Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

İSKİD OLARAK HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİ VE ORTAK ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı

OZAN ATASOY 
 

Şubat ayı içinde DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından Pandemi olarak kabul edilen Covid 19 hiç şüphesiz birçok sektörü olduğu gibi, faaliyet içerisinde olduğumuz iklimlendirme ve havalandırma sektörünü etkiledi ve önümüzdeki süreçte de etkilemeye devam edecek.

İklimlendirme sektörünün gelişmesi ve uluslararası rekabette öne geçmesi yönünde sektör adına faaliyetler yürüten İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), pandemi sürecinin sektöre etkileri ve alınabilecek tedbirler konusunda çalışmalarını yürütüyor. Bu süreçte dernek olarak COVID-19 salgınının iklimlendirme ve havalandırma sektörüne etkisini belirleyebilmek amacıyla, üyelerimize yönelik anketler düzenledik. Anketlerle elde edilen sektörel veriler ve talepler, paydaş kurumlar üzerinden devlet ve diğer ilgili mercilere iletilerek, sektöre yönelik destek ve önlemlerin alınması yönünde adımlar attık.

Sektörümüzde pandemi kaynaklı olarak firmalarımızın satış ve pazarlama faaliyetlerinde ciddi oranda düşüşler yaşandığını anketler üzerinden tespit ettik. Üyelerimizin %20’si imalat faaliyetlerine normal süreçte devam etmekte olup, %80’i kısmen veya tamamen (%14’ü) üretim faaliyetlerini azaltmış/durdurmuş bulunuyor. Ancak sektörde istihdam azaltma zorunda kalan üyelerimizin personel sayılarını %5 civarı bir oranda azaltmaya gittiği gözlemlendi. Bu veri ile sektörümüzdeki firmaların personelini azami oranda korumaya çalıştığını tespit ettik, tabii çalışanlarımızın işlerini şimdilik büyük oranda kaybetmemesi, sektörümüz açısından olumlu ve sevindirici bir tablo. 

Bu süreçte üyelerimizin mevcut siparişlerinde %64 oranında iptaller yaşandı. Üyelerimizin üretimde yaşadığı en büyük sorunu yurt dışı ve içi hammadde tedariğinde yaşadıkları sıkıntılar oluşturuyor. Özellikle bakır ve çelik borular, soğutma ekipmanları, ısı geri kazanım eşanjörleri, fanlar ve kompresör ürünlerinin tedariği konusunda sektörümüzde sıkıntılar yaşandığını üye anketlerimiz üzerinden tespit ettik. Genel olarak üyelerimizin %53’ü, bu sene sektörde %25 ve üzeri bir küçülme beklentisi içerisinde bulunuyor. 

İSKİD olarak pandemi sürecinde üyelerimize yönelik yaptığımız anket sonuçlarından da görüleceği üzere bu zor durumda sektör, istihdam kaybetmemek ve faaliyetlerine devam etmek adına önemli ölçüde özveri gösteriyor. Ancak kontrolümüzde olmayan etkenler nedeniyle sektörün bu süreçte ağır bir hasar alma ihtimali çok yüksek görünüyor. Sektörümüze yönelik her türlü destek ve lobi faaliyetlerinde bu durumu göz önünde bulundurarak, taleplerimizi sektör paydaşları kuruluşlara ilettik. İSKİD olarak her türlü iş birliği ve ortak çalışmaya hazırız. Bundan sonraki süreçte mücbir sebeb durumundan sektörümüzün de yararlanmasının sağlanması, kredi ödemelerinin faizsiz ötelenmesi, düşük faizli sektöre özel kredi imkanı gibi çalışmaların gündeme alınmasının sektörümüze önemli faydalar sağlayabileceğini düşünüyoruz.

Ülkemizi ve dünyamızı etkisi altına alan bu salgından sektör olarak önce sağlıkla, sonra en az ekonomik ve sosyal kayıpla ayrılmayı umuyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31