Wavin, dünya çapında nitelikli tesisatçı yetiştirmeyi hedefliyor ZeroBuild Türkiye'21 Yapı Biliminde En Yeniler İKLİM KRİZİNE DUR DİYECEK ÇÖZÜMLER ZEROBUILD TÜRKİYE’21’DE Türkiye’de Ürettiği Ekolojik Havalandırma Çözümü ile Dünya Mutfaklarını Havalandırıyor ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL LOWARA e-LNE / e-LNT YÜKSEK VERİMLİ SİRKÜLASYON POMPALARI

Tavuk Gübresinin Bertarafı ile 2.3MWe Elektrik Üretilecek

Atıktan Enerji alanında Türkiye’nin lider markası Mimsan, Bolu Güç Birliği Enerji Yatırım A.Ş. firmasına kurduğu “Biyokütle Enerji Santrali”nin yılda yaklaşık 24.000 ton etlik tavuk gübresinden saatte 2.3MWe elektrik üretecek.
 
Atıktan enerji alanında yerli teknolojinin lider markası Mimsan tarafından BGB Enerji firmasına kurulan santralde, günlük 72 ton etlik tavuk gübresinin pelet haline getirilmesi ve gazlaştırılıp, yakılmasıyla YEKDEM kapsamında elektrik üretilecek. Ekim 2020 YEKDEM’inde kabulünün yapılması planlanan santral, YEKDEM biyokütle satış tarifesinin yanı sıra yerli aksam teşvikinden dolayı ilk beş yıl boyunca 24,2 USD/MWe yerli katkı payı alacak.
 
Yılda 24.000 ton etlik tavuk gübresi bertaraf edilecek
Yılda yaklaşık 24.000 ton etlik tavuk gübresinin bertaraf edileceği tesis ile “sıfır atık” hamlesine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Mimsan Satış & Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit sözlerine şöyle devam etti: “BGB Biyokütle Enerji Üretimi projesiyle birlikte saatte 3 ton atık bertarafı planlanıyor. Bu proje, etlik tavuk gübresinin gazlaştırılarak yakılması ve elektriğin ORC çeviriminden elde edilmesi nedeniyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Hayvansal atıklardan enerji üreten küçük ve orta kapasiteli enerji santralleri için de fizıbıl bir model oluşturuyor.”
 
Atıkların bertarafında çevreci çözümler
%100 yerli teknolojiyle kurdukları çevreci biyokütle enerji santralleri ile ülkemizin yenilenebilir kaynaklardan enerji ihtiyacına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten İlhan, aynı zamanda dünyada ve Türkiye’de ciddi bir problem haline gelen atıkların bertarafında çevreci ve yüksek teknoloji çözümler sunduklarını ifade etti.  İlhan: “Değerlendirilmeyen bitkisel ve hayvansal atıklar ile şehir çöpleri, çevresel açıdan büyük bir kirliliğe sebep oluyor. Bu nedenle kurduğumuz atıktan enerji santralleri, enerji talebini karşılamanın yanı sıra bertarafla birlikte doğanın dengesinin korunmasında da etkin bir rol oynuyor. Biz MİMSAN olarak farklı atıkların bertarafı üzerine önemli AR-GE projeleri yapıyor ve güçlü mühendislik altyapımızla önemli projelere yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz.”
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36