İSKİD'den webinar Yeni Gaziantep Havalimanı Yapımında CIAT Soğutma Grupları ile ALDAĞ Cihazları Tercih Edildi İnsan sağlığı için en büyük risklerden biri hava kirliliği Zorlu Enerji’nin Filistin’deki Dead Sea Güneş Enerji Santrali devreye alındı YAKLAŞAN SU KRİZİNDE ÇÖZÜM YÜKSEK TEKNOLOJİLİ AKILLI KENTLER “Okullarda Havalandırma Sistemleri ve Pandemi” konulu webinar yapıldı RÜZGARDA EN AZ BEŞ YILLIK PROJE STOKUNA İHTİYAÇ VAR İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var” Tokat’ın Yeni Uluslararası Havalimanı’nda Aldağ İmzası Kahramankazan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesinde ALDAĞ Cihazları Tercih edildi TÜREK BU YIL “TÜREK@home” ADI ALTINDA 25 KASIM’DA BAŞLIYOR Mitsubishi Electric’ten akıllı fabrikalar için yapay zeka teknolojili yeni ürün Biruni Üniversitesinin de Tercihi ALDAĞ Oldu ALDAĞ, Rooftop Pazarına CIAT İle Hızlı Girdi ODE YALITIM’IN İHRACATTAKİ BAŞARISI ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

GÜLSAN ALÜMİNYUM: 4 KITADA, 17 AYRI SEKTÖRDE

Gülsan Alüminyum Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Furkan Birgül:

"İnsan hayatına etki eden bütün ürünleri üretmekteyiz."

 

Ürettikleri ürünleri ile 17 ayrı sektöre hizmet veren, 4 kıtada 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan Gülsan Alüminyum’un Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Furkan Birgül ile şirket faaliyetlerini, değerlerini ve Gülsan’ın hedeflerini konuştuk. Önceliklerinin müşterileri olduğunun altına çizen Birgül, fiyatın değil kalitenin önemli olduğunu belirtiyor.

 

Öncelikle firmanızın yapılanmasından ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

 

Firmamız 2007 yılında kurulmuş olup İstanbul Hadımköy’de Alüminyum Profil üretimi gerçekleştirmektedir. Öz sermayesi, prensipli çalışanları ve sürekli yenilikleri takip eden bir firma olması sebebi ile birçok alanda hızlı bir şekilde yayılma hızına sahibiz. Firmamız 17 sektöre hizmet vermektedir. İnsan hayatına etki eden bütün ürünleri üretmekteyiz. 

 

‘’KISA BİR SÜREDE, TÜRKİYE’DE VE AVRUPA’DA BİRÇOK FİRMA ÇALIŞMAYA BAŞLADIK’’

 

Ürün gamınızın son durumu hakkında bilgi verir misiniz? Özellikle klima santralleri için sağladığınız ürünlerinizden ayrıntılı bahsetmenizi rica ederiz.

 

Gülsan olarak, klima santral profilleri, menfez profilleri ve birçok sektöre hizmet vermekteyiz. İklimlendirme sektörü ile ISK sodex fuarına katılım sağlayarak tanıştık. Kısa bir sürede, Türkiye’de ve Avrupa’da birçok firma ile çalışmaya başladık.

 

‘’FİRMAMIZIN ÖNCELİKLİ TEK GÖRÜŞÜ, MÜŞTERİ VELİNİMETTİR’’

 

Rakipleri karşısında Gülsan’ı ön plana çıkaran rekabetçi avantajları nelerdir? Müşteriler neden Gülsan Alüminyum’u seçmeli? 

 

Firmamızın öncelikli tek görüşü, müşteri velinimettir sözünü uyguluyor olmamızdan geçiyor. Ucuz iş yapmaktansa değerinde ürünler üretiyor ve satıyoruz. Firma bağlantılarına gittiğimizde ilk önce fiyattan değil kaliteden ve termin sürelerimizden bahsediyoruz. Konuştuğumuzu uygulamaya geçirdiğimiz için, bu da bizleri rakiplerimizden farklı kılıyor. Sanayici olmamızla beraber esnaflık ruhumuzu kattığımızda, işte o zaman Gülsan’da hayat kısmımız devreye giriyor.

