İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Borusan Mannesmann’da eğitim treni artık bu istasyondan kalkıyor: Techstation

Borusan Mannesmann şirket içi eğitimleri Techstation adını verdiği platformda birleştirdi. Eğitim ve Gelişim Birimi tarafından yönetilen bu platformda çalışanlar için gelişim planı oluşturuluyor ve her çalışanın alması gereken eğitimler o çalışana atanarak tamamlanıyor. Aynı zamanda her bir çalışan kendisi için ihtiyaç duyduğu eğitimi bu portal üzerinden talep edebiliyor ya da böyle bir eğitim modülü varsa seçim yaparak alabiliyor. Eğitimlerin içerikleri konunun uzmanı olan eğitmenler tarafından hazırlanıyor ve her eğitim sonunda sınav yapılıyor.
 
BM Tech Station 2Çalışanların eğitimi ve gelişimi alanında sistematik ve yapılandırılmış bir yaklaşım olan Techstation ile Borusan Mannesmann çalışanlarının gelişen ve gerekleri sürekli değişen mesleki gelişim ihtiyaçları karşılanıyor, teknik bilgileri ve liderlik yetkinlikleri geliştiriliyor. Gelişim programları ile yapılan işte uzmanlaşma, sağlanırken usta-çırak ilişkisi de sürdürülüyor ve yedekleniyor. Techstation iş sonuçlarına her alanda pozitif katkı sağlamayı hedefliyor. 
 
Özgürlük ve kendi potansiyelini gerçekleştirme konusu bizim için çok önemli
 
Borusan Mannesmann İnsan, Kurumsal Gelişim, Çevre ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Fırat Akkemik, sürekli gelişim konusunun en değer verdikleri konseptlerden biri olduğunu belirterek şunları söyledi: 
“Biliyorsunuz çalışanlar, şirketin amaç ve değerleri ile kendi amaç ve değerlerini bütünleştirdikleri ölçüde bağlı oluyor. Her çalışan kendi işinde özgür olmayı, sürekli gelişmeyi, güvenli ve olumlu ilişkilerin olduğu samimi bir ortamda çalışmayı bekliyor. Özgürlük ve kendi potansiyelini gerçekleştirme konusu bizim için çok önemli. Bu konuda çalışanlarımızı teşvik edebilmek için farklı uygulamalarımız var. Şirketimizin gelişim platformu TechStation da bunlardan biri. Techstation ile şirkete özel, mühendislik gelişim programı, bakımcı geliştirme program, satış geliştirme gibi mesleki programların yanı sıra grup genelinde yapılmayan şirkete veya kişiye özel yetkinlikleri kazandırmak için çalışıyoruz. Eğitim ve Gelişim Birimi tarafından yönetilen bu platformda çalışanların gelişim yolculuğunda, her çalışanın alması gereken eğitimler o çalışana atanarak tamamlanıyor. Aynı zamanda her bir çalışan kendisi için ihtiyaç duyduğu eğitimi bu portal üzerinden talep edebiliyor ya da böyle bir eğitim modülü varsa seçim yaparak alabiliyor.”
 
Bu kapsamda, 2019 Ocak- 2020 Haziran tarihleri arasında çalışanlara 2.536 farklı konuda toplam 31.631 katılımcıya, 92.145 saat eğitim sağlanarak, 561 adet mesleki eğitim belgesi verildi. 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36