İmbat, 15.000’inci Cihazını Üretti TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji’nin projesi “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü” aldı BoschTermoteknik, 2020 yılına motivasyon dolu bir giriş yaptı EN 12101-8 Sertifikalı, Şaft & Koridor Tipi, Çok Kanatlı Duman Kontrol Damperi LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerinde Bayilik Sistemine Ağırlık Verecek Mitsubishi Heavy’nin Ödüllü Airflex Kanat Teknolojisi ile Rüzgarsız Serinlik VENCO, TÜRKMENİSTAN'DAKİ PRESTİJLİ PROJELERE ÜRÜN TEDARİĞİNE DEVAM EDİYOR FERROLİ DİVACONDENS D PLUS KOMBİ YENİ ENERJİ YASASINA UYGUN (LOw NOx) SOSİAD, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Protokol İmzaladı ENERJİSA ENERJİ 2019’DABÜYÜME HEDEFLERİNİ AŞTI Bosch’un Orta Doğu bölgesindeki partneri Renergy, showroom açılışını gerçekleştirdi Wilo İleri Teknolojisi İle Geleceğe Yön Verecek Türk İklimlendirme Sektörü Kenya’da 300 Firma ile Buluştu DÜNYANIN İLK KATLANABİLİR GÜNEŞ PANELİ ÇATISINI NORD HAREKET ETTİRİYOR PANASONIC’TEN YANGINA KARŞI AKILLI KORUMA SİSTEMLERİ

TURBOMAK’IN HEDEFİ 2020 YILINDA YURTDIŞINA AÇILMAK

Turbomak Genel Müdürü / Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Cihan Atıl Namlı:
‘‘Sadece Türkiye'ye karşı değil, tüm dünyaya karşı ürünlerimiz konusunda tam güvence sunmaya hazırız.’’
 
2019 yılı, beklentilerimize de paralel olarak, bir önceki yıla göre hem reel hem nominal anlamda ekonomik daralmanın söz konusu olduğu bir yıl oldu. Bu daralmanın temel sebepleri arasında, piyasadaki nakit varlığının iyice azalması ve risk algısının yükselmesi etkili oldu. Biz zaten kurulduğumuzdan bugüne kadar tamamen risksiz ödeme yöntemleri (nakit veya kredi kartı) ile çalışan bir firma olduğumuz için, ülke genelindeki nakit daralmasından, riskli ödeme yöntemlerini kabul eden firmalara göre biraz daha fazla etkilenmemiz gayet doğaldır. Buna karşın, hazırlık seviyemiz, riskleri minimize etme stratejimiz, sıkı mali disiplinimiz ve kalitemizden ödün vermeyişimiz sayesinde, yaşanan zorluklara karşı dimdik ayakta durabileceğimizden emin şekilde yolumuza devam ettik. İşgücümüzü ve üretim kapasitemizi koruyarak 2019 yılını başarılı biçimde tamamladık.
 
Yıl içerisinde en hoşumuza giden sektörel gelişme, sektörün ödeme yöntemi anlamında daha fazla peşine yönelmesi oldu. En hoşnutsuz olduğumuz gelişme ise, spot piyasa kavramının yurt geneline iyice yayılması ve sektörel fiyat istikrarının tam anlamıyla yok olmuş olmasıdır. Bunun önlenmesinin en önemli yolunun da yine peşin ödeme yöntemlerinin üretici firmalar tarafından şart koşulmasıdır, aksi takdirde, başka bir kanuni düzenleme olmadığı sürece, sektörümüz için bir utanç kaynağı olan spot piyasa kavramının önüne geçmek mümkün olmayabilir.
 
