SANAYİDE SU KULLANIMINA DİKKAT DOMESTİK SOĞUTMA GRUBU TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GES’LERİNDEN BİRİ YILDIZ ENTEGRE MERSİN TESİSİ’NDE FAALİYETE GEÇTİ Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesinin Yapımımda ALDAĞ Ürünleri Tercih Edildi Kombi alırken bu özellikleri mutlaka bayinize sorun ATIK SU TERFİ İSTASYONLARINDA BAYMAK FARKI FORM’DAN PANDEMİ İLE MÜCADELEDE GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER YÜKSEK VERİMLİLİK, KUSURSUZ SİSTEM: LOWARA SMART POMPA SERİSİ ÇEVRE DOSTU ŞOFBEN BAYMAK BH 12 KONFORDAN ÖDÜN VERMİYOR ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ KATI YAKITLI KAZANLARDA VERİM VE GÜVEN İÇİN BAYMAK LİNYİT COMFORT FOUR ECRH –ÇATI TİPİ PAKET KLİMA CİHAZI (ROOFTOP) İMBAT HASSAS KONTROLLÜ KLİMA ÇEVRİMSEL (RUN-AROUND) ISI GERİ KAZANIM BATARYALARI UZUNDERE NASRETTİN HOCA ÇOCUK BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ’NDE DOĞU İMZASI

VAILLANT, DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇEVRE VE TOPLUM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu: 

"Bugün ciddi bir aşamaya geldiğimiz hedeflerimizi her geçen yıl daha da artırarak daha sürdürülebilir bir çevre ve toplum için çalışmaya devam edeceğiz."

 

Bu ay sektörel söyleşi bölümümüzde Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti sizlerle paylaşıyoruz. Kayaoğlu ile hem pandemi sürecinde sektörü hem de Vaillant’ın projelerini konuştuk.

 

Öncelikle biraz gündemden bahsedelim istiyorum. Bizlere, pandemi süreci ve sonrası için oluşturduğunuz yol haritası ve sektörün bundan sonraki durumu ile alakalı değerlendirmede bulunur musunuz?

 

Hem ülkemiz hem dünya Covid-19 pandemisi nedeniyle olağanüstü bir dönem yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Sosyal mesafenin, zorunlu haller dışında evde kalmanın büyük önem taşıdığı bu dönemde bireylere olduğu kadar şirketlere de büyük sorumluluklar düştü. 

 

Ülkemizde ilk vakaların duyulmaya başlamasıyla birlikte Vaillant Türkiye ve tüm grup olarak hızlı ve proaktif önlemler aldık ve iş süreçlerimizin güvenli bir şekilde devam edebilmesi için atılması gereken adımları hızla attık. Tüm birim yöneticilerinden oluşan Vaillant Group Türkiye Covid-19 iletişim ekibini oluşturduk. 

 

18 Mart itibarıyla, görevi evden çalışmaya imkân sağlayan tüm arkadaşlarımız evden çalışma düzenine geçti. Vaillant olarak, evden çalışma, esnek çalışma modelleri ile çalışanlarımızın evden çalışma düzenine en etkili şekilde ve kısa sürede adapte olmalarına yardımcı olduk. 

 

Sektörümüzün durumuna baktığımızda oldukça başarılı bir ilk çeyrek ve çok zorlu bir ikinci çeyreği geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Birçok sektör gibi iklimlendirme sektörü de 2020 yılına güçlü başladı. Beklentilerin üzerinde geçen ocak ve şubat aylarının ardından ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan sonra özellikle mart ayının 2.yarısında az da olsa sektör korona virüsün etkilerini hissetmeye başladı. Nisan ayı bu anlamda çok zorlu geçti, bu süreç mayıs ayının ortalarına kadar da devam etti. Mayıs ve haziran aylarında vaka sayılarının düşmesiyle birlikte pazarda hareketlenme başladı. Devlet tarafından inşaatlara yönelik gerçekleştirilen düşük kredi opsiyonları, yarım kalan inşaat projelerinin tamamlanmaya başlamasıyla, haziran ayı itibarıyla iklimlendirme sektöründe de toparlanma sinyalleri gözlemlendi. Temmuz ayında da bu olumlu trendin devam ettiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde de aynı etkinin devam etmesi ile sektördeki hareketliliğin süreceğini öngörüyoruz. 

