İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

BIM’E GEÇİŞ, SOĞUTMA SEKTÖRÜNÜ ULUSLARARASI PROJELERE ENTEGRE EDEBİLECEK

SOSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI TURGAY KARAKUŞ

 

Yapı Bilgi Modellemesi veya Yapı Bilgi Sistemi (Building information modeling), tüm inşai, alt ve üst yapı projelerinde çok büyük ölçüde tasarruf, kolaylık, mümkün mertebe en kısa süre içinde en sorunsuz çalışma koşulu sağlıyor. Yapıların, tesislerin kalitesini yükseltiyor, sorunsuz ve ekonomik işletme avantajı sunuyor. Bu tespitler, şüphesiz ki soğutma endüstrisi için de geçerlidir. BIM, hem tesisin doğru projelendirilmesi hem ekipmanların doğru seçimi açısından sektörün tamamen evrilmesi gereken bir süreçtir.

 

BIM bilgi yönetim sistemi, tasarım sürecinde görev alacak tüm mesleki disiplinlerin eşzamanlı ve koordineli biçimde çalışmasına olanak tanıyor. Böylelikle henüz fiziksel ortamda çalışmalar başlamadan, sanal ortamda disiplinler arası uyumun sağlandığı, çakışmaların, uyumsuzlukların giderildiği, böylelikle zaman kazanıldığı ve hatalı malzeme ve işçilik giderlerinin engellendiği ideal bir çalışma ortaya konabiliyor.

 

BIM’de çalışırken kullanılabilecek formatta ekipman ve cihazlara ait çizimlerin varlığı büyük önem taşıyor. Bu nedenle küresel ölçekte tüm üreticiler, ürün yelpazesi ile ilgili detaylı BIM kütüphanelerini hazırlayarak, sektörün kullanımına açıyor.

 

BIM, tesisatın kanal çalışmaları ve ekipman seçimlerindeki hesaplamalar konusunda da yardımcı oluyor. Bu sistemde hata riski minimize edilebiliyor. Yazılım, tesisin temel parametrelerini baz alarak mekanik taraftaki gereksinimlerin belirlenmesinde ve seçeneklerin belirlenmesinde sağlıklı bir yol gösterici oluyor.

BIM yazılımları tasarım boyutu ile sınırlı kalmayıp; kod analizi, enerji hesaplamaları, sürdürülebilir tasarım ve imalat gibi diğer avantajları sunmaya başladı.

İki boyutlu teknoloji ile karşılaştırıldığında, HVAC ve soğutma tesisleri tasarımında BIM teknolojisinin uygulanması daha fazla bilgi, görselleştirme ve dijitalleştirme içeriyor ve 2B'den 3B'ye HVAC ve soğutma tesisleri tasarımı devrim niteliğinde bir adım atıyor. 

Ancak şu aşamada, BIM teknolojisi geliştirmenin ilk aşamasında sayılabildiği için ilgili standartlar tamamen oluşmuş ve mükemmel seviyeye gelebilmiş değildir. BIM teknolojisi tasarımcıların çoğu tarafından yaygın olarak kullanılmamaktadır. 

Şüphesiz ki BIM’in ne kadar sağlıklı bir sonuç vereceği, yüklenen değerler, ölçüler, bilgilerin sağlıklı oluşu ile doğru orantılı olacaktır. Bu konuda ülkemiz de, henüz sürecin başlarında sayılır. Pek çok firma son dönemde BIM kütüphanelerini hazırlamak için bir girişim başlattı. Bu konuda farkındalık yaratacak seminerler ve eğitim çalışmaları devam ediyor. Bazı yazılım firmaları, ekipman üreticilerinin DWG veya RFA gibi formatlarda dijital kütüphanelerinin oluşumu için hizmet veriyor.

Firmalarımızın gelecekte de küresel paydaşlarla koordineli çalışabilmeleri için bu dijitalleşme sürecine, BIM platformunda çalışmaya adapte olabilmeleri gerekiyor.

Yapılan birçok çalışma, BIM'in daha geniş çapta benimsenmesinin 2025 yılına kadar küresel altyapı pazarında %15-25'lik bir tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor.

Bunu göz ardı edemeyiz. Büyük ölçekli soğutma sistemlerinde, doğru ayrıntılar ve hassas boyutların sağlanması, gereken hızlı değişikliklerin yapılabilmesi, ihtiyaca birebir uygun hassas soğutma modelinin geliştirilebilmesi sürecinde önemli avantajlar kazandıracak bu süreçte, meslek kuruluşlarının rehberliği ivme kazandıracaktır. Özellikle 2016 yılı itibarıyla, Türkiye ISK sektöründe BIM’e geçiş konusundaki çalışmalar hız kazandı. ISKAV başta olmak üzere, TTMD, MTMD, İSİB, İSKİD dernek ve birliklerinin katkılarıyla çalıştaylar, seminerler düzenlendi, ISKAV bünyesinde BIM Danışma Merkezi ve BIM Kütüphanesi oluşturuldu. ISKAV, özellikle Avrupa’nın en önemli BIM kütüphanesi olan ve EUROVENT bünyesinde kurulan PRODBIM’in partneri, temsilcisi oldu. SOSİAD meslek örgütleri ile iletişim içerisinde çalışmalarını sürdürerek, bu projelerin bir parçası olmaya devam edecek. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36