İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

YAPI BİLGİ MODELLEMESİ (BIM): YENİ BİR YAKLAŞIM

POMSAD BAŞKANI NURDAN YÜCEL

 

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), bir binanın veya altyapının fiziksel ve işlevsel özellikleri hakkında koordineli, tutarlı ve hesaplanabilir bilgilerin kullanımına dayalı bir metodolojidir. Amacı, planlama aşamasından itibaren binanın tüm yaşam döngüsü boyunca güvenilir bir bilgi tabanını oluşturmaktır. BIM ile, inşaat sektörünün ilgili diğer sektörlerle işbirliği içerisinde olabileceği bir ortama taşınması planlanmaktadır.

 

İyi kurgulanmış bir BIM bileşeni yapısı, kimin, neyi, nasıl yapacağının tanımlanmasını sağlayarak, üreticilere kolaylıkla listeleme ve çok daha erken teklif verme fırsatı vermektedir. İyi kurgulanmış bir BIM yapısında, kavramlar belirlenmiş, tasarım kriterleri oluşturulmuş, detay tasarım (mühendislik, keşif, üreticiler, kullanıcılar), taşeron ekipleri, uygulama dokümantasyonu, yapım ve devreye alma gibi konularda planlamaları yapılmıştır. 

Üreticinin BIM bileşenleri ve diğer paydaşların BIM bileşenlerini birleştirilerek, tüm paydaşlar elde edilen bilgilerden faydalanabilmektedir. Bir binanın iç tasarımı, sürdürülebilir tasarımı, tasarım kontrolü, malzeme ihtiyaç planlaması, maliyet analizi ve tesislerin yönetimi aşamalarında BIM bilgi değişiminden faydalanılarak, hızlı çözümler elde edilir.

 

BIM Bileşenlerinin kaliteli, niteliği yüksek oluşturulmasının önemini aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

BIM Bileşenleri uzun vadede geleneksel katalogların yerini alabilir.

BIM Bileşenleri bilgilerini kullanarak sipariş vermek için BIM yazılımı kullanılacaktır.

BIM kullanıcıları, üreticiler tarafından sağlanan BIM Bileşenlerinde bulunan bilgilere güvenecektir.

BIM Bileşenleri hataları yasal sonuçlar doğurabilir.

 

Bir BIM Bileşeni, bir bina bileşeninin fiziksel ve işlevsel özelliklerinin dijital bir temsilidir. Bu sadece 3D geometri ile ilgili değildir. 2D görselleştirme verilerine ve bileşenin, modelin diğer parçalarıyla nasıl etkileşime girmesi gerektiği gibi diğer bilgi türlerini de içermektedir. Görselliğin yanı sıra bu metadata içerisinde, genel bilgiler (koleksiyon, model, tanım, seri no, üretici, websitesi, revizyon, hazırlayan bilgileri), bakım (garanti, kurulum, servis iletişim bigileri), ürün özellikleri (ebat, malzeme, kaplama, basınç sınıfı, akış karakteristikleri, bağlantı tipi, teknolojisi, vb bilgileri), davranışsal özellikler (nesne kategorisi, ayrıntı düzeyi, görsel kontrol sistemi, diğer ekipman ile ilgili satınalma ihtiyacı, vb.) bilgileri içermelidir.

 

Son kullanıcılar (mimarlar, iç mimarlar, müteahhitler vb.), BIM teknolojisiyle çalışmaya izin veren piyasada bulunan yazılım platformlarından herhangi birini kullanır. Autodesk Revit ve Graphisoft ArchiCAD, dünyada en çok kullanılan, pazarın % 70'ini paylaşan BIM yazılımlarıdır. Her ikisi de, etkin şeklilde birlikte çalışabilirliği sağlayarak modelini dışa aktarabilmektedir. BIM ile ilgili piyasada çok çeşitli yazılımlar mevcuttur. BIM bileşenleri, BIM yazılımında oluşturulan projeye yerleştirilir. Son kullanıcılar, projenin ilk aşamalarında genel markasız BIM bileşenlerini kullanmaya karar verebilir. Ancak sonunda, gerçek bir satıcıya sipariş edilebilmeleri için BIM bileşenlerine üreticilerinde dahil edilmesi gerekir.

 

Resmi olarak Avrupa Birliği Kamu Alımları Direktifi (2014/24/EU) olarak adlandırılan direktifin kabulü, 28 Avrupa Üye Devletinin tamamının 2016 yılına kadar Avrupa Birliği'nde kamu tarafından finanse edilen inşaat ve inşaat projeleri için BIM kullanımını teşvik edebileceği, belirleyebileceği veya şart koşabileceği anlamına gelmektedir. 

 

BIM sisteminin uygulamaya  geçişi ile ilgili ana küresel eğilimlere baktığımızda, Birleşik Krallık hükümeti, hükümetin kamu binaları satın almasında BİM’in önemli bir parçası olacağını belirten bir inşaat stratejisi uyguluyor. Tüm kamu sektörü projelerinde BIM 2016 dan itibaren zorunlu hale geldi. Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve Norveç, halihazırda kamu tarafından finanse edilen bina projeleri için BIM'in kullanılmasını şart koşmaktadır. AB, üye ülkelerinden kamu ihale sürecini modernize etmek ve iyileştirmek için BIM kullanımını değerlendirmelerini istemektedir. ABD'de, tüm federal binaları yöneten ajans olan Genel Hizmetler İdaresi tarafından, Kamu Binaları için Ulusal 3D-4D-BIM programı kullanılarak BIM talep edilmektedir. İspanya'da bazı kamu sahipleri BIM projeleri için sözleşme yapmaya ve teklif vermeye başlamıştır. 

 

BIM, Küresel Proje Yönetimi firmaları tarafından Brezilya ve Orta Doğu'daki büyük projelerde artık benimsenmektedir. Singapur, dünyanın ilk BIM tabanlı hızlı bina izin sistemini uygulamaya koydu. Güney Kore, Japonya, Hong Kong ve Avustralya, 2010'dan itibaren kendi uygulama kılavuzlarını yayınladılar.

 

Untitled 2

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36