 

‘’PROJEMİZİ, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DAHA DA YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’’

 

Vaillant olarak, Covid-19 salgını nedeniyle “Görüntülü Ücretsiz Keşif” projesini hayata geçirdiniz. Hem bu projeniz hakkında hem de pandemi süreci ile birlikte sektörümüz özelinde müşteri ilişkileri konusunda değişen dinamikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Pandemi sürecinde, temel ihtiyaçlar, ev ve kişisel hijyen odaklı ihtiyaçlar önem kazandı. Bunun dışında artık evler “yuva” haline geldi, evde zaman geçirdikçe eve verilen değer arttı. Evde kullanılan ürünlerin ve hizmetlerin satın alınma sürecinde üzerinde daha çok düşünüleceğini ve kalite, güven, kolay kullanım, fiyat-performans dengesi, garanti süreleri gibi uzun ve konforlu kullanım ile ilgili kriterlerin daha çok önem kazandığını gördük.

 

Vaillant Görüntülü Keşif 1

Satış esnasında ve satış sonrasında müşterilerle teması en aza indirmek amacıyla ve tüketicilerin yetkili satıcılarımız ile daha kolay iletişime geçmesi için “Görüntülü Ücretsiz Keşif” projesini hayata geçirdik. Bu projeyle satın alma sürecinde önceden keşif ve montaj için olmak üzere iki kez yapılan ev ziyaretlerini bire düşürdük.  Bu süreçte gelen keşif taleplerinin yüzde 20’sini ‘Görüntülü Ücretsiz Keşif’ uygulaması ile gerçekleştirdik. 

 

Salgın öncesinde iş yapış şeklimizde yetkili satıcılarımız keşif için müşterinin evine gidiyor ve evine en uygun kombiyi önerip teklif veriyordu. Eğer müşteri teklifini kabul eder ve satın almaya karar verirse montaj ve diğer işlemler için bir kez daha eve gidiliyordu. Şimdi artık yetkili satıcılarımız eve sadece montaj için gidiyor. Projemizi, önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

 

İş süreçleri kadar çalışanlarımız, aileleri ve müşterilerimizin sağlığının da önceliğimiz olduğu esası ile gerekli tüm aksiyonların, önlemlerin, tedbirlerin zamanında alınması anlamında çalışmalar yaptık. Satış Sonrası Hizmetler tarafında yetkili servis çalışanlarımızı Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 14 kural doğrultusunda bilgilendirdik. Hijyen önlemlerini en üst seviyeye çıkardık. Bu alanlarda hizmet veren Vaillant servis çalışanlarımız bu süreçte maske, gözlük, eldiven ve özel tulumları ile müşterilerimize destek oluyor.  

 

‘’VAILLANT OLARAK SADECE CİHAZ VE HİZMET SATMANIN ÖTESİNE GEÇEREK İNSANLARIN HAYATINA FARKLI ALANLARDA DEĞER KATMAYA DA ÖNEM VERİYORUZ’’

 

Bu dönemde başlattığınız bir diğer proje olan “Vaillant ile Kafa Rahatlatan Sohbetler” podcast yayını ile tüketicilerinize keyifli vakit geçirme olanağı sundunuz. Biraz da bu projeden bahseder misiniz?

 

Vaillant olarak sadece cihaz ve hizmet satmanın ötesine geçerek insanların hayatına farklı alanlarda değer katmaya da önem veriyoruz. Klasik medya kanallarının yanı sıra sosyal medya ve dijitalde hayata geçirdiğimiz projelerle tüketicilerimizle kurduğumuz bağı güçlendiriyoruz. Sosyal medyayı tüketicilerimizle daha yakın ilişki kurabildiğimiz bir mecra olarak görüyor ve etkin bir şekilde kullanıyoruz. Halkımızın, Covid-19 pandemisi nedeniyle içinden geçtiğimiz bu sıra dışı dönemi iç huzuru ile atlatmasına katkıda bulunma amacıyla uzun süredir planlamalarımız arasında olan podcast projesini de bu süreçte hayata geçirme imkânı bulduk. 

