MİMSAN, İnegöl OSB’ye “Arıtma Çamurundan Termal Enerji Tesisi” Kurdu Kastamonu Merkez Spor Salonu Yapımında Ciat Soğutma Grupları ve Aldağ Klima Santralleri Tercih Edildi SOSİAD’ın Dünya Soğutma Günü’nde Düzenlediği Yaşam için Soğuk Zincir Konulu Webinar Yoğun İlgi Gördü İklimlendirme Teknik Kurulu Okullar ve Kreşlerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı GOLDSUN Elektrikli Isıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 Daha Verimli TAV Batum Havalimanında Aldağ Güvencesi ile Ciat Rooftop Cihazları Tercih Edildi Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENLERİ AVRUPA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR SMART ENERGY GÜNEŞ ENERJİSİNE İLGİ DUYAN HERKESİ SMART AKADEMİ PROGRAMLARINA BEKLİYOR ASHRAE YENİ GLOBAL GENEL MERKEZ BİNASINA AFS’DEN DESTEK ENDÜSTRİYEL SOĞUTMADA DAIKIN RÜZGARI WAVİN Türkiye 1 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’de webinar düzenliyor Braukmann İsmi Resideo ile Yeniden Canlanıyor Sanibey Barajı TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini aldı Sektörde bir ilk: Bosch Termoteknoloji’den Kombi Seçim Programı

BUGÜNE KADAR, BUGÜNDEN SONRA: BİZİM İÇİN ÖNCELİK HER ZAMAN İNSAN

Haziran ayı dosya konumuz ‘’klimalar’’ olunca, konu hakkında bilgi almak adına, Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Müdürü Okan Tutcu’nun görüşlerini aldık. Samsung olarak sektörde olmayan yeni ürünleri pazara sunduklarını ve kullanıcılarına özel hizmetler ürettiklerini belirten Tutcu, klima kullanımı, klimalarla sağlanacak iç ortam hava kalitesi ve klimalarla alakalı doğru bilinen yanlışlara da dikkat çekmekte fayda gördüğünü dile getiriyor.

 
 

Samsung Electronics olarak dünyada Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan ilk birkaç firmadan biriyiz. Yenilikçi ürünler geliştirebilmek adına Ar-Ge çalışmalarına günde 40 milyon dolar harcıyoruz. Aynı yüksek bütçeli yatırımları son 15 yıldır iklimlendirme sektörüne de yapmaya başladık.

 

Samsung olarak bu segmentte de Türkiye’nin potansiyeline inanıyor ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye sahip olduğu genç, dinamik nüfusu ve teknolojik ürünlere karşı olan hızlı adaptasyonu sayesinde dünyadaki önemli büyüklükteki pazarlardan biri konumunda bulunuyor. Türkiye, MENA bölgesindeki en büyük ve en önemli pazar. 

 

Geride bıraktığımız 2019 yılında, geliştirmiş olduğumuz inovatif ürünlerle, sektörde son yıllarda kurmuş olduğumuz satış öncesi ve sonrası üst düzey hizmet yapımız ile bizim açımızdan verimli geçen bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Bu sektörde direkt hizmet vermeye başlamamızla birlikte Samsung çatısı altında çok kuvvetli bir yapı kurduk. Sektörde olmayan yeni ürünleri pazara sunduk ve kullanıcılarımıza özel hizmetler ürettik. 

 

Tüketicinin taleplerini dikkate alarak ürünlerimizi geliştiriyoruz

Önümüzdeki süreçte de tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak geliştirmeye devam edeceğimiz ürünlerimizle büyümeye devam edeceğiz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu büyümemizin arkasında yatan temel faktör tüketicinin taleplerini dikkate alarak geliştirdiğimiz ürünler ve bu doğrultuda izlediğimiz stratejidir. Bu kapsamda ilk önce kullanıcıların yorumlarına, beklentilerine ve isteklerine kulak veriyoruz. Büyüme stratejimizi de kullanıcılarımızdan aldığımız bu geri dönüşlere göre geliştirdiğimiz ürünlerin gücüyle sağlıyoruz. Son kullanıcıyı düşünerek Ar-Ge çalışmaları yapıyor, projelerimizi bu doğrultuda geliştiriyoruz. 

 

Mesela, son kullanıcıların istekleri doğrultusunda ilk önce 360 Kaset klimamızı kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. Bu cihaz homojen bir şekilde havayı 9,5 m çapında tavana paralel olarak gönderip, soğuk havanın aşağı doğru homojen dağılmasını sağlıyor. Yine konfor sorununu ortadan kaldırmaya odaklanarak, Wind-Free teknolojisini çıkardık. Wind-Free teknolojisi hava hızını 0,15 metre/saniyenin altına düşürerek ortamda aslında ASHREA standartlarına göre hava hareketi olmadan, ortamın serin tutulmasını sağlayan bir ürün. 

 

Geleceğe şimdiden hazırız

Geleceği bugünden şekillendiren bir teknoloji lideri olarak, önümüzdeki yıllarda iklimlendirme sektöründe inovatif ürün ve hizmetlerimizle çığır açmaya devam edeceğiz. Özellikle nesnelerin interneti ve yapay zekâ alanındaki teknolojik gelişmelerin ve inovasyonların önemli rol oynayacağı gelecekte bu teknolojiler odağında şimdiden çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

Yapay zekâ ve nesnelerin internetinin de etkisi ile günümüzde artık evler bir ev olmanın da ötesine geçerek akıllı evlere dönüşüyor ve yeni yaşam alanları olarak konumlandırılıyor. Akıllı cihazlarla ortaya çıkan bu deneyim çağında özellikle yapay zekâ aracılığı ile evlerimiz bizi tanıyor ve bizlere konfor ve zaman tasarrufu sağlayacak kararlar alıyor. Buzdolabından çamaşır makinesine, klimadan televizyona kadar bu yaklaşımla geliştirdiğimiz birçok ürünümüz de bulunuyor. Nesnelerin bağlantılı olduğu bu yeni konut konseptinde tek dokunuşla istediğiniz yerden klimanıza evinizi istediğiniz sıcaklığa getirmesi komutunu verebiliyorsunuz. 

