MİMSAN, İnegöl OSB’ye “Arıtma Çamurundan Termal Enerji Tesisi” Kurdu Kastamonu Merkez Spor Salonu Yapımında Ciat Soğutma Grupları ve Aldağ Klima Santralleri Tercih Edildi SOSİAD’ın Dünya Soğutma Günü’nde Düzenlediği Yaşam için Soğuk Zincir Konulu Webinar Yoğun İlgi Gördü İklimlendirme Teknik Kurulu Okullar ve Kreşlerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı GOLDSUN Elektrikli Isıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 Daha Verimli TAV Batum Havalimanında Aldağ Güvencesi ile Ciat Rooftop Cihazları Tercih Edildi Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENLERİ AVRUPA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR SMART ENERGY GÜNEŞ ENERJİSİNE İLGİ DUYAN HERKESİ SMART AKADEMİ PROGRAMLARINA BEKLİYOR ASHRAE YENİ GLOBAL GENEL MERKEZ BİNASINA AFS’DEN DESTEK ENDÜSTRİYEL SOĞUTMADA DAIKIN RÜZGARI WAVİN Türkiye 1 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’de webinar düzenliyor Braukmann İsmi Resideo ile Yeniden Canlanıyor Sanibey Barajı TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini aldı Sektörde bir ilk: Bosch Termoteknoloji’den Kombi Seçim Programı

KLİMALAR YALNIZCA ISITIP SOĞUTAN CİHAZLAR DEĞİL

Bu ayki dosya konumuz kapsamında, Form MHI Klima Sistemleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Oral’ın görüşlerini aldık. Temiz hava için temiz klimanın önemine değinen Oral; klimalar hakkında bilgiler verirken hem Dünya’da hem de Türkiye’de klima sektörünü bizler için değerlendirdi.

 

İklimlendirme sistemlerinin önemli parçası klimalar, gelişen teknoloji ve ekonomiyle birlikte artık bir lüks olmaktan çıkarak yaşam kalitesini artıran olmazsa olmazlarımız arasında yerini aldı. Giderek artan hava sıcaklıkları nedeniyle evlerin, ofislerin kısacası tüm kapalı alanların iklimlendirilmesi büyük önem taşıyor. Klimalar yalnızca soğutma ve ısıtma işlevi gören cihazlar değil, aslında bundan çok daha fazlasını sağlayan önemli bir görevleri var. Klimalar, iç ortam hava kalitesinin yükseltilmesinde büyük bir rol üstleniyor. İç mekanlardaki hava kalitesi, bu alanda vakit geçiren bireylerin bedensel ve zihinsel sağlıklarını da doğrudan etkiliyor. Beslenme, spor gibi etkenler her ne kadar yaşam kalitemiz üzerinde etkili olsa da tek başına yeterli olmuyor. Kalitesi düşük ve kirli bir havanın düzenli olarak solunması uzun vadede çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarının baş göstermesine neden olabiliyor.

 

Klima sistemleri uygun konfor şartlarının yaratılmasını ve bu esnada temiz ve sağlıklı iç mekan havasının oluşturulmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra klimaların sahip olduğu teknolojilerin de insan sağlığını koruma konusunda ciddi olumlu etkileri olduğunu görüyoruz. Örneğin; alerjensiz split klimalar sağlıklı insanlar için olduğu kadar alerjik reaksiyonlara açık bünyeli kişiler için de konfor ortamı yaratıyor ya da teknolojik gelişmeler kapsamında üstün özelliklere sahip olan klimalar rüzgârsız bir serinlik sağlayarak hava kalitesini ve insan sağlığını koruyor. 

 

Temiz bir hava için temiz klima

Klimaların sürekli kullanıldığı kapalı alanlarda havanın temizlenmesine ve taze kalmasına yardımcı olan en önemli klima aparatı filtrelerdir. Bu nedenle soluduğumuz havanın kalitesi ve sağlığımız için işimizi yalnızca klimalara bırakamayız. Klimaların filtrelerinin düzenli olarak temizlik ve bakımlarının yapılması gerekiyor. Klimalarımız farklı mevsimlerde ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılabilen ürünlerdir. Bu sebeple farklı mevsimlerde, farklı çalışma koşullarına tabidirler. Özellikle sürekli çalıştırılan klima cihazları başta olmak üzere tüm klimalara her yıl düzenli olarak mevsim geçişlerinde yetkili servisi tarafından klima bakımı yaptırılması klimanın ömrünü uzatan ve verimli çalışmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Bu bakımlar esnasında klimaların değerleri ölçümlenir, gereken periyodik temizlik ve bakımlar yapılır. Böylece çalışacağı mevsim boyunca klimanın tam randımanlı ve verimli biçimde çalışması sağlanır. Kısacası; klimaların periyodik olarak bakımlarını ve filtre temizliğini yapmak yalnızca cihazınızın ömrünü uzatmakla ya da tasarrufla sınırlı kalmıyor aynı zamanda düzenli olarak temizlenen filtreler kullanıcılarına temiz ve sağlıklı bir ortam havası da sunuyor. 

