Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

ÜRETİME DEVAM, İHRACATA DEVAM

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakkı Şanal

 

 

Çin’den tüm Dünya’ya yayılan corona virüsü, yaşamlarımızı ve sağlığımızı etkilemesi yanında Dünya ekonomisini de büyük ölçüde etkiliyor. 

 

İklimlendirme sektörü olarak en önemli ihraç pazarımız olan AB ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş dünya ekonomilerinde yaşanan durgunluk nedeniyle oluşan bir atmosferde fırsatları ve tehditleri en iyi biçimde değerlendiriyoruz.

 

Sektör ihracatımız 2019 yılında %3,2 artışla 4,7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Buna karşın ithalatımızda ise aynı dönemde %13,4 oranında bir azalma yaşandı. Bununla birlikte Türkiye iklimlendirme sektörü ihracatçısının kilogram (kg) başına katma değeri 4.4 US dolar olurken, Türkiye ortalaması 1.2 US dolar seviyelerinde gerçekleşti. 2020 yılının ilk iki aylık sürecinde ihracatımız bir  önceki yıla göre %7,4 büyüdü. Ancak tüm dünyanın ana gündemine corona virüsü oturmaya başlayınca planladığımız çok sayıdaki yurtdışı organizasyonumuzu iptal etmek ya da  ileri bir tarihe ertelemek durumunda kaldık. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek 2020 yol haritamızı sürekli revize ederek sektörümüzün bu global virüsün oluşturacağı ticari zararlardan minimum şekilde etkilenmesi için planlamalar yapıyoruz.  

 

Son dönemde corona virüsün sektörümüze etkisini Dünya’nın bazı bölgelerinde sevkiyat ve lojistik anlamında, bazı ülkelerden ise hammadde ve parça alımında sıkıntılar şeklinde görüyoruz. Ama bunları alternatif çözümler ve yaklaşımlarla aşıyoruz. İSİB olarak “Üretime devam, ihracata devam” diyoruz. Tüm ihracatçılar olarak ülkemizin ekonomi anlamında lokomotifi olmaya devam edeceğiz. 

Bununla birlikte corona virüsün dezenfeksiyonuna yönelik sektörümüzün ürettiği ekipmanlarında kullanımına yönelik bazı uyarılar da yapmak istiyoruz.  

 

Özellikle ev, iş yeri, fabrika ve benzeri yerlerin iklimlendirilmesinde kullanılan klima ve/veya havalandırma santrallerinin, karışım havası yerine, yüzde yüz taze hava ile çalıştırılması; iç hava kalitesini artırarak corona virüsü riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

 

Buna ek olarak  klima ve/veya havalandırma santralleri içerisindeki ekipmanlar düzenli aralıklarla dezenfekte edilmelidir. Isıtıcı bataryalı iklimlendirme cihazlarının fanları çalıştırılmadan, ısıtıcı bataryalar üzerinden sıcak su akışına izin verilerek, santral hücresi iç sıcaklığın 1 saat boyunca 60 derece ve üzerinde tutulması, corona virüs dezenfeksiyonuna yardımcı olacaktır. 

 

Klima ve/veya havalandırma santralleri, fancoil üniteleri gibi cihazların filtreleri temizlenmek yerine, salgın dönemlerinde, mutlaka yenileri ile değiştirilmelidir.

 

Ayrıca hastanelerdeki tüm yoğun bakım ve hijyenik mahallerdeki hijyen koşullarını sağlayan ana sistem iklimlendirme sistemleridir. Bu doğrultuda özellikle hastanelerde rutin şartlara ve standartlara göre dizayn edilmiş yoğun bakım kapasitesi, bu tip salgınların getireceği sık kullanımlar için yeterli  olmayacaktır. Bu nedenle hastanelerimizdeki riskleri en aza indirmek için negatif basınç altında çalışacak şekilde dizayn edilmiş iklimlendirme sistemine sahip ilave yoğun bakım mahalleri oluşturulması gereklidir. İklimlendirme sektörü olarak bizler her türlü hizmet ve destek için tüm enerjimizle ülkemize  bu alanda hizmet etmeye hazırız.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31