SOSİAD’ın Dünya Soğutma Günü’nde Düzenlediği Yaşam için Soğuk Zincir Konulu Webinar Yoğun İlgi Gördü İklimlendirme Teknik Kurulu Okullar ve Kreşlerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı GOLDSUN Elektrikli Isıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 Daha Verimli TAV Batum Havalimanında Aldağ Güvencesi ile Ciat Rooftop Cihazları Tercih Edildi Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENLERİ AVRUPA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR SMART ENERGY GÜNEŞ ENERJİSİNE İLGİ DUYAN HERKESİ SMART AKADEMİ PROGRAMLARINA BEKLİYOR ASHRAE YENİ GLOBAL GENEL MERKEZ BİNASINA AFS’DEN DESTEK ENDÜSTRİYEL SOĞUTMADA DAIKIN RÜZGARI WAVİN Türkiye 1 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’de webinar düzenliyor Braukmann İsmi Resideo ile Yeniden Canlanıyor Sanibey Barajı TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini aldı Sektörde bir ilk: Bosch Termoteknoloji’den Kombi Seçim Programı COPA KLİMA AİLESİNİN YENİ ÜYESİ: COPA NAYA LINE ODE YALITIM İKİNCİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK RAPORUNU YAYIMLADI

ENEKO HAVALANDIRMA GENEL MÜDÜRÜ AYKUT EREN

YILI, YURT DIŞI PAZARINDA %40’IN ÜZERİNDE BÜYÜME İLE KAPATAN ENEKO HAVALANDIRMA, 2020 YILI İÇİN NAKİT AKIŞI VE RİSK YÖNETİMİ KONULARINA ÖNEM VERECEK

 

Eneko Havalandırma Genel Müdürü Aykut Eren, sektörde ihracat ödülü almaya devam ettiklerini ve dış ticaret paylarını %60’ın üzerine çıkarttıklarını söyledi.

 

Biz, Eneko olarak HVAC sektöründe yer alan imalatçı bir firmayız. Üretimimizde yer alan başlıca ürünlerimiz ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, klima santralleri, havuz nem alma santralleri, ticari davlumbaz egzoz sistemleri ve Rooftop’lardır. İdari ve üretim merkezimiz İzmir Çiğli’de; pazarlama, yurtiçi satış ve satış sonrası servis merkezimiz de İstanbul’dadır. 2019 yılına baktığımızda yurtiçi pazarını, genel olarak bir önceki yıldan sarkan işlerin devamı şeklinde gördük. Yeni ticari konut, hastane ve AVM benzeri projeler konjonktür gereği çok fazla olmamakla birlikte, endüstriyel yatırımlar da sınırlı idi.

 

Buna rağmen Eneko olarak, yurtiçi pazarda döviz cinsinden %15 büyüme elde ettik. Yeni ürünlerimizin pazarda yer almasının epey katkısı oldu. Cihazlarımızda otomasyon alt yapısına önem verdik. Rönesans gibi ENR listesinde yer alan müteahhit firmalarımızın projelerinde tercih edilmek, teknik kapasitemizi artırmamıza yardımcı oldu. Geçen yıl global markalarla rekabet ederek aldığımız Ataşehir Metropol AVM projesinin tamamlanması sektördeki ismimizi güçlendirdi. Bu projede teknolojik olarak üst segment 117 adet çatı tipi paket klima ile (rooftop) toplam 11,4 Mega Watt soğutma kapasitesine çıkıyoruz.

 

"SATIŞ SONRASI HİZMETİMİZİ GELİŞTİRDİK"

Yurtdışı pazarda -ki biz nerdeyse tamamen Avrupa ülkeleri ile çalışıyoruz, %40’ın üzerinde bir büyüme ile kapatacağız yılı. İspanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Belçika gibi ülkelerde sektörün güçlü firmalarına OEM üretimlerimiz söz konusu. Gerek Avrupa’nın enerji sarfiyatını düşürme gayreti sonucu regülasyonların artması ve yeni pazar oluşması; gerekse bizim operasyonel süreçlerimizdeki kurumsal organizasyon değişikliğimizle ciddi bir ivme kazandık. Ayrıca 2019 senesinde dijitalleşme yolunda birtakım adımlar attık. İzmir Çiğli’de bulunan mevcut fabrikamıza yakın bir konumda yeni üretim ve idari bina tesisi yatırımı yaptık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kapsamında Ar-Ge merkezi belgemize ise 2019 Eylül ayında kavuştuk. Üniversite iş birliğimizi ve akademik hayata pratik katkımızı, birlikte yürüttüğümüz etkinliklerle hızlandırdık. Satış sonrası hizmetimizi geliştirdik. Sektörümüzde ihracat ödülü almaya devam ettik ve dış ticaret payımızı %60’ın üzerine çıkardık.

 

"ÜRÜN, BÖLGE VE SATIŞ KANALLARIMIZI GENİŞLETECEĞİZ"

2020 yılını, kaynaklarımızı daha efektif kullanma yolunda süreçlerimizi tekrar gözden geçirme yılı olarak planladık. Ürün portföyümüzü müşterilerimizin talepleri yönünde Ar-Ge merkezimizle tekrar şekillendireceğiz. Yurt dışı satış kanalımızda Avrupa’ya ilave yeni coğrafyaları eklemenin gayreti içinde olacağız. Yeni fabrika yatırımımızla üretim kapasitemizi artıracağız. Etkin bir tedarik zinciri yönetiminin yanı sıra üretimimizde yeni metod çalışmaları yapacağız. Yurt içinde teknik yaklaşımımızı artırıp proje ofislerine preskripsiyon çalışmalarında hızlanacağız. Kurumsal müşterilerimizin sayısını artırma yönünde aksiyonlar alacağız. Kısacası ürün, bölge ve satış kanallarımızı genişleteceğiz.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31