AVenS’ in Yeni viral savaşçısı Vortice DEPURO EVO POMSAD’TAN BATARYA HAMLESİ VE AVRUPA BİRLEŞİK SU ETİKETİ Solarex İSTANBUL 2021 Bulaşı riskini azaltmak için Temiz Hava Dolabı geliştirdi ATLAS COPCO’DAN TÜRK SANAYİSİNE ÜCRETSİZ ANALİZ HİZMETİ Nobel İlaç Düzce Üretim Tesisi’nde ALDAĞ Güvencesinde CIAT Fancoil Cihazları Tercih Edildi GF Hakan Plastik yalınlaşıyor BİN 400 KOBİ MÜHENDİSLİK DESTEĞİ İLE KORUNACAK Tavuk Gübresinin Bertarafı ile 2.3MWe Elektrik Üretilecek Yapı sektöründe dönüşüm rüzgarı SÜT-D DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ ÇAĞRISI Türkiye’nin En kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nde ALDAĞ Güvencesi ile CIAT Soğutma Grupları Tercih Edildi 35 ÜLKENİN FİKİR ÖNDERLERİ ZEROBUILD FORUM’DA SIFIR ENERJİ BİNALARI KONUŞACAK Bahçeşehir Kolejlerinin Tercihi Yine Aldağ Oldu İzmir’in tarihi stadyumu E.C.A ile iklimlendiriliyor

YEREL’DEN EVRENSEL’E UZANAN 40 YILLIK BAŞARI ÖYKÜSÜ

''FRITERM'DE 2019 YILINDA DA İHRACAT HIZ KESMEDEN ARTARAK DEVAM ETTİ''
 
Friterm Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Serdar Tümen: 
''Kurulduğu 1979 yılından günümüze kadar 40 yıllık bir deneyime sahip Friterm sektörde öncü kimliği ile iklimlendirme sektörünün bayrağını yukarı taşımaya 2019 yılında da devam etti. 2019 yılında da bir önceki yıla göre yeni projelerle işlerimizi arttırmayı başardık ve yaklaşık %12 büyümeyi başardık. Bu Friterm olarak bizlere ayrı bir haz ve motivasyon sağladı. Özellikle ülkemizdeki müşterilerimizin de yurt dışında işler yapması; direk ihracatımız dışında, iç pazarın da katkısıyla ihraç edilen ürün miktarımız toplam ciromuzun %70-%75 seviyelerine gelmesini sağladı. 2019 yılında aramıza katılan yeni müşteriler ve yurtdışı müşterilerimizden aldığımız proje bazlı işler 2019 yılı ciro hedefimizi yakalamamızı sağladı ve ülkemize önem kazandıran bu önemli projelerde Friterm ürünlerinin kullanılması ise bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. 
 
Bu yıl da 2018 yılında olduğu gibi ısı değiştiriciler alanında ihracat yapan firmalar bazında sektör ödülü alacağımızı düşünüyoruz. Bu başarının sadece bir ekip işi olduğunu ve kısa zamanda gerçekleşmeyeceğini, uzun ve teferruatlı çalışmalarla kalıcı başarının sağlanabileceğini Friterm ailesi olarak çok iyi biliyoruz. 
 
Yurt içinde ve dışında; gerek fuarlar, gerek ticari heyetler, gerek eğitimler, gerek konferans katılımları, gerek dernek üyelikleri, gerek sertifika çalışmaları ve gerekse müşteri ziyaretlerinin önemi ve arkasının doldurulabilirliği, firmamızın dünya standartlarında üretim yapmasını ve bu yapılan faaliyetlerin ürün sertifikalarıyla desteklenmesiyle ortaya çıkıyor. İşte bütün bunlar bir araya geldiğinde ise;  Friterm olarak 40 yıl önce çıktığımız bu yolculukta sadece yerel pazara hizmet verirken şuan da dünya standartlarında üretim ile Evrensel pazara da hizmet veriyor ve dünya devleri arasındaki haklı yerimizi almış bulunuyoruz. 
 
Friterm olarak sürekli değişimin içerisinde olmamız gerektiğinin ve bunun takip edilebilir olmasının rekabetçiliğimizi ve marka bilinilirliğimizin arttırılması açısından önemine vakıfız. Bu bağlamda, 51bin m2 kapalı olan Türkiye’deki yalın üretim odaklı fabrikalarımız ve bu yıl tamamladığımız Bulgaristan fabrika yatırımımız ile müşterilerimize daha hızlı ve zamanında sevkiyat yapabileceğiz. Çalışan eğitimlerimizle, müşterilerimize mühendislik odaklı ileri teknoloji ile üretilmiş enerji verimli rekabetçi yeni ürünler sunabiliyoruz. Doğru yolda olduğumuzu ise, son 3 yılda artarak devam eden ihracat rakamlarımız teyit ediyor. Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerinde yer alan ülkelerden İskandinavya ülkeleri, Rusya, Israil, Tayland, Hindistan, Pakistan, Avustralya, gibi başta gelen bazı ülkelere hatırı sayılır satışlarımızın olması; bize haz ve umut veriyor ve pastada payımızın olması bizleri onurlandırıyor. 
 
