VENCO Havalandırma’da Yeni Dönem Pompa Sektöründe Sürdürülebilir Olmanın Yolu “Tasarruflu Ürünler Üretmek”ten Geçiyor Isıtmada 8 ülkenin pazar lideri DemirDöküm oldu Ayvaz, Sakarya Arifiye’de Bulunan Fen Lisesi’ne Destekte Bulundu Anadolu’nun rüzgarına göre türbin üretti GRUNDFOS’UN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİ 500 SEKTÖR PROFESYONELİNE İLHAM VERDİ Gökhan İşbitiren, Schneider Electric Kanal Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Oldu GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN PERFORMANSINI DEĞERLENDİRDİ ODE EVOMİNERAL İLE KONFORLU YAŞAM ALANLARI SUNUYOR ÇEVRE VE BÜTÇE DOSTU DAIKIN PREMIX VZ KOMBİ BOSCH TERMOTEKNOLOJİ’DEN ODA KUMANDALARININ EN VERİMLİ KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI VORT HRW MONO ÜNTES KALİTESİ TÜM DÜNYADA ÜNTES BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARKTA (BÜDOTEK) FORM’DAN AVM’LERE YERLİ İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

ÜNTES BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARKTA (BÜDOTEK)

Boğaziçi Üniversitesi, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ortaklığı ile kurulan BÜDOTEK, girişimcilerin Ar-Ge, inovasyon ve iş birliği yeteneklerini geliştirerek yarattıkları katma değeri arttırmak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesinin akademik kadrosu ile araştırma alt yapısını ve Dudullu Organize Sanayi Bölgesinin üretim imkanlarını birleştirmek suretiyle yüksek nitelikli Ar-Ge çalışmaları yapılmasını hedeflemektedir.

2 adet FullPOWER VFD invertör kompresörlü soğutma grubu, 3adet tam otomasyonlu klima santrali ve Fancoillerle Büdotek’in tüm iklimlendirme ihtiyacı Üntes tarafından sağlanmıştır.

 

Eurovent sertifikalı, A enerji sınıfı, Üstün Performans

Projede çağımızın en önemli gereksinimi enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği karşılayabilecek yüksek kalite standartlarına sahip, 860 kw lık iki adet  hava soğutmalı vidalı invertör kompresörlü , yeni nesil micro-channel kondenserli chillerler kullanılmıştır. Kullanılan ürünler Eurovent sertifikalı , A enerji sınıfında olup, Avrupa  enerji direktifleri standarttı doğrultusunda Erp2021’ e bugünden hazırdır. Bu projede cihaz seçimi yapılırken hem binanın ruhuna uygun ileri teknolojiye sahip, özellikle kısmi yüklerde verimliği ön planda olan, bir kompresörü oransal, diğer kompresörü invertör kontrollü  cihazlar seçildi.  Böylece hem tam yükte invertör kaynaklı verim kayıplarının, hem de kısmi yüklerdeki oransal kapasiteli kompresörün verim kayıplarının önüne geçmiş olduk.  İşletme maliyetinde bu kazanç sağlanırken, yatırım maliyetlerini de optimum da tutulmuş oldu. İnvertör kompresörün yüksüz kalkış yapabilmesi sayesinde, sanayi bölgesinde olan cihazımızın start-up larda problemsiz bir şekilde devreye girip çıkabilmesini sağladı. %12,5 ile %100 arasında sağlanan kapasite kontrolü sayesinde de binanın değişen doluluk oranlarına enerji verimli bir şekilde cevap verebilmektedir.

 

Her Bir KW’dan Emin Olun!

Müşterimizin almış olduğu ürünlerin,  her bir kW’dan emin olabilmesi adına cihazlar Üntes Performans Testi ve Laboratuvarında test edildiler. Test kapsamında ürünler helyum gazı ile sızdırmazlık testine tabi tutuldular. Bu sayede yıllık oluşabilecek gaz kaçağı 5 gr/yıl hassasiyet ile test edilmiş oldu.  Akabinde cihazlar çalışma koşullarında, tam yükte performans testine tabi tutuldu. Böylece hem devreye alma aşamasındaki karşılaşılabilecek problemler bertaraf edilmiş oldu hem de cihazların performansından emin olundu.

 

Plug&Play Sistemler

Projenin klima santrali tarafında Plug&Play olarak adlandırdığımız klima santralleri kullanıldı. Bu cihazlar kendi bünyesinde MCC ve DCC panoyu barındırmakla birlikte aynı zamanda bütün otomasyon malzemeleri ve bunlar arası kablolama fabrika ortamında profesyonel bir şekilde yapıldığı için hem sahada montaj aşamasında mekanik taahhüt firmasına büyük avantaj sağlamakta, hem de devreye alma ve işletme aşmalarında müşteriye büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu getirilerinin yanı sıra saha kablolama ve cihaz otomasyon maliyetlerini azalmasına karşın yapılan işin kalitesi büyük oranda artmaktadır. 

 

Yüksek Konforu Enerji Tasarrufu ile Birleştirdik

Bu sisteminde diğer bir avantajı da, havayı iklimlendirmek adına harcadığımız enerjiyi kaybetmemek adına T2 Isı geçirgenlik ve TB2 Isı köprüleme değerlerine sahip olarak seçtiğimiz ürünlerin bu özelliklerini ilk günkü gibi koruyabilmesini sağlaması. Klima santrali gövdesine gömülen panolar ile yapılan cihaz içerisinden yapılan kablolama sayesinde cihaz izolasyonu ve gövde yapısı hiçbir şekilde zarar görmemiş oluyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3