Systemair HSK, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Güven İslamoğlu ile Hava ve İklimin Geleceğini Konuşacak KOMBİ KLİMA SHOP YENİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE DİJİTAL AÇILIŞ YAPTI YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ

Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor

1945 yılında tek kişilik bir işletme ve basit bir fikirle başlayan, günümüzde endüstrinin vazgeçilmezi haline gelmiştir: Yerel bir uzman tamirhaneyken, yetmiş beş yıl içinde kaynak teknolojisi, fotovoltaik ve akü şarj teknolojisi alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren bir şirkete dönüşen Yukarı Avusturyalı aile şirketi Fronius'tan söz ediyoruz. Şirket, tam 75 yıl önce 20 Haziran günü yola çıkmıştır.
 
Günter Fronius 1945 yılında radyo ve elektrikli eşyalar için bir uzman tamirhane açarak, günümüze kadar gelen ve şu an üçüncü jenerasyonda anlatılan bir başarı hikayesinin temelini atmıştır. Başlangıç noktası, hala Fronius'un şirket merkezinin bulunduğu Yukarı Avusturyalı pazar kasabası Pettenbach'tı. Günter Fronius, bu kasabada tamir çalışmalarına karşılık eski bir askeri baraka alınca, burada yaşamaya ve çalışmaya başlamıştır. O dönemler araba akülerinin şarj edilmesi öyle alışılmış bir olay değildi ve bu durumu Günter Fronius kabullenmek istemedi. Bu sebeple uzman elektrikçi, akülerin daha uzun kullanılabilmesi için bir çözüm geliştirmiştir. 2012'den beri Yukarı Avusturyalı aile şirketini yöneten müdür Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß, "Ne olduğumuz ve neyi temsil ettiğimiz, büyükbabamın kalıcı fikirlerine dayanıyor." diye belirtiyor. 
 
Kaynakta devrim, uluslararası açılım ve güneş enerjisi
Günter Fronius 1950 yılında o dönemki ürün yelpazesine kaynak trafolarını da kattı. Bu teknolojik temelde ilerleyen Fronius, sonraki yıllarda büyük orta sınıf bir şirket haline geldi ve 1980 yılında da Günter Fronius tarafından çocukları Brigitte Strauß ve Klaus Fronius'a devredildi. Şirketin bu yeni yöneticilerinin büyüme ve uluslararası alana açılmaya yönelik girişimleri sonucunda dünya çapında yan şirketler kuruldu. Ayrıca 1992 yılında "geleceğe yönelik konu" olan güneş enerjisine doğru adım atılmasına karar verildi. Böylelikle Fronius bugün üç alandan oluşmaktadır: Kaynak teknolojisi, fotovoltaik ve akü şarj teknolojisi.
 
"Perfect Charging“ bölümü
Perfect Charging bölümü, şirketle aynı yaştadır. Şirketin kurucusu Günter Fronius, kuruluşun ilk yıllarından itibaren kursun akümülatörlerini şarj etmiştir. Şirket sayısız geliştirmeden sonra, 90'lı yılların başından itibaren 50 Hertz şarj cihazlarından vazgeçerek, yüksek frekanslı bir teknolojiye geçmiştir. Diğer araştırma çalıştırmaları sayesinde 2007 yılında gerçek bir kilometre taşı olan iç direnç şarj prosesine, yani kısaca Ri şarj prosesi diye adlandırılan şarj prosesine geçişi sağlamıştır. Bundan beri Fronius'un ürünleri şarj edilecek akülere ve bunların özelliklerine otomatik olarak uyarlanmaktadır ve bu sayede her şarj işlemi kendine özgü hale gelmektedir. Şu an Perfect Charging, yeni geliştirilen dijitalleşme ve tüm cihazların ağ altında birleştirilmesiyle birlikte lityum-iyon teknolojisiyle geleceğe doğru yeni bir adım atmaktadır.
 
"Perfect Welding" bölümü
Perfect Welding bölümü 1950'den beri faaliyettedir. Şirketin kurucusu Günter Fronius, şarj cihazlarının temelini oluşturan teknolojiyle bir örtülü elektrodu da eritebileceğini kısa süre içinde keşfetmiştir. 70'li yılların ortasında ise araştırmalar, kısa süre içinde Fronius Transarc 500 ile sonuçlanan büyük gelişmeler göstermiştir. Bu ürün, dünya çapındaki transistör tabanlı ilk primer anahtarlamalı inverter kaynak sistemidir ve bunun sonucunda Fronius aniden Avusturya dışında da büyük ortaklar kazanmıştır. 1998 yılında güncelleme imkanı sunan ilk kaynak sistemi olan dijital TransPuls Synergic (TPS), Transarc'ın yerine geçmiştir. Ayrıca şirket o dönem yenilikçi bir kaynak prosesi şekli yönünde araştırma yapmaktadır ve bunun sonucunda 2005 yılından itibaren piyasaya "Cold Metal Transfer" (CMT) giriş yapmıştır. Bu tarihten beri alüminyum ve çelik gibi incecik maddeler bile birleştirilebilmektedir. Bugün ise Fronius, TPS/i (Trans Process Solution / intelligent revolution) ile piyasanın yönünü belirlemektedir. Bu yüksek verimli kaynak robotu, Endüstri 4.0'ın cevabıdır ve WeldCube Premium yazılım çözümünün veri yönetimiyle birlikte gerçek gücünü göstermektedir.
 
"Solar Energy" bölümü
Solar Energy bölümü 1992'den beri Fronius'un bir parçasıdır. Fronius Sunrise inverteri 1995 yılında piyasaya sunulmuş ve kısa süre içinde uluslararası bir başarıya ulaşmıştır. 2001'de ise Fronius IG'nin piyasaya sunulmasıyla birlikte gerçek anlamda bir devrim gerçekleşmiştir. Bu ürün, teknisyenlerin bulundukları yerde bir platin değişimi yapmasını mümkün kulan yüksek frekans trafolu ilk inverterdir. Şirket son yıllarda sadece inverter üreticisi olmaktan çıkarak, enerjinin verimli ve akıllı üretilmesi, depolanması, dağıtılması ve tüketilmesi için bir çözüm sunucu haline gelmiştir. Ürün yelpazesi kişiye özel depolama çözümlerini, sıcak su hazırlamak için fotovoltaik sistemleri, güneş enerjili elektrikli mobiliteyi, hidrojen üretimini, hidrojen depolamasını ve H2 depolama altyapısını kapsamaktadır. Bir sonraki adım ise, üç fazlı Symo GEN24 Plus hibrit inverterinin kapsamlı öz tüketim için güneş enerjisine yönelik bir All-in-One çözümü sunmasıdır.
 
20 06 25 Fronius PR 75 years anniversary 01
Günter Fronius, bugün dünya çapında kaynak teknolojisi, fotovoltaik ve akü şarj teknolojisi alanında inovasyon liderlerinin arasında yer alan Fronius International GmbH'nın temelini 1945 yılında atmıştır.
 
 
123

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36