Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

YENİ NORMALE GÖRE AKSİYONLARIMIZI ALIP SENARYOLARIMIZI ÇALIŞMALIYIZ

 

ODE Yalıtım Satış ve Pazarlama 

Genel Müdür Yardımcısı

ERHAN ÖZDEMİR

 

Her şeyden önce bunun bir ekonomik kriz değil, bir insanlık krizi olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Aslolan insan hayatı. Dolayısıyla tüm işletmelerin önce çalışanlarının ve toplumun sağlığını gözeterek hareket etmesi, yaşanan gelişmeler ve öneriler neticesinde tüm tedbirleri en üst düzeyde sağlaması çok önemli. ODE olarak biz de bu doğrultuda, Genel Müdürlüğümüzde operasyonel süreçlerin eksiksiz devamlılığı için gerekli ekip sayısını minimuma indirdik. Diğer tüm çalışanlarımızı, gerekli teknik altyapıyı sağlayarak 13 Mart itibarıyla evlerinden çalışmaya yönlendirdik. Üretim tesislerimizdeki faaliyetlerimiz ise hijyen ve ziyaretçi giriş çıkışları açısından gerekli tüm tedbirler en üst seviyede uygulanarak devam ediyor.

 

İşin ekonomi boyutunu ele alırsak; bu salgın tüm sektörleri etkilediği gibi yalıtım sektörünü de etkiledi ve etkilemeye devam edecek. Bunda hiç kuşkusuz hizmet ve ürün sağlayıcısı olduğumuz inşaat sektöründeki daralmanın büyük payı var. Şu anda yurt dışı satışların büyük ölçüde yavaşladığı bir ortamdayız. Yurt içi piyasada da konut satışlarının daha da azaldığı bir döneme girdik.

 

Bu olağanüstü durumda sektör olarak tüm planlarımızı, çalışanların işini kaybetmeyeceği ve işletmelerin kapanmayacağı senaryolar üzerine kurgulamamız şart. İlk olarak, çalışanlarımızın sağlığını önceliklendirerek üretim tesislerimizi bir planlama ile üretime devam eder halde tutmalıyız. Bu dönemde işletmelerimizin bakım, onarım çalışmalarını gerçekleştirebilir, çalışanlarımıza moral ve motivasyon verecek adımlar atabiliriz. Orta vade, bir toparlanma ve yeniden yapılandırma dönemi olacağını düşünüyoruz. Üretim ve ihracat için kriz sonrası planlamalar yapılırken gerekli destekler ile finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik adımlar atılabilir. 

 

Salgının yarattığı insanlık krizinden çıkışa yönelik öngörüler söz konusu. Kalıcı bir tedavinin yani ilaç ya da aşı bulunmasının zamanlaması, krizden ne zaman çıkacağımızı da gösterecek. Üçüncü çeyrekte kıpırdanmanın başlayacağı, toparlanmanın 2021’de gerçekleşeceği görülüyor. Yeni iş modelleri ile yaratıcı ve teknolojik alanda tüm sektörlerin yeniden yapılanması, gerek insan gerekse de altyapı alanında kaynak dağılımında yeni bir reorganizasyona gitmeyi zorunlu kılıyor. Çünkü salgın devam ettikçe çeşitli endüstriler ve özellikle tedarik zincirinin neredeyse tüm yönleri etkilenecek gibi görünüyor. Tedarik zincirindeki sorunlar projelerin gecikmesine, tüketici memnuniyeti ve güveninin azalmasına sebep olabilir. Bu durumun devamı, yapılan sözleşmelerin tekrar gündeme gelmesi ve gözden geçirilmesini zorunlu kılacaktır. Tüm bu etkenlerin bir de işçilik alanındaki aksamalarla birleştiği düşünülürse şirketlerin iş süreçlerini yeniden ele alması kaçınılmaz. 

 

Bu salgın riskler kadar fırsatları da ortaya çıkaracak. Türk iş dünyası pek çok ekonomik kriz atlattı. Hızlı aksiyon alan yapısıyla krizleri iş insanlarımızın başarılı yönettiğini düşünüyorum. Bu dönemde liderlik, moral ve motivasyon ile şeffaf iletişim, işletmelerimiz için çıkış yolu olacak. Şirketler için bu dönemde öncelik likidite olmalı. Likidite yapısını sağlıklı tutacak tüm kredi olanakları değerlendirilmeli. Çalışanların liderin söyleyeceklerine odaklandığı böyle dönemlerde pozitif bir bakış açısı, hem ekipleri için hem de müşteri ve bayi ağları için güven verecektir. Gelecekte iş modelleri, üretim ve tüketim alışkanlıkları ile dijital teknolojilerin daha da öne çıkacağı Yeni Normali yaşayacağız. Herkesin sorunun değil, çözümün parçası olması bu dönemde çok önemli. Geleceği şimdiden kurgulamalı, iş planlarını gözden geçirmeli ve Yeni Normale göre aksiyonlarımızı alıp senaryolarımızı çalışmalıyız. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31