı Revit’in en güncel versiyonuna uygun olarak düzenlendi. Paydaşlarımız tüm teknik verileri barındıran BVN BIM modellerini, tasarım projelerinin havalandırma tesisatlarına hazır bir şekilde konumlandırabilirler. Aynı zamanda çok yakında global olarak bilinirliği en yüksek olan www.bimobject.com ve MagiCloud kütüphanelerinde tüm modellerimiz ulaşılabilir olacak. 

 

"PROJE TASARIM PROFESYONELLERİNE KULLANIMA HAZIR AKILLI 3 BOYUTLU BIM MODELLERİNİ SUNMAK İSE MARKAYI TERCİH EDİLİR KILIYOR"

 

Firmalar neden BIM’e geçmeli?

 

Yapı tasarım süreçlerinde dijitalleşme, projelerin verimliliğini artırıyor ve maliyetleri en aza indiriyor. Henüz tasarım aşamasındayken projenin tüm mekanik tesisatının Yapı Bilgi Sistemi yazılımı Revit ile hazırlanmış olması öngörülebilir hataların da sıfırlanmasına imkân sağlıyor. Proje tasarım profesyonellerine kullanıma hazır akıllı 3 boyutlu BIM modellerini sunmak ise markayı tercih edilir kılıyor. Dijital çağda ürünlerin dijital kopyalarından oluşan bir kütüphane hem sektöre katkı hem de güvenilir bir iş birliği anlamı taşıyor.

 

bvn bim foto

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36