Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

TÜRKİYE, DÜNYADAKİ 10 RÜZGÂR ÜLKESİ ARASINDA YER ALIYOR

Kömürden ve gazdan uzaklaşmanın ülkemize ve dünyamıza çok şeyler kazandıracağına dikkat çeken Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, Türkiye’nin rüzgâr enerjisine yönelik yapacağı yatırımların devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

İklim danışma kuruluşu olan Ember, küresel elektriğe dair 2020 değerlendirmelerini ve geçen yılın sonuçlarını raporladı. Rapora göre, dünyadaki rüzgâr ve güneş enerjisi üretimi artış gösterirken, Türkiye de dünyadaki ilk 10 rüzgâr ülkesi arasında gösterildi. Avrupa’nın elektrik üretimini kömürden rüzgâra ve güneşe çevirdiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, ülkemizin rüzgâr enerjisini memleket meselesi olarak görmesinin gelecek adına önemli kazanımlar sağlayacağını aktarıyor. 

Küresel çapta 1990’dan beri en büyük düşüşünü yaşayan kömür yakıtlı elektrik üretimi, 2019 yılında %3 düşüş sağladı. Bu düşüşün nedenleri arasında ise rüzgâr ve güneş enerjisinin yükselişi, Paris İklim Anlaşması ve ekonomik sebepler bulunuyor. Rapora göre, kömürden sağlanan elektrik üretiminin %87’sinden 10 ülke sorumlu bulunuyor. Diğer taraftan ise rüzgârın yükselişi devam ediyor. Rüzgâr enerjisi 2019’da 1.240 TWh’den 1.404 TWh’ye yükseldi. Dünya elektriğinin %5,44’ünü tek başına rüzgârın karşıladığını hatırlatan Ali Aydın, hem iklim hem de ekonomik gelecek adına rüzgârın yükselişinin sürdürebilirliğinin önemli olduğunu belirtiyor. Rüzgârdaki yüksek büyümenin devamlılığının ülkelerin hem yaklaşımlarına hem de ekonomik kaygılarına da bağlı olduğunu aktaran Aydın, büyümeyi devam ettirebilmek için tüm bölgelerde uyumlu bir çabanın olması gerektiğini ve düşük fiyat politikasına devam edilmesi gerektiğini aktarıyor. 

Yayınlanan raporda ayrıca dünyadaki rüzgârdan elde edilen TWh’lere göre, ilk 10 rüzgâr ülkesi açıklandı. Dünyadaki 10 rüzgâr ülkesi sıralamasında birinciliği 405,7 TWh ile Çin alırken Türkiye, geçen yıl rüzgâr enerjisinden elde ettiği 21,3 TWh ile 10. sırada yer aldı. WindEurope 2019 raporunda da kurulu rüzgâr gücünde Avrupa’da 7. sırada bulunan Türkiye’nin rüzgârını arkasına aldığını aktaran Ali Aydın, 10 yıl öncesine kadar çok gerilerde olunan rüzgâr enerjisi alanında, şimdilerde önemli gelişmişlik göstermenin her şartta çalışmaya bağlı olduğunu dile getiriyor. Özellikle devlet tarafından desteklenmenin, yatırımcıların ülkeye getirilmesinde önemli bir adım olduğunu aktaran Aydın, rüzgâr enerjisinde uzman insan kaynağına ve teknolojik gelişmelere yapılan yatırımlarında Türkiye’nin rüzgârını daha sert estirdiğine dikkat çekiyor.

Gelecekte temiz bir çevreye ve iklime ancak temiz enerji ile ulaşılabileceğinin altını çizen Ali Aydın, rüzgâr enerjisinin Türkiye için memleket meselesi olduğunu belirterek, daha çok desteklenmesi gerektiğini aktarıyor. Özellikle ekonomik açıdan da dışarıya bağlı elektrik ithalatını azaltmada önemli rol oynayan rüzgâr enerjisinde devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini belirten Aydın, YEKDEM gibi yatırımcıya ve üreticiye önemli destekler sağlayan projelerin ülkemiz enerjisine, geleceğine ve ekonomisine ciddi yardımlar sağlayacağını ifade ediyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31