SANAYİDE SU KULLANIMINA DİKKAT DOMESTİK SOĞUTMA GRUBU TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GES’LERİNDEN BİRİ YILDIZ ENTEGRE MERSİN TESİSİ’NDE FAALİYETE GEÇTİ Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesinin Yapımımda ALDAĞ Ürünleri Tercih Edildi Kombi alırken bu özellikleri mutlaka bayinize sorun ATIK SU TERFİ İSTASYONLARINDA BAYMAK FARKI FORM’DAN PANDEMİ İLE MÜCADELEDE GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER YÜKSEK VERİMLİLİK, KUSURSUZ SİSTEM: LOWARA SMART POMPA SERİSİ ÇEVRE DOSTU ŞOFBEN BAYMAK BH 12 KONFORDAN ÖDÜN VERMİYOR ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ KATI YAKITLI KAZANLARDA VERİM VE GÜVEN İÇİN BAYMAK LİNYİT COMFORT FOUR ECRH –ÇATI TİPİ PAKET KLİMA CİHAZI (ROOFTOP) İMBAT HASSAS KONTROLLÜ KLİMA ÇEVRİMSEL (RUN-AROUND) ISI GERİ KAZANIM BATARYALARI UZUNDERE NASRETTİN HOCA ÇOCUK BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ’NDE DOĞU İMZASI

MESSE FRANKFURT ISTANBUL YÖNETİCİ ORTAĞI TAYFUN YARDIM

20 YILLIK TECRÜBE: MESSE FRANKFURT ISTANBUL

Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım: "Otomotiv ve tekstilde, 5 kıtada yılda 50’nin üzerinde, diğer sektörlere yönelik 

fuarlarımızla birlikte her yıl 150’den fazla fuar organizasyonumuz bulunuyor."

 

Bu ay söyleşi bölümümüzde fuarcılık sektöründe 780 yılı deviren Messe Frankfurt bünyesinde yer alan Messe Frankfurt Istanbul’a yer verdik. Messe Frankfut Istanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım’a fuarcılık sektöründeki değişimleri, gelişmeleri ve tecrübeleri üzerine sorularımızı yönelttik. 

 

Fuarcılık sektöründe tam 780 yıllık bir geçmişe sahip Messe Frankfurt bünyesinde, Messe Frankfurt Istanbul olarak 20. yılınızı dolduruyorsunuz. Fuarlarınıza katılım gösteren Türk firmalar   için bu 20 yılda neler değişti?

 

Türkiye’de faaliyete başladığımız 2000 yılından bu yana, ülkemizin ihracat hacmi ile fuarlarımıza katılım gösteren Türk firma sayısının paralel olarak yükselen bir grafikte olduğunu görmekteyiz. Türkiye’nin en büyük ihracat payına sahip iki sektörü olan otomotiv ve tekstilde tam 5 kıtada yılda 50’nin üzerinde, diğer sektörlere yönelik fuarlarımızla birlikte her yıl 150’den fazla fuar organizasyonumuz bulunuyor. Bu sektörlere ek olarak, alanında lider konumda bulunan, sektör trendlerini belirleyen fuarlarımıza, geçen 20 yıl boyunca Türk firmaların katılımı hem sayısal hem de büyüklük olarak eşine az rastlanır bir gelişme göstermiştir. Örnek olarak, ISH fuarımıza 2001 yılında Türkiye’den toplam katılım 1.250 m² iken, bu rakam 2019 fuarında 8.000 m²’ye ulaşmıştır. 

 

Firmalarımızın 20 yıldaki gelişimi için bir diğer önemli nokta ise daha önceki yıllarda özellikle Avrupa’da ağırlıklı olarak ürün kalitesi ve teslimat süreleri sebebiyle tercih edilen Türk firmaların, bugün tasarım ve teknoloji çerçevesinde de yabancı firmalarla yarışacak kapasiteye ulaşmış durumda olmasıdır. Son dönemde fuarlarımızda düzenlenen tasarım yarışmaları ve trend alanlarında yer alan Türk firmaların artışı bunun en belirgin göstergesidir.

 

"HER İKİSİ DE İSTANBUL’DA OLMAK ÜZERE, TÜRKİYE’DE DÜZENLEDİĞİMİZ İKİ ORGANİZASYONUMUZ VAR"

 

Messe Frankfurt’un Türkiye’de düzenlediği organizasyonlardan bahseder misiniz?

 

Her ikisi de İstanbul’da olmak üzere, Türkiye’de düzenlediğimiz iki organizasyonumuz var. Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı Motobike Istanbul, her yıl şubat ayında düzenlenirken, Türkiye’nin Lider Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanika Istanbul’u da her yılın Nisan ayında, Hannover Messe ortak çalışması ile birlikte düzenlemekteyiz.

 

Motobike Istanbul’un son kez düzenlendiği Şubat 2020'de dünyanın her yerinden 108,485 ziyaretçi 285 katılımcı ile bir araya geldi. Motosiklet ve bisiklet sektörünün en kapsamlı etkinliği Motobike İstanbul, 2021’de 13.kez organize edilecektir.

 

Automechanika Istanbul ise her yıl üç kıtadan tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirirken, Nisan 2019’da düzenlenen son etkinlik, 130 ülkeden 48.737 ziyaretçiyi 1,397 katılımcıyla bir araya getirmiştir.

