EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

Isıdem Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu

Isıdem, sektörde bir ilk olan ürünü Coolflex PCS “Ambalajından Çıkar ve Uygula” sloganı ile müşterilerine sunuyor
 
Isıdem Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu: ‘’ISIDEM Yalıtım olarak hedefimiz teknik yalıtım sektöründe mevcut coğrafyamızdaki yenilikçi ve tercih edilen bir marka olmak.’’
 
Isıdem Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu’dan hem ISIDEM hakkında bilgi hem de Sanayi 4.0 hakkında görüşlerini aldık.

 

 

Isıdem hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

ISIDEM, Isıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe hizmet vermek üzere 1998 yılında Tuzla’da faaliyete geçerek yuvarlak, kare ve dikdörtgen formlu sac hava kanalları üretimine başladık. 2001 yılında Duct Connect markasıyla kanal bağlantı parçaları ve 2010 yılında Flexiduct markasıyla esnek hava kanalı ürünleriyle ürün gamımızı genişlettik.

 

Havalandırma kanalları üretiminde edindiğimiz bilgi ve tecrübeyle, 2013 yılında ısıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe yalıtım amaçlı kullanılan elastomerik kauçuk köpüğü üretimine başlama kararı aldık. Coolflex markasıyla farklı tiplerde ve fonksiyonlarda ürünün türevlerini pazara sunduk.

 

‘İnovasyon’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ noktasında şirketinizi nerede görüyorsunuz? Bu alandaki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

ISIDEM Yalıtım’ ı yansıtan sözcüklerin en başında inovasyon yani yenilik geliyor. 2016 Yılında Türkiye’ de ilk kez üretilen halojen içermeyen ürünümüz Coolflex HF, 2017 yılında Türkiye’ de ilk kez üretilen EPDM esaslı ürünümüz Coolflex HT ve 2018 Yılında yine Türkiye’ de ilk defa üretilen hazır ölçeklendirilmiş Coolflex PCS inovasyon konusuna ne kadar önem verdiğimizin ispatıdır. 

 

Şu anda içinde bulunduğumuz 4. Sanayi (d)evrimi hakkındaki genel görüşünüz nedir?

Özetle 4. Sanayi devrimini “nesnelerin interneti” olarak ifade edebiliriz. Geçtiğimiz 30 yılda makinelere bir çok sensör, hissiyat ve mekanik işlem özelliği entegre ettik, şimdi de makinelere zeka ekleyerek insan ile aralarında olan farkların en büyüğünü ortadan kaldırıyoruz. 

 

Bugünkü yapı genellikle, sınırlı yapay zekaya ve otomasyon kontrol mekanizmalarına sahip sensör ve saha cihazlarının, genel üretim kontrol sistemine bağlı olduğu dikey otomasyon piramitleri şeklinde kurgulanmış durumda. Ancak nesnelerin interneti, daha fazla sayıda cihazın, hatta yarı mamüllerin bile, standart teknolojilerle birbirlerine bağlanarak tümleşik veri işlemeden faydalanmasına izin verecek. Bu sayede sahadaki donanımlar hem birbirleriyle hem de gerekirse merkezi kontrol sistemleriyle iletişim kurabilecek. Ayrıca, analiz ve karar verme süreçlerinin tek elden yapılma şartını ortadan kaldırarak, gerçek zamanlı karar verme süreçlerini mümkün kılacak.

 

Sizce Sanayi(Endüstri) 4.0 devriminin ülkemize ve firmalarakatkıları nelerdir?

Bu devrimle ortaya çıkan Sanayi 4.0 kavramını da artık sadece değer zincirlerinin parçalarının kendi içlerinde otomasyonu ötesinde birbirleri ile entegre olması olarak tanımlanıyor. Entegrasyonun en önemli özelliği ise tüm değer zinciri adımlarının birbiri ile gerçek zamanlı ve sürekli iletişim içinde olması ve bu sayede akıllı ve kendisini uyarlayan bir sanayi sürecine ulaşmış olma vizyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu vizyon, daha hızlı, daha esnek, kalitesi daha yüksek ve daha verimli bir sanayi yolculuğunu tanımlamaktadır.