 

‘’İKİ SENEDE BİR MUTLAKA YENİ ÜRÜN ÇIKARIYORUZ’’

 

Firmanızın AR-GE konusundaki duruşu nedir?

 

Firmamız araştırma ve geliştirmeye ciddi anlamda yatırımlar yapıyor. Standart giden bir ürün; zaten bu malzeme satılıyor demeyip sürekli yeni ürünler geliştirmeye çalışıyor ve iki senede bir mutlaka yeni ürün çıkarıyoruz. Şu an için menfez sektöründe slot ürünler için 3 adet farklı yeni ürün çıkararak müşterilerimizin aynı işi daha kısa zamanda ve daha az efor sarf ederek yapmalarını sağlayacağız.

 

‘’GÜLSAN OLARAK BİZ TEDBİRLERİMİZİ ALARAK, ARA VERMEDEN ÜRETMEYE DEVAM ETTİK’’

 

Tabiki pandemi sürecinden bahsetmeden olmaz. Sektörün yol haritasını bu pandemi dönemi sırasında nasıl buldunuz? Sizin bu süreçteki ilerlemeniz ne yönde oldu?

 

Pandemi süreci yahut kriz dönemlerinde alüminyum sektörü her zaman üzerine artı bir şeyler koyarak çıkmaktadır. Pandemi süreci zorlu bir süreçti, evet ama umutsuz olmak sürekli hastalık psikolojisi ile devam etmektense, Gülsan olarak biz tedbirlerimizi alarak, ara vermeden üretmeye devam ettik. Fabrikamızdaki eksiklerimizi giderdik, tadilatlar yaptık, yeni yatırımlar için toplantılar gerçekleştirdik, stoklarımızı doldurduk.

 

2020 yılının ilk yarısı için hedef, plan ve beklentileriniz nelerdi? Pandemi süreci dolayısıyla sapmalar oldu mu? 

 

2020 hiç olmadığı kadar güzel başlamıştı. Sektör olarak aralık ve mart ayları arası her zaman diğer aylara nazaran daha düşük geçerdi. Ancak 2020 yılı ocak, şubat ve mart aylarının yarılarına kadar satış rekorları kırdık, ardından pandemi süresi başladı ve tedbirlerimizi aldık.

 

Peki bu süreçte çalışanlarınıza dair aldığınız önlemler nelerdi? Çalışma saatleri ve çalışma koşullarınızla alakalı ne gibi değişiklikler yaptınız?

 

Sürecin başlaması ile birlikte, anında personellerimiz için tüm önlemleri aldık. Giriş ve çıkış yerlerini ayırdık, yemekhane gibi toplu durulan yerlerin saatlerini değiştirdik, servis sayımızı artırdık. Kronik rahatsızlığı olan çalışanlarımızı izine gönderdik. Ancak genel çalışma saatlerimizi değiştirmedik. 

 

‘’YAKLAŞIK 14 AY İÇERİSİNDE TAM ENTEGRE BİR TESİS OLARAK HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’’

 

Önümüzdeki dönem yeni yatırım planlarınız var mı?

 

Şu an devam etmekte olan yeni yatırımımız var. 15.000 m2 alan üzerine kurulacak olan yeni fabrikamızı yapmaya başladık. Yeni makine kulvarı siparişlerimizi verdik. Yaklaşık 14 ay içerisinde tam entegre bir tesis olarak hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

 

yfwBth

 

‘’AMERİKA KITASINDA DAHA CİDDİ ANLAMDA PAY EDİNMEYİ HEDEFLİYORUZ’’

 

İhracat noktalarınızdan ve önümüzdeki dönem hedeflerinizden bahseder misiniz?

 

Başta balkanlar olmak üzere Türk devletleri ve Afrika’dan tutun, 4 kıtada 30’u geçkin ülkeye ihracat yapmaktayız. Önümüzde ki dönemler için şu an altyapı ve piyasa araştırma çalışmalarımı devam etmekte olup, Amerika kıtasında daha ciddi anlamda pay edinmeyi hedefliyoruz.

 

Son olarak ilave etmek istediğiniz konular var mı?

 

Çok teşekkür ediyorum. Tüm meslektaşlarımıza, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize işlerinde başarılar diliyorum. Esenlikle kalın.

 

Katılımınız için çok teşekkür ediyoruz.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36