2019 yılında, devletimizin doğrudan sektörümüze yönelik veya sektörümüzdeki firmaların tamamının yararlanacağı türden teşvikler sunmamış olması aslında bizi memnun etti. Zira biz, sektörün çeşitli teşvikler ile desteklenmesinin doğru olmayacağını düşünüyoruz, çünkü ekonomik trend aşağı dönük iken firmalara verilen teşviklerin sadece günü kurtardığını, ancak sonrasında daha büyük sorunların doğmasına sebep olduğunu defalarca gördük, zira devlet bu teşvikleri veriyorsa mutlaka bunun vergisel bir geri dönüşü olacaktır ve bu yük tüm ülkenin omuzlarına binecektir. Sektörün, kısa vadede biraz küçülmesine izin verilmesinde fayda görüyoruz, zira çıkmaza girmiş mali yapılar ile faaliyet gösteren firmaların, tedarik ve dağıtım zincirlerine zarar verdiklerini ve maalesef sektör genelinde güven erozyonu yarattıklarını üzülerek görüyoruz. Etik değerlere sonuna kadar bağlı olan bizim gibi firmaların, başkalarının sebep olduğu bu erozyondan ötürü mağduriyet yaşamaları hiç adil olmaz ve "etiğin ticarete yeniden hâkim olması" hedefinden daha da uzaklaşılmasına sebep olabilir.
 
‘‘Yeni ürün inovasyonlarımızı ise 2020 yılına sakladık’’
2019 yılında, sektörün içinde bulunduğu zor koşullardan ötürü, "yeni bir ihtiyaç doğurma ve piyasada yerleştirme" anlamında bir pazarlama stratejisi uygulamadık, onun yerine mevcut ürünlerimizin güvenilirliklerini pekiştirici çalışmalar yaptık. Bunun yanı sıra, kendini ispat etmiş ve oldukça yaygınlaşmış olan PPRC Kollektör ürünümüzün daha da ekonomik bir varyantı olan "Vanasız PPRC Kollektör" ürünümüzü geliştirdik ve özellikle mali darboğazdan ötürü durma noktasına gelmiş veya durmuş inşaat projelerin devam edebilmeleri için sektöre bir nevi can suyu sunduk. Yeni ürün inovasyonlarımızı ise 2020 yılına sakladık.
 
Aslında 2020 yılının ilk aylarının, ekonomik göstergelere de bağlı olarak çok parlak geçmesini beklemiyoruz. Ancak 2019 yılında yapmadığımız inovatif ürün pazarlama çalışmalarını 2020 yılında yapma ile ilgili stratejik planlarımızı hazırladık ve bu yıl, birden fazla inovasyon ile müşterilerimizin karşısına çıkmayı hedefliyoruz. "Ekonomik çözümler üretme" imajımızı tam anlamıyla temsil eden yeni ürünlerimizi önümüzdeki 2-3 aylık süreç içerisinde mevcut ve potansiyel müşterilerimize duyuracağız. Öte yandan, mevcut ürünlerimiz ile ilgili teknik ve maliyetsel optimizasyon çalışmaları da yapıyoruz ve elde edeceğimiz kazanımları müşterilerimize uygun fiyatlar olarak sunarak onların ekonomilerine katkıda bulunmayı sürdürmeyi hedefliyoruz.
 
‘‘Turbo PPRC Radyatör Vanası ve Turbo PPRC Kollektör ürünlerimiz ile giriş yapmayı hedefliyoruz’’
2020 yılıyla ilgili bir diğer hedefimiz ise yurtdışına açılmaktır. Zira 2019 yılı içerisinde, teknik ve mali fizibiliteler ve stratejik iş birliği çalışmasını yaptığımız başta Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olmak üzere bazı yurtdışı pazarlara, 2020 yılından itibaren başta Turbo PPRC Radyatör Vanası ve Turbo PPRC Kollektör ürünlerimiz ile giriş yapmayı hedefliyoruz. Çok inovatif ve fiyatları ile çok çekici olmalarına karşın, bu ürünlerimizi bugüne kadar yurtdışı pazarlara sunmamadaki sebebimiz, ürünlerimizi birkaç yıl boyunca, kullanıldıkları sahalarda takip etmek ve uzun vadede dahi sorunsuz olduklarından emin olmaktı. Artık bu konuda hiçbir şüphemiz kalmadığı için, sadece Türkiye'ye karşı değil, tüm dünyaya karşı ürünlerimiz konusunda tam güvence sunmaya hazırız.
 
2020 yılında fuar katılımı ile ilgili olarak henüz bir strateji oluşturmadık. Ancak yıl içerisinde piyasaya sunacağımız yeni ürünlerimizin satış miktarlarına ve yaygınlaşma ölçeklerine bağlı olarak, her bir çeyrek başında gerek yurtiçi gerek yurtdışı fuar katılımı ile ilgili karar mekanizmalarımızı yeniden işletmeyi hedefliyoruz.
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31