 

Vaillant Kafa Rahatlatan Sohbetler

 

Ürünlerimizde sunduğumuz rahatlığın dışında kafamızı karıştıran sorulara cevap bulmak ve dinleyicilerin keyifli vakit geçirmelerine destek olma hedefiyle “Vaillant ile Kafa Rahatlatan Sohbetler” adıyla podcast yayınlarına başladık. Alanında uzman ve ünlü isimlerle hazırladığımız sohbetleri Vaillant Türkiye’nin Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast kanalları üzerinden dinleyicilerimize ulaştırdık. 

 

24 Nisan’da Mirgün Cabas ile başlattığımız serinin ilk 4 bölümlük yayınında, dinleyicilerini günlük yaşamın dışında akıllarına takılan sorulara cevap bulmaya çalıştık. Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın konuk olduğu ikinci seride ise ‘Mutlu İlişkilerin Ortak Özellikleri’, ‘Küçük Şeyleri Kafaya Takmama Sanatı’, ‘Daha İyi Hissetmek İçin Kendine Yatırım Yapma Yöntemleri’ ve ‘Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri’ konularını ele aldık.

 

‘’VAILLANT OLARAK EN ÖNEMLİ ZENGİNLİĞİMİZ KOMBİDEN VRF SİSTEMLERİNE, ISI POMPASINDAN SOLAR SİSTEMLERE DEK UZANAN ÇOK GENİŞ SİSTEM ÇÖZÜMLERİ SUNMAMIZ’’

 

Firma olarak ürünlerinizde enerji tasarrufuna ve verimliliğine önem verdiğinizi biliyoruz. Peki bu konudaki son çalışmalarınız nelerdir?

 

Pandemi süreci bugüne kadar yaşamadığımız birçok olumlu veya olumsuz gelişmeyi hayatımıza soktu. Sosyal izolasyon sürecinde doğanın kendine geldiğine dair birçok örnekle karşılaştık. Bilim dünyasının yaptığı açıklamalarda ozon tabakasında rekor seviyede bir iyileşme olduğunu gördük. Aynı zamanda hava kirliliğinde de ciddi oranlarda azalma yaşandı. Çevre bilincin daha da önem kazandığı bu süreçte geliştirdiğimiz yenilikçi ve çevreci ürün ve hizmetlerimizle tüketicilerimizin tercihi olmaya devam etmek için çalışıyoruz. 

 

Vaillant olarak en önemli zenginliğimiz kombiden VRF sistemlerine, ısı pompasından solar sistemlere dek uzanan çok geniş sistem çözümleri sunmamız. 2020’nin ilk yarısında lansmanını gerçekleştirdiğimiz yeni ecoFIT Plus 100-150 kazanlarımızla bu alandaki iddiamızı daha da artırdık.  Çok yakın zamanda hem toprak hem su hem de hava bazlı çalışabilen benzersiz bir ürün olan Flexotherm ısı pompamızı lanse edeceğiz.

Doğayı koruma anlayışımız ile yüksek tasarruflu ürün geliştirmeye önem veriyor ve bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Seçili ürünlerde başlattığımız Green IQ felsefesi ile üretilen ürünler hem enerji kullanımındaki üstün verimlilik özellikleri, geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmeleri ile hem tüketicilerin enerji tüketiminde tasarruf sağlıyor hem de doğanın korunmasına fayda sağlıyor. Önümüzdeki dönemde yine Green IQ felsefesi ile geliştirilen yeni ürünümüz Peec Green IQ’yu piyasaya sunacağız.  

 

Biraz da 2019 yılında başlattığınız ‘’Benchmark’’ eğitimlerine değinmek isterim. Bizlere konu hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz? 

 

Vaillant Türkiye olarak geçtiğimiz yıl Ürün Pazarlama departmanımız ile rakiplerimiz karşısındaki avantajlarımızı ortaya koymak, daha iyi noktaya getirebileceğimiz yönlerimizi görebilmek ve bu konuda ilgili birimlerimizi bilgilendirmek amacıyla benchmark eğitimlerini başlattık. Vaillant’ın tercih sebepleri, tercih edilme oranları, geniş yoğuşmalı ürün ailesi ve rakipleriyle ürün kıyaslaması gibi başlıklarda gerçekleştirdiğimiz eğitimler sonrasında aldığımız olumlu geri dönüş bizleri çok memnun etti. Bir sonraki aşamada çizeceğimiz yol haritamızı ortaya koyduğumuz eğitimlerimizi bu sene de devam ettirdik. 

