ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL LOWARA e-LNE / e-LNT YÜKSEK VERİMLİ SİRKÜLASYON POMPALARI FRASCOLD'DAN YENİ MANYETİK SERİSİ, 2. KADEMEYE CEVAP VIESSMANN’DAN YENİ NESİL VITODENS CONNECT TÜRKİYE’NİN FARKLI İLLERİNDE İNŞA EDİLEN TOPLU KONUTLARIN YALITIMI İZOCAM’A EMANET FORM’DAN ŞİŞECAM ÜRETİM TESİSİNE, SIFIR ENERJİ TÜKETİMLİ HAVALANDIRMA SİSTEMİ

ÜNTES BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARKTA (BÜDOTEK)

Boğaziçi Üniversitesi, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ortaklığı ile kurulan BÜDOTEK, girişimcilerin Ar-Ge, inovasyon ve iş birliği yeteneklerini geliştirerek yarattıkları katma değeri arttırmak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesinin akademik kadrosu ile araştırma alt yapısını ve Dudullu Organize Sanayi Bölgesinin üretim imkanlarını birleştirmek suretiyle yüksek nitelikli Ar-Ge çalışmaları yapılmasını hedeflemektedir.

2 adet FullPOWER VFD invertör kompresörlü soğutma grubu, 3adet tam otomasyonlu klima santrali ve Fancoillerle Büdotek’in tüm iklimlendirme ihtiyacı Üntes tarafından sağlanmıştır.

 

Eurovent sertifikalı, A enerji sınıfı, Üstün Performans

Projede çağımızın en önemli gereksinimi enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği karşılayabilecek yüksek kalite standartlarına sahip, 860 kw lık iki adet  hava soğutmalı vidalı invertör kompresörlü , yeni nesil micro-channel kondenserli chillerler kullanılmıştır. Kullanılan ürünler Eurovent sertifikalı , A enerji sınıfında olup, Avrupa  enerji direktifleri standarttı doğrultusunda Erp2021’ e bugünden hazırdır. Bu projede cihaz seçimi yapılırken hem binanın ruhuna uygun ileri teknolojiye sahip, özellikle kısmi yüklerde verimliği ön planda olan, bir kompresörü oransal, diğer kompresörü invertör kontrollü  cihazlar seçildi.  Böylece hem tam yükte invertör kaynaklı verim kayıplarının, hem de kısmi yüklerdeki oransal kapasiteli kompresörün verim kayıplarının önüne geçmiş olduk.  İşletme maliyetinde bu kazanç sağlanırken, yatırım maliyetlerini de optimum da tutulmuş oldu. İnvertör kompresörün yüksüz kalkış yapabilmesi sayesinde, sanayi bölgesinde olan cihazımızın start-up larda problemsiz bir şekilde devreye girip çıkabilmesini sağladı. %12,5 ile %100 arasında sağlanan kapasite kontrolü sayesinde de binanın değişen doluluk oranlarına enerji verimli bir şekilde cevap verebilmektedir.

 

Her Bir KW’dan Emin Olun!

Müşterimizin almış olduğu ürünlerin,  her bir kW’dan emin olabilmesi adına cihazlar Üntes Performans Testi ve Laboratuvarında test edildiler. Test kapsamında ürünler helyum gazı ile sızdırmazlık testine tabi tutuldular. Bu sayede yıllık oluşabilecek gaz kaçağı 5 gr/yıl hassasiyet ile test edilmiş oldu.  Akabinde cihazlar çalışma koşullarında, tam yükte performans testine tabi tutuldu. Böylece hem devreye alma aşamasındaki karşılaşılabilecek problemler bertaraf edilmiş oldu hem de cihazların performansından emin olundu.

 

Plug&Play Sistemler

Projenin klima santrali tarafında Plug&Play olarak adlandırdığımız klima santralleri kullanıldı. Bu cihazlar kendi bünyesinde MCC ve DCC panoyu barındırmakla birlikte aynı zamanda bütün otomasyon malzemeleri ve bunlar arası kablolama fabrika ortamında profesyonel bir şekilde yapıldığı için hem sahada montaj aşamasında mekanik taahhüt firmasına büyük avantaj sağlamakta, hem de devreye alma ve işletme aşmalarında müşteriye büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu getirilerinin yanı sıra saha kablolama ve cihaz otomasyon maliyetlerini azalmasına karşın yapılan işin kalitesi büyük oranda artmaktadır. 

 

Yüksek Konforu Enerji Tasarrufu ile Birleştirdik

Bu sisteminde diğer bir avantajı da, havayı iklimlendirmek adına harcadığımız enerjiyi kaybetmemek adına T2 Isı geçirgenlik ve TB2 Isı köprüleme değerlerine sahip olarak seçtiğimiz ürünlerin bu özelliklerini ilk günkü gibi koruyabilmesini sağlaması. Klima santrali gövdesine gömülen panolar ile yapılan cihaz içerisinden yapılan kablolama sayesinde cihaz izolasyonu ve gövde yapısı hiçbir şekilde zarar görmemiş oluyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36