Friterm olarak 2019 yılı içerisinde yeni bayilikler ve acenteler oluşturmayı başardık. Fransa pazarında enerji ürünleri satışında bildiğiniz gibi Hamon H’Dont firması ile işbirliğine gittik. Hindistan pazarında bölgenin güçlü distribütörü Hindustan soğutma firması ile distribütörlük anlaşması imzaladık. Yine buradan binlerce km ötedeki Asya pazarında bölgenin güçlü distribütörü Beijer Ref firması ile işbirliği gerçekleştirdik. Yazılım programlarımızda yaptığımız geliştirmelerle müşterilerimize daha hızlı, daha verimli çözümler sunabilir hale geldik. Programlardaki sonuçlarla fiiliyattaki sonuçlarımızı test ettiğimiz yeni bir laboratuvarımızın inşasına başladık ve 2020 ilk çeyrekte aktif hale getireceğiz. Ayrıca, Friterm R&D departmanı tarafından hazırlanan yeni ısı pompası batarya seçim programı ile klima santrali üreticilerine ürün tekliflerimizi arttırdık. 2019 yılı içerisinde kuru soğutucularımız için Eurovent sertifika programını tamamlayarak, kuru soğutucularımızı Eurovent sertifikalı olarak tasarım yaptık ve müşterilerimize rekabetçi şartlarla bu ürünlerimizi sunduk. 
 
Yine bu yıl basınçlı kaplar için önemli olan ASME U-Stamp sertifikası ve patlamalara karşı tasarım kabiliyetini gösteren Atex & EAC Atex sertifikalarını Kuru soğutucularımız için alarak müşteri taleplerine daha geniş yelpazede daha hızlı cevap verebilecek duruma geldik. 
 
Özellikle Eurovent sertifikası Avrupa ülkelerinde sıkça talep edilen ve ürünlerin kapasitelerinin 3. Tarafsız bir kurum tarafından onaylandığını gösteren belgedir. Ayrıca, Eurovent Derneğine 2. Defa Genel Müdürümüz Naci ŞAHİN i 2019 yılı için de 2021 yılına kadar Başkan görevine atadık. 
 
Bu yıl içerisinde Islak Kuru soğutucu segmentinde PAD kullanarak daha verimli olan Adyabatik ürün tasarımı yaptık ve ürün gamımıza yeni bir ürün eklemiş olduk. Özellikle su fiyatlarının yüksek ve bulunurluğunun az olduğu pazarlarda ve hatta gelecekte su sıkıntılarını düşündüğümüzde ürün son derece verimli bir ürün olarak pazarda yerini aldı. Yine 2019 içerisinde 2020 yılında üretimine başlayacağımız ve hijyenik ürün olarak piyasaya süreceğimiz bir ürünün yatırım kararını aldık. 2019 yılında yurt dışında ve içerisinde müşteri eğitimleri düzenleyerek, müşterilerimizin bilgilerini canlandırma ve arttırma yönlerinde adımlar attık. 
 
Bu liderliğin korunmasının ve devamlılığın sağlanmasının sürekli gelişimimize bağlı olduğunu farkındayız. Bu sadece firma içi çalışmalar değil, aynı zamanda sosyal ve akademiksel anlamda yaptığımız çalışmalarla da gerekiyor. Bu sebeple, üniversitelerle olan iş birliklerimiz, yazılımlarımızda konusunda tecrübeli değerli profesör hocalarımızla çalışmamız, artık dünya ülkeleri için daha fazla çaba gerektiren iklim değişikliği problemi ve bu bağlamda firmaların değişiklik yapmasını gerektiren florlu gazlar konusundaki çalışmalarımız 2019 yılı içerisinde artarak devam etti ve bu bağlamda çeşitli yayınlarımızı tamamlamış olduk. Friterm olarak 2019 yılı içerisinde Makedonya’nın Ohrid şehrinde yapılan Doğal salınımlı gazların kullanımı konferansına ana sponsorluk yaptık. Hindistan Amonyak derneğine 5 yıllık süreyle üye olduk. Sektörün öncü firması olmanın da verdiği sorumlulukla hareket etmek ve bu anlamda sosyal projelerin içerisinde yer almak bizler için ayrı bir haz ve mutluluk oldu. Tema vakfı ağaç kardeşliği projesi için Friterm olarak 2019 yılı Vodafone boğaz koşusunda yerimizi aldık. Önümüzdeki yıllarda da bu tarz faaliyetleri destekliyor olacağız.   
 
2020 yılı içerisinde de belirttiğimiz tüm gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız. %100 müşteri memnuniyeti ilkesi ile hareket etmeye ve müşteri odaklı çözümler sunmaya devam edeceğiz. Her yılın kendi içinde ayrı dinamikleri olmakla beraber, yaptığımız çalışmalarla biz bu dinamiklerin değişimine karşı hazırlıklıyız ve sektöründe hazır olması için çalışmalarımızı paydaş toplantılarla paylaşıyor olacağız. Ülkemizin 2023 ülke hedefleri doğrultusunda belirleyeceği hedef ülkelerde düzenlenen organizasyonlara, fuarlara, ticari heyetlere, eğitimlere vb. faaliyetlere katılım yapmaya devam edeceğiz. 2020’nin önemli fuarları MCEMilano, Chillventa, PowerGenEurope, Plasteurosia, ClimateWorld Rusya, ARBS 2020 ve Mısır – Pakistan ve Hindistan HVAC&R katılım yapmayı planlıyoruz. 
 
Friterm olarak amacımız, önümüzdeki yılda lider konumumuzu korumak ve sürdürebilir şekilde yeni ürün inovasyonlarıyla beraber daha da yukarılara taşımak ve dünyanın 1/3’üne sahip olduğumuz ihracat pazarımızı mümkün olduğunca yeni ülkeler ekleyerek yukarı çıkarmak olacak. Bunu başarmak için hem müşterilerimiz hem çalışanlarımız hem de çözüm ortaklarımızla beraber hareket edeceğiz. Bu sebeple biri diğerini tamamlaması gereken tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.''

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36