 

Yine wi-fi erişimi olan klimalarımız, Samsung’un sağladığı Akıllı Ev (Smart Home) uygulaması ile her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla sıcaklığı düzenleyebiliyor, ayarları yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir ve bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor. Ayrıca split klima ürünlerimiz ev otomasyon çözümümüz Smart Things ile uyumlu çalışıyor ve yapay zekâ özelliğiyle dikkat çekiyor. Yapay zekâ kullanıcının klima kullanım tercihlerini öğrenerek ideal oda sıcaklığı ve kullanıcının konforunu minimum enerji tüketimi ile otomatik olarak sağlıyor. Varlık sensörü ise havayı odada bulunduğunuz alana göre üfleme alternatiflerini seçmenize yardımcı oluyor ve odada bulunmadığınız zamanlarda Wind-Free modunda çalışarak enerji tasarrufu sağlıyor.

 

Odağımız çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı

Tabii ki geleceği şekillendirirken günümüzün ihtiyaçlarını da dikkate alıyor ve tüketicilerin yanında yer alıp onların yaşamlarını kolaylaştırıyoruz. Koronavirüs salgını sürecinde tedarik ve servislerimizi çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını odağımıza alarak hayata geçirdiğimiz uygulamalar ile devam ettiriyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliğini birinci önceliğimiz görerek çalışmalarımızı sürdürürken müşterilerimizin mağdur olmaması amacıyla servis merkezlerinde gerekli tüm önlemleri alarak hizmetlerimizi sunuyoruz. Bu bağlamda servis desteği talebinde bulunan müşterilerimizin ürünleriyle ilgili sorunları ilk etapta uzaktan çözüm yöntemi ile gidermeye çalışıyoruz. Teknisyenlerimiz ancak bu yöntem ile sorunun çözülememesi durumunda belirtilen adrese yönlendiriliyor; maske, eldiven, tulum gibi gerekli tüm önlemleri önceden almış olarak ve hijyen kurallarına uyarak verilen adrese yönlendiriliyor. Gerek servis merkezlerinde olsun gerekse verilen adreste olsun teknisyenler ile müşteriler arasında en az iki metre mesafe kalacak şekilde iletişim kuruluyor, hijyen kurallarına azami derecede uyuluyor. 

 

Yine uzaktan hizmet kapsamında önümüzdeki günlerde ekibimiz yeni bir uygulamaya daha başladık. Uzaktan Keşif uygulamasıyla ürünlerimizi satın alan müşterilerimize kurulum öncesi online keşif hizmeti sunuyoruz. Bu uygulamamızla yaşam alanlarına keşif ziyaretini ortadan kaldırarak görüntülü keşif sayesinde kullanıcıların ihtiyacı olan klima kapasitesini, iç/dış ünite montaj yerleri ve bakır boru hattı güzergâhını belirleyerek müşterilerimizin doğru klimayı satın almasını sağlıyoruz. Tabii kurulum ve montaj aşamasında da ekiplerimiz, yukarıda belirttiğim servis çözümleri için evleri ziyaret ederken aldıkları önlemleri yine aynı titizlikle almaya devam edecek.

 

İklimlendirme sistemleri yapıların akciğerleridir

Virüs hakkında hala fazla detay bilmediğimiz için bu konuda bilgi kirliliği var. İklimlendirme sektörü de bu durumdan etkilenebiliyor. Bu nedenle klima kullanımı, klimalarla sağlanacak iç ortam hava kalitesi ve klimalarla alakalı doğru bilinen yanlışlara da dikkat çekmekte fayda görüyorum. Öncelikle iklimlendirme sistemleri yapıların akciğerleri gibidir. Doğru projelendirilmiş havalandırma sistemleri binaların nefes almasını sağlar. Klima sistemi ise sıcaklığın istenilen seviyeye getirilmesini sağlar ve ortamda konfor yaratır. Binalarda etkili bir hava filtreleme sisteminin kullanılması ve filtre değişim ve bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması sağlığa zararlı parçacıkların yayılım riskini en aza indirecektir. Bu noktada klima ve havalandırma sistemlerinin konusunda yetkili kişilerce düzenli aralıklarla bakımlarının yapılması çok önemli.  

 

Hava kalitesi ve iklimlendirme sistemlerinin insan sağlığı üzerine etkileri sadece bugün değil, önceki yıllarda da önemli konularımızdan bir tanesiydi. Katıldığımız tüm konferans, toplantı, kongre vb. etkinliklerde klima bakımı, düzenli filtre ve kanal temizliğinin hem insan sağlığı hem de klimanın efektif ve verimli kullanımı açısından önemini anlatıyorduk. Klimalarımızda hijyen odaklı önemli teknolojiler kullanıyoruz. Samsung olarak geliştirdiğimiz SPI iyonizer, PM 1.0 ve Tri-Care Filtrelerimizle havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutabiliyoruz. Filtre teknolojilerimiz ayrıca ortamdaki zararlı maddeleri de filtre üzerinde tutarak yok edebiliyor. Ar-Ge çalışmalarımızı bugüne kadar hep insan ve çevreyi düşünerek planladık, bugünden sonra da aynı motivasyonla çalışma ve yeniliklerimizi sürdüreceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31