AVenS’ in Yeni viral savaşçısı Vortice DEPURO EVO POMSAD’TAN BATARYA HAMLESİ VE AVRUPA BİRLEŞİK SU ETİKETİ Solarex İSTANBUL 2021 Bulaşı riskini azaltmak için Temiz Hava Dolabı geliştirdi ATLAS COPCO’DAN TÜRK SANAYİSİNE ÜCRETSİZ ANALİZ HİZMETİ Nobel İlaç Düzce Üretim Tesisi’nde ALDAĞ Güvencesinde CIAT Fancoil Cihazları Tercih Edildi GF Hakan Plastik yalınlaşıyor BİN 400 KOBİ MÜHENDİSLİK DESTEĞİ İLE KORUNACAK Tavuk Gübresinin Bertarafı ile 2.3MWe Elektrik Üretilecek Yapı sektöründe dönüşüm rüzgarı SÜT-D DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ ÇAĞRISI Türkiye’nin En kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nde ALDAĞ Güvencesi ile CIAT Soğutma Grupları Tercih Edildi 35 ÜLKENİN FİKİR ÖNDERLERİ ZEROBUILD FORUM’DA SIFIR ENERJİ BİNALARI KONUŞACAK Bahçeşehir Kolejlerinin Tercihi Yine Aldağ Oldu İzmir’in tarihi stadyumu E.C.A ile iklimlendiriliyor

ISI POMPASI

ISI POMPASI 

 

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun

 

Avrupa Isı Pompası Derneği’nin (EHPA) tanımına göre; ısı pompası; konut, ticari ve endüstriyel uygulamalar için ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu temin edebilen bir cihazdır. Isı pompaları dışarıdan aldığı enerjiyi bir kompresör aracılığı ile iç mekana iletme konseptiyle çalışırlar. Isı pompaları dış enerji teminini hava, toprak, deniz, göl ya da yeraltı suyu gibi alanlardan sağlayabilir. Buralardan temin edilen enerji iç mekana su ya da hava yoluyla iletilir.

 

Isı pompası sıklıkla karıştırılanın aksine tek bir cihaz ya da ürün tipi değildir. Isı pompaları, üst tanıma uygun şekilde 4 ana kategoriye ayrılır ve 1 kWh kapasiteden binlerce kWh kapasiteye kadar birçok farklı cihaz tipi ve kapasitesinden oluşur.

 

Isı pompası cihazı kategorileri;

Dış havayı kullanarak iç mekanı hava ile ısıtıp-soğutan cihazlar (havadan havaya IP) 

Bu kategoriye Split klima, VRF ve Paket klima cihazlarını örnek gösterebiliriz.

 

Dış havayı kullanarak iç mekanı su ile ısıtıp-soğutan cihazlar (havadan suya IP) 

Bu kategoriye Villa tipi ya da büyük hava soğutmalı grupları örnek gösterebiliriz.

 

Soğutma Kulesi, deniz, nehir, göl ya da toprak enerjisini kullanarak iç mekanı hava ile ısıtıp soğutan cihazlar (Sudan havaya IP)

Bu kategoriye su soğutmalı Vrf, su soğutmalı Paket klima, AVM tipi ısı pompası cihazlarını örnek gösterebiliriz.

 

Soğutma Kulesi, deniz, nehir, göl ya da toprak enerjisini kullanarak iç mekanı su ile ısıtıp soğutan cihazlar (Sudan suya IP)

Bu kategoriye su soğutmalı soğutma gruplarını örnek gösterebiliriz.

 

Tüm bu kategorilerde ısı pompası prensibinde çalışan klima cihazları, farklı kapasitelerde hizmet sağlamaktadır. Bu sebeple tek bir ‘’ısı pompası’’ cihazından bahsedilemez. Bunların yanı sıra, soğutma işlevi olmayıp sadece ısıtma yapan ya da aynı anda hem ısıtma hem soğutma yapabilen cihazlar da mevcuttur. Hatta kompresör olmadan çalışan ve kimyasal yollar ile bir sıcaklıktaki suyu daha yüksek sıcaklığa çıkartan üniteler de ısı pompası cihazı olarak geçmektedir.

 

‘’Isı pompası cihazı’’ tabiri, farklı ülke ve kıtalarda farklı cihazlar için kullanılabilmektedir. Bu tabir Amerika’da havadan havaya kanallı split klimalar için kullanılırken, Avrupa’da havadan suya ev tipi cihazlar, İsveç’te toprak kaynaklı sudan suya cihazlar, Asya’da havadan havaya split klimalar için kullanılmaktadır. Bu kapsamda direkt olarak ısı pompası cihazı adı altında tek bir ürün olmamakla birlikte, belli ülkeler orada en çok kullanılan ısı pompası cihazı tipini direk ısı pompası diye adlandırabilmektedirler. Türkiye’de ise çoğunlukla villa tipi havadan suya cihazlara ya da AVM’lerde kullanılan sudan havaya cihazlara ısı pompası cihazı denilmektedir.

 

Türkiye’de ise split klimaların, multi splitlerin, VRF’lerin, villa tipi havadan suya cihazların ve AVM tipi sudan havaya cihazların % 100’ü ısı pompası olarak satılmaktadır. Paket klimaların yaklaşık %50’si yine ısı pompası olarak satılmaktadır. Hava ve su soğutmalı grupların ise yaklaşık %10’luk bir kısmı ısı pompası olarak satılmaktadır.

 

Ancak bu tip ünitelerin ısı pompası olarak satılması, bu cihazların hepsinin ısıtma işlevi için de kullanıldığı anlamına denk gelmemektedir. EHPA bir ünitenin ısı pompası olarak adlandırılabilmesi için kullanıldığı mekanın ana ısıtma görevini de üstleniyor olmasını öngörmektedir (maksimum yüklerde ek destek ısıtıcı kullanılıyor olsa bile). Türkiye’de ise ısı pompası olarak alınan birçok cihaz, mekanın ısıtma yüküne göre dizayn edilmemesi sebebiyle sadece geçiş mevsimlerinde kısmi ısıtma için çalıştırılmaktadır. Aslında doğru olan bu cihazların ısıtma yüküne göre dizayn edilerek, mekanın olabildiğince tek bir cihaz ile ısıtılıp soğutulmasıdır. 

 

Özet olarak, ısı pompası cihazları birçok farklı tip ve kapasiteden oluşmaktadır, bu sebeple doğru adlandırma yapabilmek adına açılımı belirterek bahsedilmelidir. Isı pompası cihazları seçerken ısıtma yükü de göz önüne alınarak seçilmeli ve cihazın ısıtma kapasitesinden tam olarak yararlanılmalıdır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36