Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

"SAĞLIK ÖNLEMLERİNİ GÖZ ARDI ETMEDEN MÜŞTERİLERİMİZE HİZMET VERMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ"

GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı

BATUHAN BESLER

 

Koronavirüs’ün Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmesiyle birlikte, virüsün etkileri sadece sağlık alanıyla sınırlı kalmadı. Özellikle borsalar dahil tüm finansal piyasalar dünya genelinde negatif yönde etkilendi. Dünya Bankası 2020 yılında küresel büyümede keskin bir düşüş olacağını söylüyor. S&P raporuna göre 2020 yılında, 2008 küresel finans krizindeki kadar ağır bir resesyon yaşanabileceğini, 2021’de ise toparlanma olabileceğini öngörülüyor.

 

Global anlamda ekonomik zorluklardan geçeceğimiz bir süreç içerisindeyiz. Tüm dünyada evde kal çağrıları ve sokağa çıkma yasakları ile birlikte, bir çok  iş yeri faaliyetlerini yavaşlattı ya da geçici bir süre durdurdu. Diğer taraftan, tüm bu ekonomik olumsuzluklar karşısında finansal kuruluşlar çeşitli fonlarla ülke ekonomilerine yardımcı olmaya çalışıyor. Dünya Bankası Koronavirüs’ün tıbbi ve ekonomik etkileriyle mücadele eden ülkelere yardımcı olmak amacıyla yaklaşık 12 milyar dolarlık başlangıç paketini devreye sokacağını bildirdi. IMF düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler için 50 milyar dolarlık acil durum finansman kaynağı ayırdı. Bu meblağın 10 milyar dolarlık kısmı, en az gelirli üyelere faizsiz olarak kullandırılacak. Salgınının yol açtığı ekonomik ve sosyal etkileri azaltmak için hükümetler tarihlerinin en geniş destek paketlerini açıklamaktalar. ABD 2,0 trilyon dolar, Almanya 850 milyar euro destek paketi açıklamıştır. 

 

İçinde bulunduğumuz bu olumsuz sürecin ne kadar süreceğini maalesef hiçbirimiz bilemiyoruz. McKinsey’nin iyimser tablosuna göre virüs mevsime bağlı olarak sıcaklık artışları ile birlikte azalırsa, Mayıs ayı ortasında genel olarak iyimser bir tablo ile karşı karşıya kalabileceğiz. Bu tabloda, ekonomide 2. çeyrek dönem sonuna dek durgunluk yaşanması bekleniyor. Bu dönem sonunda salgın kontrol altına alınmış olsa da durgunluğun yarattığı ekonomik etkiler, 3. çeyrek dönem sonuna dek kendini göstereceği tahmin ediliyor. Bu durumda tüketiciler evde kalmaya devam ederken, şirketler gelir kaybetmeye, yatırımlar yavaşlamaya ve istihdam oranlarında azalma eğilimi göstermeye devam edebilir. Kötümser tabloya göre; virüs yıl boyunca mevsim şartlarından etkilenmeden varlığını sürdürmeye devam ederse, tüketici talepleri yıl boyunca düşük kalacaktır. Bu senaryoda küresel ekonomik durgunluk, küçük ve orta ölçekli şirketleri çok daha derinden etkiliyor. Bu şartlar altında dahi, bankaların güçlü sermaye yapıları ve makro ihtiyati denetim sayesinde geniş çaplı bir bankacılık krizi beklenmiyor.

 

Ülkemizde, 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan finansal dalgalanmalar ve mali zorluklardan sonra 2020 yılının ilk çeyrek döneminde inşaat malzemeleri sanayi faaliyetlerinde 2019 Eylül ayından itibaren dengelenme eğilimi ve talepte iyileşme görülmeye başlanmıştı. Ancak Koronavirüs olumsuz etkisini, güven ve beklentilerde göstermiştir. Muhtemelen, Koronavirüs olumsuz etkilerini önümüzdeki aylarda faaliyetler üzerinde de gösterecektir. İnşaat sektöründe faaliyetler devam etmekle birlikte, inşaat firmaları ve müteahhitler tedbir amaçlı bazı projelerinde işlere geçici olarak ara vermek durumunda kalmıştır. Salgın öncesinde bizim de hedef pazar bölümlerimizden biri olan ticari gayrimenkul sektörü ve buna bağlı alt sektörlerde de projelerin durduğunu görüyoruz. Şunu net bir şekilde şöyleyebiliriz ki; salgının ulaştığı boyut inşaat faaliyetlerini de her geçen gün artan oranda olumsuz etkilemektedir. 

 

Belirttiğimiz üzere salgınla mücadele kapsamında hükümetler çeşitli kısıtlamalarla bir dizi tedbirler aldılar ve almaya devam ediyorlar. 

 

Süreç içerisinde hükümetler gibi özel şirketler de, insan sağlığını ve güvenliğini en yüksek seviyede tutmak için çeşitli aksiyonlar almaktadırlar. Şirketler de kendi içlerinde ekonomik destek paketleri oluşturarak sürece katkı sağlamaya çalışıyor. GF şirketlerinde Yönetim Kurulu, İcra Komitesi, Üst Yönetim ve Genel Müdürlerin hepsi, aylık ücretlerinin belirli kısımlarından feragat ettiler ve bu meblağ bir havuzda toplanıyor. Bu tasarruftan elde edilen fon, sosyal güvenlik sistemi gelişmemiş ülkelerdeki şirketlerimize ve çalışanlarına destek olmak amacıyla kullanılacaktır.

 

GF Hakan Plastik olarak, devam eden COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında önceliğimiz çalışanlarımızın, ailelerimizin, müşteri ve paydaşlarımızın sağlığını ve güvenliğini en üst seviyede tutmak ve işlerimizi güvenli bir şekilde sürdürüyoruz. Üretimimizi merkez Çerkezköy tesisimizde gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Kağıthane ofisimiz kadrosunda çalışan tüm personelimiz de çalışmalarını evden yürütüyorlar. Sağlam ve geniş satış ağımız, -esnek kalmamız ve müşterilerimizin taleplerini karşılamamız için- çalışmalarına evden devam ediyorlar. Ayrıca, müşteri taleplerini hızlı karşılayabilmek adına, stratejik tedarikçilerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Üretim veya teslimat konularında talepleri aksatmamak adına, sağlık önlemlerini de göz ardı etmeden müşterilerimize hizmet vermeyi sürdürüyoruz.

 

Her geçen gün yeni önlemlerin açıklandığı ülkemizde, Koronavirüs etkisi süresince, GF Hakan Plastik olarak biz de kendi önlemlerimizi sürekli güncel tutuyoruz. Virüs etkilerini kaybettiği, iç ve dış pazarlar tekrar açıldığı zaman, sektöre tekrar en güçlü halimizle hizmet verebilmeye devam edebilmek için kendimizi hazır tutuyoruz.

 

Bu zorlu dönemi hep birlikte, en kısa sürede ve sağlık içerisinde atlatmayı diliyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31