Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

DİJİTALLEŞME SÜRECİNİN HIZINA UYUM SAĞLAMALIYIZ

Global olarak etkileri süren ve hepimizin deneyimlemeye devam ettiği yeni tip Koronavirüs veya diğer adıyla Covid-19 dünya ülkelerine yayılarak yaşamın tüm alanlarında büyük bir risk oluşturmaya devam ediyor.

 

Salgından korunmak ve bunu takiben yayılma hızının düşürülmesi için öncelikle bir vatandaş ve işveren olarak çalışanlarımızın sağlıklarını tehlikeye atmamak amacıyla Koronavirüs kapsamında iş sağlığı ve güvenliği hususunda alınması gereken tedbirler çerçevesinde üzerimize düşen görevleri yerine getirip, üstün bir çabayla tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Gerek dünyada gerekse ülkemizde, bu virüsü tanımak ve bu tehditi ortadan kaldırmak için bilim insanları çalışmalarını sürdürdükçe bizler de her geçen gün daha fazla bilgi sahibi oluyoruz.

 

Koronavirüs maalesef sadece sağlığımızı tehdit etmekle kalmayıp, ekolojik, mikro ve makro ekonomik ve sosyolojik sorunların da oluşmasına sebep olmaktadır.  En kritik etkiye sahip üretimle birlikte hizmet sektörünü de ciddi boyutlarda etkiliyor. Salgının küresel ekonomiye etkisinin 1,1 trilyon dolar olacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Çin ve İtalya başta olmak üzere Koronavirüsün yoğun olduğu bölgelerde endüstri durma noktasına gelirken, temizlik maddeleri, maske üretimi, e-ticaret, uzaktan eğitim, hijyen ürünleri, temiz hava ürünleri gibi sektörlerde artış gözleniyor. Daralan ticaret, ithalat ve ihracata yansıyor ve ekonomik hareketliliği yavaşlatıp makroekonomik kayıpları artırıyor.  2008-2009 yıllarında yaşanan finansal krizin ardından, Koronavirüs pandemisinin dünya ekonomisi açısından en büyük tehlikeyi oluşturduğu konusunda uyarılar yapılıyor. COVID-19’un Türkiye Ekonomisi etkilerini kısa vadede daha fazla hissediyor olacağız.

 

Peki Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma (EHİS) sektöründe süreç nasıl ilerleyecek?

 Bilindiği üzere hastalığın temas başta olmak üzere enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile çevreye yayılan solunum sekresyonlarının direkt olarak solunması yoluyla bulaşma riski daha fazla. İnsan yoğunluğunun çok olduğu, özellikle yüksek katlı yapıların bulunduğu dikey yapılaşmaya sahip Newyork ve İstanbul gibi şehirlerde pandemi etkisinin diğer şehirlerden çok daha yoğun yaşandığını gördük. İç ortam hava kalitesinin de son derece önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.  İnsan sağlığını yakından ilgilendiren sektörümüz, hava temizleme teknolojisine daha da odaklanmış durumda.

 

ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı 

GÜRAY KORUN

 

 

Bu pandemi sayesinde tekrar hatırlamak zorunda kaldığımız bir diğer konu da sağlıklı gıdaya erişimdir. Gıdanın üreticiden tüketiciye ulaşana kadarki yolculuğunda sektörümüzün konusu olan soğuk zincir ciddi bir önem taşıyor. Gıdanın gerek yurt içinde taşınması gerekse yurt dışına ihracatı için uygun şekilde muhafaza edilerek, fire verilmeden taze şekilde ulaştırılması gerekiyor. Bunun için sektörümüze büyük görev düşmekte.

 

Türkiye İMSAD Mart ayı raporunda, 2020'nin inşaat sektörü için yeni bir küçülme yılı olabileceğini belirtiyor. İklimlendirme sektörü inşaat sektörünün alt segmenti olduğu için sektörümüzün faaliyetlerinin de ciddi anlamda etkileneceği öngörülüyor. Her ne kadar bu süreç sonrasında ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin kurulum ve bakımı, montaj ve servis hizmetlerinin sağlanması, filtrelerin bakımının gerçekleştirilmesi açısından sektörümüze avantaj sağlayacak olsa bile KOBİ'lerin bu süreçte zorluklarla karşı karşıya kalacağını öngörebiliyoruz. Aslında yeni bir dünya düzeni geliyor ve kısa vadede bu dünya düzeninde nasıl yer alacağız, nasıl hayatta kalacağız, sürdürülebilir bir geleceği inşa etmek için neler yapabileceğimizi düşünmeye başlayacağız.

 

Bu zorlu günlerde alınan tedbirler gereği evden çalışma veya kısa çalışma gibi yöntemler, çağımızın bizlere getirisi olan dijitalleşmenin önünü açarken dijital ortama ne kadar bağlı olduğumuzu ve bu yeni teknolojiye göre hayatlarımızı sürdürmemiz gerektiğini bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Bu sayede artık pek çok toplantı ve görüşme, evlerimizden, bulunduğumuz ortamlardan mobil veya bilgisayarlar aracılığı ile internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Dernekler, vakıflar, birlikler yönetim kurulu başta olmak üzere birçok toplantıyı ve eğitim faaliyetlerini dijital platformlardan gerçekleştiriyor. Böylece dijitalleşme sürecinin etrafımızı ne kadar hızlı sardığını ve ertelenemez olduğunu görebiliyoruz. Mevcut global durumun en kısa sürede sağlıkla çözümleneceğine, daha güzel günlere en kısa sürede hep birlikte adım atacağımıza inanıyor, aydınlık günlerde buluşmayı umut ediyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31