Wavin, dünya çapında nitelikli tesisatçı yetiştirmeyi hedefliyor ZeroBuild Türkiye'21 Yapı Biliminde En Yeniler İKLİM KRİZİNE DUR DİYECEK ÇÖZÜMLER ZEROBUILD TÜRKİYE’21’DE Türkiye’de Ürettiği Ekolojik Havalandırma Çözümü ile Dünya Mutfaklarını Havalandırıyor ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL LOWARA e-LNE / e-LNT YÜKSEK VERİMLİ SİRKÜLASYON POMPALARI

MİMSAN, İnegöl OSB’ye “Arıtma Çamurundan Termal Enerji Tesisi” Kurdu

Atıktan Enerji alanında Türkiye’nin lider markası Mimsan, İnegöl OSB’nin 2010 yılında kurulan Çamur Kurutma Tesisi’ndeki arıtma çamurunu kurutmak üzere kullanılan doğalgazlı sistemin yerine, MİMSAN’ın “Dolaşımlı Tip Akışkan Yataklı Kazan” teknolojisiyle bertaraf tesisini kurarak, OSB’nin yıllık enerji giderlerinden 3 Milyon TL tasarruf sağlayacak. 
 
Atıktan Enerji alanında Türkiye’nin lider markası Mimsan, çevresel bir tehdit haline gelen atık su arıtma tesislerindeki kurutulmuş arıtma çamurlarını, enerjiye dönüştürerek bertaraf eden kazan teknolojileriyle sektörde fark yaratmaya devam ediyor.
Kurulan arıtma çamuru bertaraf tesisi ile kurutma sistemi için gerekli ısı enerjisi, akışkan yataklı kazanda yakılan çamurdan elde edilen kızgın yağ ile sağlanıyor. Böylece ısıl işlem gören %90 KM oranında kuru çamur, zararlı patojenleri imha edilmiş ve hacmi %90 oranında azaltılmış olarak çevreye zarar vermeyecek kül muhteviyatında ürün halini alıyor. 
 
Mimsan Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan YiğitÖzellikle Organize Sanayi Bölgelerinde miktarı sürekli olarak artan arıtma çamurlarının, çevreye zarar vermeden bertarafının hem biyolojik yaşam hem de insan sağlığı açısından hayati önem taşıdığını belirten Mimsan Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, bu anlayışla geliştirdikleri çevreci ve verimli “MİMSAN Dolaşımlı Tip Akışkan Yataklı Kazan” teknolojileri ile hem çamur kurutma maliyetlerinin hem de endüstriyel atıkların, biyolojik ortama olumsuz etkilerinin azaldığını kaydetti. Hacer İlhan, “İnegöl OSB'nin çamur kurutma tesisinde günlük 50 ton arıtma çamurunun yakılması ile 5.000.000 kcal/h kızgın yağ üretecek “enerji geri dönüşüm merkezi”nde; çamur kurutma için gerekli olan doğalgaz giderleri ortadan kalktı. Daha önce stok yapılarak bekletilen ve tırlara yüklenerek, ücretli olarak bertaraf edilmek üzere çimento fabrikasına gönderilen kurutulmuş çamurlar, Türkiye’de ilk defa Mimsan tarafından uygulanan sistem sayesinde ikincil yakıt kullanılmadan atığın kendisiyle enerji üretecek. Böylece OSB’nin yıllık enerji giderlerinden 3 Milyon TL tasarruf sağlanacak. Devreye alma ve test çalışmaları başarıyla tamamlanan tesis, İnegöl OSB’nin stok, ulaşım ve dışa bağlı bertaraf giderlerini de ortadan kaldıracak. Böylece hem işletme giderlerinden tasarruf sağlanacak hem de çamurun çevresel bir tehdit olmasının önüne geçilecek.” dedi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36