VENCO Havalandırma’da Yeni Dönem Pompa Sektöründe Sürdürülebilir Olmanın Yolu “Tasarruflu Ürünler Üretmek”ten Geçiyor Isıtmada 8 ülkenin pazar lideri DemirDöküm oldu Ayvaz, Sakarya Arifiye’de Bulunan Fen Lisesi’ne Destekte Bulundu Anadolu’nun rüzgarına göre türbin üretti GRUNDFOS’UN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİ 500 SEKTÖR PROFESYONELİNE İLHAM VERDİ Gökhan İşbitiren, Schneider Electric Kanal Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Oldu GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN PERFORMANSINI DEĞERLENDİRDİ ODE EVOMİNERAL İLE KONFORLU YAŞAM ALANLARI SUNUYOR ÇEVRE VE BÜTÇE DOSTU DAIKIN PREMIX VZ KOMBİ BOSCH TERMOTEKNOLOJİ’DEN ODA KUMANDALARININ EN VERİMLİ KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI VORT HRW MONO ÜNTES KALİTESİ TÜM DÜNYADA ÜNTES BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARKTA (BÜDOTEK) FORM’DAN AVM’LERE YERLİ İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

ODE SATIŞ VE PAZARLAMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ERHAN ÖZDEMİR

2019 YILINDA CİRO İÇİNDEKİ PAYI ARTIRARAK %40 SEVİYELERİNE ULAŞTIRAN ODE İÇİN 2020’DEKİ EN ÖNEMLİ HEDEF İHRACAT CİROSUNU DOLAR BAZINDA %25 BÜYÜTMEK

 

ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, daralmaya rağmen ODE Yalıtım olarak, 2019 yılını tüm hedeflerini gerçekleştirdikleri bir yıl olarak geride bıraktıklarını söyledi.

 

Yalıtım sektörü, doğası gereği inşaat sektörü ile paralel büyüyen ve inşaat sektörünün daraldığı dönemlerde de bu etkiyi doğrudan hisseden bir sektör. Bu perspektifle inşaat sektörünü değerlendirdiğimizde, küçülme eğiliminin 2019’da da devam ettiğini söyleyebiliriz.  Son olarak 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki küçülme yüzde 7,8 seviyesinde gerçekleşti. 2019'un ilk yarısında alınan toplam yapı ruhsatları ise alan bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60,1 geriledi. Yalıtım sektörü de bu paralelde daraldı. Bu daralmaya rağmen ODE Yalıtım olarak biz, 2019 yılını tüm hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl olarak geride bıraktık. Bu başarının ardında, iç pazar henüz canlı iken doğru öngörülerle iş süreçlerimizin geliştirilmesi ve Ar-Ge’ye yatırım yapmamız ve bir dünya markası olma hedefiyle ihracat organizasyonunu sağlam bir şekilde kurgulamış olmamız yatıyor. 

 

"YALITIM SEKTÖRÜNDE BİR TOPARLANMA EĞİLİMİ BAŞLADI"

2020’ye baktığımızda ise yeni yılın 2019’dan daha iyi bir yıl olmasını beklediğimizi söyleyebilirim. Yalıtım sektöründe bir toparlanma eğilimi başladı. Sektörün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) son verileri de bunu doğruluyor. İnşaat malzemeleri sanayisinin faaliyetlerinde başlayan toparlanmanın devam etmesi beklentisi var. Biz de bu beklentiyi paylaşıyoruz. Toparlanma yavaş olacak ama yönün yukarı doğru döndüğünü söyleyebiliriz. 

 

"KAPASİTE ARTIŞ KARARI ALDIK"

ODE olarak 2020 yılına yeni bir atılım ile giriyoruz. Tesisat yalıtımında elastomerik kauçuk köpüğü ürünümüzle Avrupa pazarında ilk üç büyük oyuncu arasındayız. Bu gücümüzü daha da artırmak için yeni bir yatırım kararı aldık. R-Flex ve R-Flex Diamond markalarıyla ürettiğimiz elastomerik kauçuk köpüğünde 2019 yılında kapasite kullanım oranımız % 100 seviyelerinde gerçekleşti. Yurtiçi ve ihracat pazarlarında talep tarafındaki güçlü seyir 2020 yılında da devam edecek. Bu talebi karşılayabilmek için kapasite artış kararı aldık.

 

"İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE SAYISINI DA 70’İN  ÜZERİNE TAŞIDIK"

ODE olarak böyle güzel bir yatırım kararı ile girdiğimiz 2020’deki en önemli hedefimiz, 2019 yılında ciro içindeki payı artırarak yüzde 40 seviyelerine ulaştırdığımız ihracat ciromuzu dolar bazında yüzde 25 büyütmek. İhracatta sürdürülebilir büyüme ile ihracat ciromuzun toplam ciro içindeki oranını önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 50 seviyelerine çıkartmayı hedefliyoruz. Bu hedef paralelinde ihracat yaptığımız ülke sayısını da 70’in üzerine taşıdık. 2020 yılında Turqualtiy programının da desteği ile var olduğumuz ülkelerde marka bilinirliğimizi artırmaya ve bulunduğumuz pazarlarda Ar-Ge gücümüzle geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizle derinleşmeye odaklanacağız. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3