 

Virüs ve mikroplardan korunmak için klimanızı doğru kullanın 

Dünyamız bir virüs salgınının etkisi altında. Tüm insanlık aylarca evlere kapandı ve en büyük önceliğimiz virüsten korunmak oldu. Sağlığımızı koruma ve nefes alma özgürlüğü konusunda tüm insanlığa adeta bir ders veren korona virüs salgını ev ve iş yerlerimizde kullandığımız havalandırma sistemlerinin de aslında ne kadar önemli olduğu bir kez daha hatırlattı. 

 

Bu nedenle normalleşme sürecine girdiğimiz yeni düzenimizde klimalarımızı yalnızca birer cihaz olarak görmemeli onları nasıl kullanacağımızı bilmeliyiz. Bakımı yaptırılan klimalarımızı kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta klimaların çalıştığı sıcaklık olmalı. Her ne kadar herkesin konfor sıcaklığı farklı olsa da 22-25 derece arasındaki sıcaklıklar ideal ortam sıcaklıkları olarak bilinir. Önemli olan dış hava sıcaklığına uygun olarak ortamdaki havanın sıcaklığını kademeli olarak konfor sıcaklığına getirmektir. Örneğin dışarıda hava 30°C’yken ortam sıcaklığını hızlıca soğusun diye 18°C ‘ye ayarlamak klimanızın çok yüksek performansla çalışmak zorunda kalmasına neden olur ve bu da dolayısıyla elektrik sarfiyatındaki bir artışı beraberinde getirir. Oysa ortam sıcaklığı kademeli olarak örneğin önce 25°C’ye sonra 22°C’ye çekilirse yüksek oranda bir elektrik sarfiyatının önüne geçilebilir. Buna ek olarak eğer kullanılan klimada örneğin Mitsubishi Heavy Diamond serisi klimalarda olduğu gibi otomatik kapanma özelliği varsa, kimsenin odada bulunmadığı zamanlarda klima bunu algılayarak çalışmayı durduracaktır. Bu da gereksiz elektrik sarfiyatını önüne geçme konusunda yardımcı olur. 

 

Bunun yanı sıra klimaların gün içerisinde sık sık kapatılıp açılması da yine çok fazla enerji harcanmasına neden olan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Klimalar sürekli açılıp kapatılırsa cihazın tüm sistemi yeniden başladığı için neredeyse birkaç katı fazla enerji harcıyor. Sonuç olarak, elektrik tüketimi de yapılan açma ve kapama sıklığına bağlı olarak sürekli artıyor. Bu nedenle klimaları, gün içerisinde ortam sıcaklığını sabitleyene kadar mümkün olduğunca kapatmamaya ve tek bir ısı derecesinde çalıştırmaya özen göstermek gerekiyor. 

 

Dünya’da ve Türkiye’de klima sektörü

Global iklimlendirme sektörüne bakıldığında ısıtma, soğutma, klima ve tesisat ekipmanları dahil, pazar büyüklüğü 2018 yılı itibarıyla 181 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2023 yılında ise pazar büyüklüğünün 251 milyar dolar değerine ulaşması öngörülüyor. Bu süreçte gelişen teknolojiler ve çevre bilinci ile yenilenebilir enerjiler, hibrid sistemler ve düşük enerji tüketimli sistemlere doğru genel bir yönelim bulunuyor. Bunun sonucunda tüketiciye, çevreye ve topluma duyarlı, yenilikçi, markası güçlü firmaların pazarda söz sahibi olması bekleniyor.

 

Türkiye’de ise artan üretim kapasitesi ile birlikte klima pazarı da hem nicelik hem nitelik yönünden hızlı bir gelişim gösterdi. Klima satışlarındaki hızlı yükselişle birlikte, yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlayan A+++ enerji sınıfındaki ürünlere ve çevreci yeni nesil R32 gazlı ürünlere talep arttı. AB enerji verimliliği ve çevre yönetmeliklerine uyum kapsamında yüksek enerji verimliliğine sahip, küresel ısınmaya olan etkisinin çok daha düşük olması sebebiyle R32 gazı Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.  

 

55 yıldır bireysel ve kurumsal iklimlendirme sistemleri alanında faaliyet gösteren Form Şirketler Grubu’nun bu alandaki deneyimi, iştiraki olan Form MHI Klima Sistemleri’ndeki faaliyetlerimizi destekliyor ve iklimlendirme alanındaki uzmanlığımızı kanıtlıyor. Uzun yıllardır başarılı bir iş birliği sürdürdüğümüz Japon teknoloji devi Mitsubishi Heavy Industries ile Ocak 2019’da bir ortaklık anlaşması imzaladık. Form MHI Klima Sistemleri olarak, Mitsubishi Heavy Industries markalı konsept mağazalarımızda yeni bir tüketici deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Yalnızca üstün teknolojili R32 gazlı Mitsubishi Heavy klimaların satıldığı ve 2021 sonuna kadar 100’ün üzerine çıkartmayı planladığımız konsept mağazalar zincirimizle üst segment split klima pazarında lider olmayı hedefliyoruz. Mitsubishi Heavy Industries ile yaptığımız bu ortaklık aslında Türkiye’deki iklimlendirme sektörünün son yıllarda ciddi bir gelişme gösterdiğinin habercisi niteliğinde. Türkiye, son yıllarda yabancı markaların ve yatırımcıların ciddi dikkatini çeken bir pazara sahip. Önümüzdeki yıllarda da ülkemizin bu alandaki başarısının giderek artacağını öngörüyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31