 

Pandemi nedeniyle online ortamda gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimiz, bölge satış departmanından, bölge müdürlüklerimizden, tüketici kulüp ve pazarlama departmanlarımızdan yoğun katılım ile gerçekleşti. Ürün Pazarlama, Teknik ve Eğitim Departmanları tarafından verilen 15 saatlik eğitimler üç gün boyunca sürdü. 

 

Programın ikinci aşamasındaki eğitimler ise ofislere dönüş sürecinin tamamlanmasıyla bire bir olarak gerçekleştirilecek. 

 

‘’İŞ SÜREÇLERİMİZİN YANI SIRA ÜRÜNLERİMİZDE DE DİJİTALLEŞME YÖNÜNDE ADIMLAR ATMAYA DEVAM EDİYORUZ’’

 

Tüm bunların dışında Vaillant’ın ana gündeminde neler var?

 

Başta cihazlarımızda olmak üzere tüm hizmetlerimizde müşterilerimizin evlerinde konfor yaratmaya odaklanıyor, dijitalleşmenin buradaki öneminin farkındalığı ile bu alana yatırımı artırıyoruz. İşimizin doğası gereği müşterilerimize gerçek anlamda 7/24 hizmet vermek durumundayız. Hem ürünlerimizde hem sunduğumuz satış ve satış sonrası hizmetlerde dijitalleşme alanındaki girişimlerimizi sürdürdük.

 

COMPOSING20 109321 01Müşterilerimize bize rahatlıkla ulaşmaları için telefon dışındaki alternatifleri de sunduk. Bu strateji kapsamında Türkiye’de sektörümüzde WhatsApp Business’ı ilk kullanan firma olduk. Bugün, kurumsal çağrı merkezi numaramız 0 850 222 2 888 üzerinden hizmet veriyoruz ve IT sistemlerimizin tam entegrasyonu sayesinde 150’yi aşkın çağrı merkezi müşteri temsilcimiz hem telefon çağrılarını hem de WhatsApp ve benzeri platformlardan gelen çağrıları aynı şekilde yanıtlıyorlar. Bu dönem dijitalleşme yolunda attığımız adımların ve yaptığımız yatırımların sonuçlarını aldığımız verimli bir süreç oldu. Bunu müşteri memnuniyetinde kaydettiğimiz başarılı sonuçlarda da görüyoruz.  

 

İş süreçlerimizin yanı sıra ürünlerimizde de dijitalleşme yönünde adımlar atmaya devam ediyoruz. Dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak ısıtma sektöründe de dijital ürünlerin payı artış gösteriyor ve sektör trendlerinde belirleyici rol üstleniyor. Bu süreçte enerji tüketiminde önemli ölçüde verim sağlayan oda termostatlarımızda da biz dizi yeniliğe gittik. 

Müşteri beklentilerine uygun olarak yenilediğimiz akıllı oda termostatları evlere ekstra konfor getiriyoruz. Vaillant olarak dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yenileme çalışmaları kapsamında Modülasyonlu Oda Termostatları ürün ailemizde yer alan VRT 350/350f, VRT 370/370f, VRT 450/450f yenilenerek VRT 380/380f sensoHOME; VRC 700/700f serisi ise yenilenerek VRC 720/720f sensoCOMFORT adını aldı. Ayrıca internet bağlantısı ile kombi, kaskad sistemleri, ısı pompası sistemlerini uzaktan kontrol etmek için tasarlanan VR 920 internet erişim modülünün yeni serisi VR 921 sensoNET’i de kullanıcılarımıza bu dönemde sunma imkânı bulduk.  Ürün, 9 farklı zon kumanda edebiliyor, kaskad sistemlerde hem ısıtma hem de soğutma kontrolü sağlıyor.   

 

‘’SALGIN DÖNEMİ VE SALGIN SONRASI DÖNEMDE DE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMAYA VE TÜKETİCİLERİMİZİN

YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

 

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırım planlarınız var mı?

 

Vaillant Türkiye olarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sürecinde sektörün güvenilir limanlarından biri olduk. Değişime ayak uydurabilen esnek yapımızla bu sürece de hızlı bir şekilde adapte olduk. Öncelikle çalışanlarımızı ve yetkili satıcılarımızı, sonrasında ekosistemimizi ve her zaman işimizin odağında olan kullanıcılarımızı koruyarak başarılı bir kriz yönetimi sergilediğimizi düşünüyoruz.

