TÜSAD ÜYESİ HEKİMLER 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ’NDE DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPTI: Medipol Mega Bağcılar Hastanesi Ek Bina Projesi, Venco’nun Referansları Arasına Katıldı GOODWE VE GE ORTAKLIĞI MİMSAN’dan %85’e Varan Oranlarda Yanma Verimi Sağlayan Kazan Teknolojileri FRİTERM'DEN BASIN AÇIKLAMASI Mustafa Demirkol, Schneider Electric Veri Merkezi Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Global Başkan Yardımcısı Oldu SOSİAD’ın Dernek Adı Değiştirildi TTMD ÜYESİ PROF. DR. AHMET ARISOY İLPA Su Teknolojileri Satış ve Pazarlama Direktörlüğü'ne Gökhan Uzuner getirildi Dolmen Grup, Jazz Data Center İklimlendirmesinde İmbat’ı Tercih Etti Dünya Nüfusunun Dörtte Biri Aşırı Derecede Susuzluk Çekiyor ODE DÜNYA ÇAPINDA PRESTİJLİ PROJELERİNİN TERCİHİ OLMAYA DEVAM EDİYOR İklimlendirme Sektöründe Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Ödülü DemirDöküm'ün oldu Küresel Salgın Koşulları Hatırlatıyor: Suyun Korunması ve İyi Yönetimi Şart PA-FLEX KAUÇUK HER ALANDAKİ PROJELERDE RAĞBET GÖRÜYOR

FORM ŞİRKETLER GRUBU YÜRÜTME KURULU BAŞKANI TUNÇ KORUN

2019’DA YENİ YERLİ ÜRETİM ÜRÜNLERİ, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ AR-GE ÇALIŞMALARI, YENİ ORTAKLIKLAR VE LİSANSLI ÜRÜN ANLAŞMALARIYLA SON DERECE AKTİF VE BAŞARILI BİR YIL GEÇİREN FORM ŞİRKETLER GRUBU, 2020'DE 55. YILINI KUTLUYOR

 

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, 2019 yılındaki zorlu piyasa şartlarına rağmen pazardaki pozisyonlarını koruduklarını ve 2020’de de mevcut yapılarını korurken AR-GE yerli üretim ve ihracat pazarlarına odaklanmayı hedeflediklerini belirtti.

 

İklimlendirme sektörünün 2019’da durgun bir yıl geçirmesine rağmen Form Şirketler Grubu, sektöre de büyük katkısı olacak iş geliştirme çalışmalarına yıl başından itibaren hız kazandırdı. 

 

Türkiye’de VRF ve Merkezi Sistemler pazarlarının 2019’da çift haneli daraldığını düşünüyoruz. Split klimada ise bu daralma %30’ları bulacak gibi duruyor. Konfor klima sektörü anlamında, 2020 yılında da turizm başta olmak üzere bazı sektörlerde artışlar beklenmekle birlikte, pazarın sabit kalacağını ve önemli bir büyüme oluşmayacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla iş sayısının sınırlı olmasından kaynaklanan yoğun rekabetin, aynı şekilde devam etmesini bekliyoruz. Aynı zamanda 2019 yılında finans konusunda hem alıcı hem de satıcı firmalarda oluşan sıkışıklığın yılın son günlerinde daha da yoğunlaştığını görüyoruz. Bu da yeterli sermaye ya da kredi imkanına sahip olmayan firmaların, 2020 yılında zora girme ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle 2020 yılı köklü ve güçlü finansal yapıya sahip, öngörülü ve vizyoner firmaların ayakta kalabileceği, hem alıcıların ödeme kabiliyetlerinin, hem de satıcıların iş yapabilme kabiliyetlerinin değerlendirilmesi gereken bir yıl olacak. 2020’de alıcı tarafı da satıcı tarafı da işin finans kısmını çok sıkı kontrol etmek durumunda olacak.

2019’un zorlu piyasa şartlarında Form Grup bünyesindeki firmalarımız olarak; Bireysel klimaların da katılımı ile Form MHI firmamızda (VRF ve Split) satış hacmimizi Dolar bazında %30’lara yakın arttırdık, Merkezi Sistemler tarafında ise Lennox lisanslı paket klima üretimi, yerli su kaynaklı ısı pompalarımızın devreye girmesi ve fan konusundaki yeni ürün gamımız ile pazardaki pozisyonumuzu koruduk, endüstriyel çatı ürünleri imalat ve satışında ise ciromuzu Euro bazında %20 oranında arttırmayı başardık.

 

2020 yılında da piyasa şartlarına rağmen; artan ihracat faaliyetlerimiz, üretmeyi öngördüğümüz yeni yerli ürünlerimiz ve ilave kadromuz ile ciromuzu Euro bazında %10 arttırmayı öngörüyoruz. Her zaman için önceliğimiz hem bizim hem de müşterilerimizin maliyetlerini doğru yöneterek karşılıklı fayda sağlayabilmek ve buna ek olarak müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uyumlu ürünler üretebilmek oldu. 55. yılımızı kutlayacağımız 2020’de de mevcut yapımızı korurken AR-GE, yerli üretim ve ihracat pazarlarına odaklanmayı hedefliyoruz.