 

Ülkemiz açısından baktığımızda, Türkiye şu an bir fırsatın veya kısır döngünün eşiğindedir. Çin’ e kaptırdığımız pazarı Endüstri 4.0’ı iyi analiz ederek ve uygulayarak geri alabiliriz. Endüstri 4.0 trenini kaçırmamız durumunda ise üretimimizin kısır döngüye girme ihtimali bulunmaktadır. 

 

Isıdem olarak 4. Sanayi devriminin neresindesiniz?

Isıdem olarak henüz analiz aşamasındayız, hangi aşamalarda bu gelişmeyi üretim sistemimize entegre edebiliriz konusunu araştırıyoruz. Bildiğiniz gibi bu entegrasyon süreci çok büyük yatırımlar gerektiriyor bunların analizini yapıyoruz. 

 

 

“AMBALAJINDAN ÇIKAR VE UYGULA”

 

Ürün gruplarınız ve yeni nesil ürünleriniz hakkında kısacabilgi verir misiniz?

Üç ana ürün grubumuz var; Duct Connect markasıyla kanal bağlantı parçaları, Flexiduct markasıyla esnek hava kanalı ve Coolflex markasıyla elastomerik kauçuk köpüğü alanlarında hizmet vermekteyiz.

Yeni nesil ürün bağlamında, ISIDEM Yalıtım’ın 2018 yılında piyasaya sunduğu Coolflex PCS (Pre Cutting Sheet) elastomerik kauçuk köpüğü ürünleri, büyük çaplı boru yalıtımı için ölçülendirilerek, 45 derecelik açıyla özel olarak kesilmiş ve paketlenmiş elastomerik kauçuk köpüğü levhalarıdır. Ayrıca μ (Mu) ≥   10.000 değeri ile üretilen Coolflex PCS ürünleri TSE tarafından tescillenmiş ürünler arasında sektörün en yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısına sahip ürün olma özelliği de taşıyor.

Sektörde bir ilk olarak değerlendirilen Coolflex PCS ürünü tamamen uygulayıcı dostu olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Ürün tesisat yalıtımlarında fireleri ve işçilik maliyetlerini azaltarak, hızlı ve kolay uygulanıyor. “Ambalajından çıkar ve uygula” sloganı ile piyasaya arz edilen ürün, ustalara büyük kolaylık sağlıyor.

 

 

‘’ISIDEM İTALYA OFİSİNİ VE DEPOSUNU FAALİYETE ALDIK’’

 

İleriye yönelik plan ve hedeflerinizden nelerdir?

ISIDEM Yalıtım olarak hedefimiz teknik yalıtım sektöründe kendi coğrafyamızda yenilikçi ve tercih edilen bir marka olmak. Bu hedefimiz doğrultusunda gerek yurt içi gerekse yurt dışı çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu süreçte Avrupa’daki pazar payımızı güçlendirmek, paydaşlarımıza daha hızlı ve kusursuz hizmet verebilmek adına ISIDEM İtalya ofisini ve deposunu faaliyete aldık. 

 

5 Kıtada 50’den fazla ülkeye ihraç ettiğimiz Coolflex, Flexiduct ve Duct Connect markalı ürünlerimizle 2017 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 50 büyüme yakaladık ve 15’ten fazla yeni ülkeye giriş yaparak dağıtım kanallarımızı güçlendirdik. Özellikle elastomerik kauçuk köpüğü üretimimizi 2 kat arttırdık. 2017 yılında toplam gelirimizin yüzde 45’ini ihracattan elde ettik. 2018 yılında da hedeflerimizden biride Amerika kıtasında daha etkin olarak hedef ülkelerde dağıtım kanallarımızı arttırmak ve toplam gelirimizin yüzde 55 ’sini yurtdışına ihraç etmek.

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8