 

2020 yılının ilk altı aylık dönemini hedeflerimizin üzerinde bir büyüme ile kapattık. Pandemi ile değişim gösteren bu zorlu süreçten itibarımızı daha da güçlendirerek çıkmayı hedef olarak belirledik. Sürecin ilk başında işimizi etkilemeyecek düzeyde bazı aksaklıklar yaşasak da iş süreçlerimizdeki yaptığımız güncellemeler sayesinde sorunsuz bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk 7 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 büyüme rakamına ulaştık.

 

Genel olarak bu dönemden sonra tüketicilerin daha önce üzerinde çok düşünmeden, tek seferlik yaptıkları harcamalar yerine gerçekten ihtiyaçları olan, değer yaratan ürünleri seçeceklerini düşünüyoruz. Tüketiciler, daha kaliteli, tüketici memnuniyet odaklı kullanıcı deneyimi sunan, güven duyulan marka ve ürünleri seçecekler. Biz markamızın bu kapsamda olumlu etkilendiğini ve önümüzdeki dönemde de aynı trendin devam edeceğini düşünüyoruz. Salgın dönemi ve salgın sonrası dönemde de her zaman olduğu gibi hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya ve tüketicilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

 

Vaillant Türkiye olarak bu dönemde görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyor, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Bu yolda attığımız adımlarla yılın ilk yarısında, salgına rağmen hedeflerimize paralel sonuçlar elde ettik.

 

Sürecin ilk başında işimizi etkilemeyecek düzeyde bazı aksaklıklar yaşasak da iş süreçlerimizdeki yaptığımız güncellemeler sayesinde sorunsuz bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomideki normale dönüş sinyalleri ile birlikte ikinci bir dalga olmadığı takdirde geçen yıla oranla yüzde 30’un üzerinde büyüme elde etmeyi hedefliyoruz.

 

‘’VAILLANT TÜRKİYE OLARAK ÇEVRECİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİLERE YÖNELİK GENİŞ ÜRÜN YELPAZEMİZ İLE DOĞA DOSTU BİR KURULUŞ OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİBİZ’’

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

 

Pandemi süreciyle birlikte çevreyi ve doğal yaşamı korumanın önemini bir kez daha anladık. Çalışanlarımız, toplum ve çevre için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Sosyal ve ekolojik standartları ekonomik başarının, sürdürülebilir ve karlı büyümenin olmazsa olmazlarından olarak görüyoruz. Vaillant Türkiye olarak çevreci ve yenilenebilir enerjilere yönelik geniş ürün yelpazemiz ile doğa dostu bir kuruluş olma özelliğine sahibiz. Geliştirdiğimiz ürünlerin yanı sıra sürdürülebilirlik ilkesi gereği, Doğa Derneği ile iş birliği içerisinde yürüttüğümüz Küçük Akbaba projesi kapsamındaki çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz.  

Kakbaba2

 

Projenin Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yürütülen ilk fazında 100 yuva korumaya alındı. Yapılan çalışmalar sonucunda bölgedeki küçük akbabalar Balkanlardaki en büyük nüfusu da oluşturuyorlar. Mersin ve Adana bölgesinde başlattığımız proje ikinci fazında, Bulgaristan, Yunanistan, Ürdün, Nijer, Kenya gibi ülkelerin de dahil olmasıyla uluslararası bir boyut kazandı. Balkan, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin ortaklığında yürütülen uluslararası projenin Mersin ayağındaki çalışmalar için Gülnar Önemli Doğa Alanı, Göksu Vadisi ve Kadıncık Vadisi'ne yoğunlaşıldı. Geçtiğimiz yıl Mersin’de 64 küçük akbaba tek bir alanda gözlemlendi. Küçük akbabaların Avrupa ve Türkiye’de üreyerek Afrika’ya uzanan göç yolculuklarında en önemli toplanma bölgesi olan Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı Sarımazı Mahallesi’nde 2019’da toplam 903 küçük akbaba ve toplamda 118.124 kuş sayıldı.

 

Bugün ciddi bir aşamaya geldiğimiz hedeflerimizi her geçen yıl daha da artırarak daha sürdürülebilir bir çevre ve toplum için çalışmaya devam edeceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36