 

JAPON TEKNOLOJİ DEVİ MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI 

Klima sektörü gün geçtikçe daha fazla insana ulaşarak büyüyor ve ülkemiz Avrupa’nın en büyük VRF klima pazarına sahip. Geçtiğimiz yıllarda bu pazarda gerçekleştirdiğimiz Mitsubishi Heavy Industries markalı VRF ürün satışlarında birçok kez Avrupa birincisi olduk. Bu alandaki başarımız bizlere MHI markasının bireysel ürünleri de dahil olmak üzere tüm klima ürün gamını da getirdi. Mitsubishi Heavy Industries ile ortaklığımız çerçevesinde 2019 sonuna kadar 40 bayilik vermeyi planlıyorduk. Şu anda bayi sayımız 42 ve sayı artmaya devam ediyor.

 

‘’LENNOX TARAFINDAN ULUSLARARASI PAZARLARDA PAKET KLİMA İÇİN VERİLEN

İLK VE TEK LİSANS ANLAŞMASI’’ 

2019’un ikinci lansmanı ise Form ile dünyanın en büyük paket klima üreticilerinden Lennox arasında gerçekleşti. Form, 36 yıldır başarılı bir şekilde iş ortaklığı yürüttüğü Amerikan paket klima markası Lennox ile mart ayında gerçekleştirdiği lisans anlaşması sayesinde orijinal Lennox markalı ürünleri İzmir Pancar OSB’de yer alan fabrikasında üretmeye başladı. 

90’lı yıllarda Türkiye’de paket klima pazarının oluşumunu sağlayan bu iş birliğine, 1992 yılında 100 bin dolarlık bir ciro ile başlanmıştı. Bugün Form-Lennox olarak Türkiye pazarında %50’ye yakın bir pazar payına ve binlerce cihazlık referansa sahibiz. 40 yıla yaklaşan bu başarılı ortaklığın bir sonucu olarak Lennox ile imzaladığımız bu lisans anlaşması, 100 yıllık bir tarihe sahip olan Lennox tarafından uluslararası pazarlarda paket klima için verilen ilk ve tek lisans anlaşması olma özelliğini de taşıyor. 20.000 m2 açık alan üzerine 11.000 m2 kapalı alandan oluşan fabrikamızda 2 Milyon Euro’luk bir yatırım yaptık ve sadece Lennox’a özel bir üretim hattını devreye aldık. 2019 yılı başından beri 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klima (rooftop) cihazlarının üretimini yapıyoruz.

 

‘’PAZARDAKİ BİLGİ BİRİKİMİ VE TECRÜBEMİZİ YENİ ÜRÜNÜMÜZÜN AR-GE’SİNE YANSITTIK’’

1993 yılından bu yana Amerikan menşeili Climate Master markasının Türkiye temsilciliğini yürüten Form, su ve toprak kaynaklı ısı pompası uygulamaları konusunda Türkiye’nin lider firması konumunda. Türkiye’de bugüne kadar yapılmış su kaynaklı ısı pompası uygulamalarında Form olarak AVM’lerde 40,000 adedi aşkın çalışan cihazımızla pazar lideriyiz. Bu pazardaki bilgi birikimi ve tecrübemizi yeni ürünümüzün AR-GE’sine yansıttık. Son teknoloji ile üretilen ve sektörde büyük ilgi gören Form yerli ısı pompası, kalitesi ve fiyat avantajının yanı sıra ısı pompası alanındaki yenilikçi özellikleriyle de diğer sistemler arasında öne çıkıyor. Müşterilerimize isteklerine göre ithal ya da yerli ürün ile alternatif sunabiliyoruz.

 

YENİ İŞ ORTAĞI CVSAIR

55. yılımıza girerken kurumsal firmalara havalandırma çözümleri sunan Cvsair ile yaptığımız bu anlaşma Form ve sektörümüz için büyük önem taşıyor. 2020 yılında yeni ortaklıklara devam ederek aynı zamanda imalat tarafımızı da geliştireceğiz. 

 

‘’2020’DE MHI ÜRÜNLERİ ÖZELİNDE İHRACATIMIZ HIZ KAZANACAK’’

Form MHI Klima Sistemleri tarafında kanal yapılanmamıza büyük önem veriyoruz. Hedefimiz 42 olan bayi sayımızı 3 yılda 100’ün üzerine çıkartmak ve üst segment split klima pazarında lider olmak. Yine bu ortaklık anlaşması çerçevesinde başta Gürcistan, Azerbaycan ve Cezayir olmak üzere 7 ülkenin tüm satışları da bize bağlanmış oldu. Bu ülkelerde kurduğumuz distribütörlükler vasıtasıyla 2020’de MHI ürünleri özelinde ihracatımız hız kazanacak.

Form Endüstri Ürünleri tarafında 2020’den itibaren Lennox’un 80 kW altı kapasitelerini de üretmeye başlayacağız. Böylece 2020 içinde 20 kW’dan 200 kW’ a kadar tüm paket klima tiplerini üretir hale geleceğiz. Hedefimiz paket klimaların uygulama alanlarını çoğaltmak ve piyasanın da gelişimi ile pazar payımızı arttırmak. Buna ek olarak yerli ısı pompalarımızın halen üretmekte olduğumuz 11,15 ve 22 kW’lik kapasitelerine ek olarak 2020’de 3,6 ve 8 kW’lik küçük kapasiteli modellerini de satışa sunacağız.

 

Form Endüstri Tesisleri tarafında klima grubu ürünlerimizin AR-GE ve üretimine ağırlık vereceğiz.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31