Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA SEKTÖRÜ BU SÜREÇTEN GÜÇLENEREK ÇIKACAK

SOSİAD Başkanı

TURGAY KARAKUŞ

 
 

COVID-19 ile dünya, hızlı bir değişim sürecine, küresel ölçekte bir değişime girdi. Yaşı kaç olursa olsun, böylesi bir sürece insanlar ilk kez şahit oldu. Değişimler, genellikle davranışları değiştirecek derecede etkinleşecekse, bu, uzun zaman alırdı. Bu kez öyle olmadı, değişim bir anda kapımıza dayandı.

Pandemi ile birlikte tabii ki tüm dünyada ve Türkiye’de birçok mal ve hizmete talep hızla düştü. Dezenfektan üretimi, satışı gibi özel birkaç alan dışında, sektörler neredeyse durma noktasına geldi. Arz olsa bile tedarik noktasında, ithalatın kısıtlanması, ürünlerin temini konusunda sıkıntılar yarattı. Lojistik kritik bir önemde iken mevcut ulaşım kanallarının da kısıtlanması ile kesintilere maruz kaldı. 

Tüm sektörler birbirleri ile etkileşim içindedir. Öylesine çok sektör için hayat durma noktasına geldi ki bundan diğer sektörlerin etkilenmemesi imkansız. Fakat insanoğlu var olduğu sürece devam edecek ve durumu iyi olacak bazı sektörler var. Bu sektörler için de şuan sıralamak gerekirse 4 alan sayabiliriz. Bunu daha önce bir çok kez çeşitli söyleşilerde  tekrarlamıştım. En başta Tıp olmak zorunda duramaz ve ilerlemesi lazım, sonra Gıda olmak zorunda ve bu sektör duramaz üretmez zorunda. Üçüncüsü İklimlendirmedir, eğer insan ve gıda var ise bu olmak zorundadır. Dördüncüsü enerji ve teknolojidir. Bunun da önemini şuan herkes yakından görüyor. Ve Tıp alanında , iklimlendirme alanında olmak zorundadır. Hele dijitalleşmenin yaşandığı bu dönemde önemi hissedilmiş durumdadır. İklimlendirme endüstrisi için bu etkilenme oranı şimdilik iyimser yüzde ile %10, kötümser yüzde ile %50 gibi görünüyor. Ama, bunlar iki-üç ayı referans alıyor. Gelecek öngörülerine bakacak olursak-ki bu daha önemli- iyi bir haber var: Bu pandemi sürecinin öğrettikleri şunu gösteriyor ki; iklimlendirme, soğutma sektörünü güçlendirecek. Çünkü; artık bu durum, “yaşandı ve bitti” olarak görülmeyecek. Bundan sonra HVAC sistem dizaynları dahil, her şey bu tehdidin öğrettikleri ile şekillenecek. İklimlendirme ve soğutma sektörü önem kazanacak. Zira soğuk zincir ve gıda güvenliğinin önemi bizim sektörümüzün güvencesinde. Yapıların ve hastanelerin sağlık güvencesi, yine soğutma havalandırma disiplinlerinin güvencesinde. Bu nedenle, sektörümüz sorumluluğunun bilincinde olarak, pandemiyi yakından takip ederek, bu süreçte edinmemiz gereken bilgilere erişerek, gelecek için yeterli olabilmeye çalışıyoruz.

Ancak tabii ki pandemi sonrasında ülkemizi, hatta tüm dünyayı bekleyen gerçekler var. İşgücü, yeniden şekillendirilecek. İşsizliğin tüm dünyada artması bekleniyor. Bu süreçte “evden çalışılırken”, ücretsiz izin dönemleri gibi dönemler, her işletmede gereken eleman sayısı konusunda şüphe uyandırdı. Sanıyorum ki, işletmeler, artık kaç elemanla operasyonlarını döndürebileceğini sorguluyor.

Bu süreçte yapılan araştırmalara göre insanların 5’te 4’ü virüs tarafından enfekte olmak konusunda korktu. Yine araştırmalar doğrultusunda; kentlere göçün de hız keseceği görülüyor. Ama şu bir gerçek ki; iş gücü için şu aranacak; kim fayda üretebiliyorsa istenecek, faydasız, ne yazık ki oyun dışı kalacak.

SOSİAD olarak, soğutmanın insan hayatı için kritik önemine odaklanarak, sürdürebilirlik çerçevesinde yapabileceğimiz katkıya, emeğe odaklanıyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31