MİMSAN, İnegöl OSB’ye “Arıtma Çamurundan Termal Enerji Tesisi” Kurdu Kastamonu Merkez Spor Salonu Yapımında Ciat Soğutma Grupları ve Aldağ Klima Santralleri Tercih Edildi SOSİAD’ın Dünya Soğutma Günü’nde Düzenlediği Yaşam için Soğuk Zincir Konulu Webinar Yoğun İlgi Gördü İklimlendirme Teknik Kurulu Okullar ve Kreşlerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı GOLDSUN Elektrikli Isıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 Daha Verimli TAV Batum Havalimanında Aldağ Güvencesi ile Ciat Rooftop Cihazları Tercih Edildi Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENLERİ AVRUPA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR SMART ENERGY GÜNEŞ ENERJİSİNE İLGİ DUYAN HERKESİ SMART AKADEMİ PROGRAMLARINA BEKLİYOR ASHRAE YENİ GLOBAL GENEL MERKEZ BİNASINA AFS’DEN DESTEK ENDÜSTRİYEL SOĞUTMADA DAIKIN RÜZGARI WAVİN Türkiye 1 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’de webinar düzenliyor Braukmann İsmi Resideo ile Yeniden Canlanıyor Sanibey Barajı TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini aldı Sektörde bir ilk: Bosch Termoteknoloji’den Kombi Seçim Programı

KLİMA ALIRKEN VE KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

İSKİD (İklimlendirme, Soğutma, Klima İmalatçıları Derneği) klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sıraladı.

 
 

Konutlarda ve ofislerde klimanın doğru kullanılması sağlıklı yaşam ve konfor için büyük önem taşıyor.  Son yıllarda kullanıcılar, klima cihazı satın almadan önce marka, fiyat gibi konuların yanı sıra enerji tüketimi, hızlı montaj, ekonomik yedek parça gibi konularda da önemli hassasiyetler gösteriyor. Ancak bütün bu özelliklerin yanı sıra klima tercihi yapılırken ihtiyacın doğru bir şekilde belirlenmesi de oldukça önemlidir. Bugün birçok firma, tüketicilerine ücretsiz olarak keşif imkânı sunuyor. Basit bir keşif işlemi ile ihtiyaca göre doğru kapasitenin seçilmesi, iç ve dış mimari koşullara göre montaj yerlerinin belirlenmesi mümkün olabilir. Doğru bir klima seçimi için klima kapasitesi ve montaj yeri keşfi mutlaka yetkili servislerce yapılmalı.

 

Klima seçiminde diğer önemli bir unsur ise enerji tüketimi. Cihazların üzerinde bulunan ve enerji verimliliğini gösteren etiketler bu konuda tüketicilere doğru yolu gösteriyor. Genel olarak A+++ sınıfı en yüksek verimliliği, D sınıfı ise en düşük verimliliği ifade ediyor.  

 

İklimlendirme, kapalı bir mekânda havanın sıcaklığının, nem oranının, hızının ve temizliğinin yıl boyunca istenilen koşullarda tutulması olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle insan sağlığı için en elverişli havanın muhafaza edilebilmesidir. Bu nedenle günümüzde birçok klima cihazında, filtreleme sistemleri ileri düzeye çıkarılmış, bu sayede toz, kaba partikül, polen, küf, sigara dumanı vb. filtre edilebilmeye imkan tanıyor. Filtre etme işlemi de iklimlendirme sürecinin bir parçası olup iç hava kalitesinin artmasında ve klima seçiminde önemli bir faktördür. 

 

Laboratuvar çalışmalarına göre iç ortam havası ile ilgili memnuniyetsizliğin %10 artması performansı %1 düşürür.

 

Klima seçimi kadar klima kullanımı da hava kalitesi açısından önemlidir. Doğru sıcaklık değerlerinde klima kullanımı; sağlığımızı korumada, verimliliğimizi artırmada ve de tüketilen enerjide önemli rol oynuyor. İyi koşullandırılmış bir ortamda insanların fiziksel ve zihinsel aktiviteleri artar. Konfor kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak kış için 20-22°C derece, yaz için de 24-26°C derece (%40-%60 bağıl nem değerlerinde) konfor aralığı olarak kabul edilmektedir. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31