 

"MESSE FRANKFURT ISTANBUL AİLESİ OLARAK, FUARLARIMIZIN TANITIMINI KATILIMCILARIMIZDAN DAHA İYİ KİMSENİN YAPAMAYACAĞI KANAATİNDEYİZ"

 

Yurtdışındaki fuarlarda, Türk firmalarının yakaladığı başarıda Messe Frankfurt Istanbul’un nasıl bir katkı sağladığını düşünüyorsunuz?

 

Messe Frankfurt’un bugün tam 190 ülkede satış ve temsil yetkisine sahip iştirakları ve iş ortakları bulunuyor. Global ofislerimizin öncelikli amacı bulundukları ülke firmalarının fuarlarımızdaki katılımını ve Messe Frankfurt organizasyonlarının dünya çapında bilinirliğini artırmaktır. Messe Frankfurt Istanbul ailesi olarak, fuarlarımızın tanıtımını katılımcılarımızdan daha iyi kimsenin yapamayacağı kanaatindeyiz. Bu sebeple, firmalarımızın fuarlarımızda yakaladıkları başarının arkasında onlara sunduğumuz öneri ve yönlendirmelerin, ihtiyaç ve taleplerine mümkün olabilecek en üst seviyede karşılık vermemizin olduğu inancındayız. Buna ek olarak, ülkemizin sahip olduğu üretim potansiyelinin özellikle Avrupa’daki fuarlarımızda karşılık bulması da fuar alanlarında Türk firmalar için en prestijli noktalarda yer bulmamıza ayrıca bir olanak sağlıyor.

 

Frankfurt’ta 1 yıl aralıklarla düzenlenen ISH fuarımız da bu başarının güzel bir yansıması niteliğindedir. 2001 yılında düzenlenen fuarda Türkiye’den yalnızca 24 firma standı bulunurken, yıllar içinde Türk firmaların katılım artışının ardından ISH 2017’de Türkiye fuarın partner ülkesi olarak belirlendi, son düzenlenen ISH 2019’da ise Türkiye’den tam 129 firma standı yer aldı. 

 

Messe Frankfurt Istanbul olarak, bu başarının arkasında yatan şüphesiz en önemli sebebinin, katılımcılarımızın talep ve ihtiyaçlarına hızlı ve efektif şekilde sağladığımız destek olduğuna inanıyoruz.

 

"20 YILDIR OLDUĞU GİBİ GELECEKTE DE TÜM ÇALIŞMALARIMIZIN TEMEL AMACI KATILIMCILARIMIZIN BAŞARISI İLE ÜLKEMİZİN İHRACATINA KATKIDA BULUNMAK OLACAKTIR"

 

Türkiye’de 20 yıllık bir faaliyet geçmişiyle oluşan tecrübeleriniz doğrultusunda geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

 

Ne yazık ki Türkiye’deki 20. yılımızı, tüm dünyayı sosyal ve ekonomik anlamda etkileyen global bir pandemi sürecinde kutluyoruz. Pandemiden önce de bir süredir gelişimini sürdüren dijital etkinlikler, son dönemde tüm sektörlerin ilgi odağı haline geldi. Her ne kadar katılımcı firmalar ve müşterilerinin temel olarak ihtiyaç duydukları yeni iş bağlantıları kurmalarına olanak sağlasa da dijital etkinliklerin kısa veya uzun vadede fiziksel fuarların yerini almasının mümkün olmayacağını düşünüyoruz. Ancak fuarcılıkta dijitalleşmenin de sektörde bir daha yok olmamak üzere önemli bir yer edindiğini gözlemleyerek, önümüzdeki dönemde fiziksel fuarlarımıza ek olarak dijital ve hibrit etkinliklerle de firmalarımıza seyahat etmeden de fuarlarımıza katılım gösterebilecekleri alternatifler sunacağız. 20 yıldır olduğu gibi gelecekte de tüm çalışmalarımızın temel amacı katılımcılarımızın başarısı ile ülkemizin ihracatına katkıda bulunmak olacaktır.

 

"İŞİNİZLE DÜNYAYA AÇILABİLMENİZ İÇİN MESSE FRANKFURT ISTANBUL AİLESİ OLARAK SİZLERİ HER ZAMAN GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ"

 

Büyüme hedefleri olan ve fuarlarınıza ilk kez katılım sağlayacak firmalara tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Neredeyse bütün fuarlarımızda yeni kurulan ve ihracatla büyüme hedefleyen firmalara özel bir “Start-Up” alanı bulunuyor. Bu alanların simgelediği en önemli özellik, Messe Frankfurt’un yeni kurulan küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimine katkı sağlama isteğidir. Bu ölçekte bir firmanız varsa veya yöneticisi iseniz, hangi sektörde olursanız olun sizlere verebileceğimiz en büyük tavsiye, daha fazla ihracat yapabilmek için yatırım yapmaktan çekinmemeniz ve kararlarınızı ertelememeniz yönündedir. Unutmayınız ki, gelişimini ve büyüklüğünü gıpta ederek takip ettiğiniz firmalar da fuarlarımıza çok küçük stantlar ile katılmaya başladılar. Bugün geldikleri noktaya, doğru zamanda alacağınız kararlarla en sonuda sizler de ulaşabilirsiniz. İşinizle dünyaya açılabilmeniz için Messe Frankfurt Istanbul ailesi olarak sizleri her zaman gönülden destekliyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36