VENCO Havalandırma’da Yeni Dönem Pompa Sektöründe Sürdürülebilir Olmanın Yolu “Tasarruflu Ürünler Üretmek”ten Geçiyor Isıtmada 8 ülkenin pazar lideri DemirDöküm oldu Ayvaz, Sakarya Arifiye’de Bulunan Fen Lisesi’ne Destekte Bulundu Anadolu’nun rüzgarına göre türbin üretti GRUNDFOS’UN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİ 500 SEKTÖR PROFESYONELİNE İLHAM VERDİ Gökhan İşbitiren, Schneider Electric Kanal Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Oldu GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN PERFORMANSINI DEĞERLENDİRDİ ODE EVOMİNERAL İLE KONFORLU YAŞAM ALANLARI SUNUYOR ÇEVRE VE BÜTÇE DOSTU DAIKIN PREMIX VZ KOMBİ BOSCH TERMOTEKNOLOJİ’DEN ODA KUMANDALARININ EN VERİMLİ KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI VORT HRW MONO ÜNTES KALİTESİ TÜM DÜNYADA ÜNTES BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARKTA (BÜDOTEK) FORM’DAN AVM’LERE YERLİ İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

ENEKO HAVALANDIRMA GENEL MÜDÜRÜ AYKUT EREN

YILI, YURT DIŞI PAZARINDA %40’IN ÜZERİNDE BÜYÜME İLE KAPATAN ENEKO HAVALANDIRMA, 2020 YILI İÇİN NAKİT AKIŞI VE RİSK YÖNETİMİ KONULARINA ÖNEM VERECEK

 

Eneko Havalandırma Genel Müdürü Aykut Eren, sektörde ihracat ödülü almaya devam ettiklerini ve dış ticaret paylarını %60’ın üzerine çıkarttıklarını söyledi.

 

Biz, Eneko olarak HVAC sektöründe yer alan imalatçı bir firmayız. Üretimimizde yer alan başlıca ürünlerimiz ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, klima santralleri, havuz nem alma santralleri, ticari davlumbaz egzoz sistemleri ve Rooftop’lardır. İdari ve üretim merkezimiz İzmir Çiğli’de; pazarlama, yurtiçi satış ve satış sonrası servis merkezimiz de İstanbul’dadır. 2019 yılına baktığımızda yurtiçi pazarını, genel olarak bir önceki yıldan sarkan işlerin devamı şeklinde gördük. Yeni ticari konut, hastane ve AVM benzeri projeler konjonktür gereği çok fazla olmamakla birlikte, endüstriyel yatırımlar da sınırlı idi.

 

Buna rağmen Eneko olarak, yurtiçi pazarda döviz cinsinden %15 büyüme elde ettik. Yeni ürünlerimizin pazarda yer almasının epey katkısı oldu. Cihazlarımızda otomasyon alt yapısına önem verdik. Rönesans gibi ENR listesinde yer alan müteahhit firmalarımızın projelerinde tercih edilmek, teknik kapasitemizi artırmamıza yardımcı oldu. Geçen yıl global markalarla rekabet ederek aldığımız Ataşehir Metropol AVM projesinin tamamlanması sektördeki ismimizi güçlendirdi. Bu projede teknolojik olarak üst segment 117 adet çatı tipi paket klima ile (rooftop) toplam 11,4 Mega Watt soğutma kapasitesine çıkıyoruz.

 

"SATIŞ SONRASI HİZMETİMİZİ GELİŞTİRDİK"

Yurtdışı pazarda -ki biz nerdeyse tamamen Avrupa ülkeleri ile çalışıyoruz, %40’ın üzerinde bir büyüme ile kapatacağız yılı. İspanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Belçika gibi ülkelerde sektörün güçlü firmalarına OEM üretimlerimiz söz konusu. Gerek Avrupa’nın enerji sarfiyatını düşürme gayreti sonucu regülasyonların artması ve yeni pazar oluşması; gerekse bizim operasyonel süreçlerimizdeki kurumsal organizasyon değişikliğimizle ciddi bir ivme kazandık. Ayrıca 2019 senesinde dijitalleşme yolunda birtakım adımlar attık. İzmir Çiğli’de bulunan mevcut fabrikamıza yakın bir konumda yeni üretim ve idari bina tesisi yatırımı yaptık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kapsamında Ar-Ge merkezi belgemize ise 2019 Eylül ayında kavuştuk. Üniversite iş birliğimizi ve akademik hayata pratik katkımızı, birlikte yürüttüğümüz etkinliklerle hızlandırdık. Satış sonrası hizmetimizi geliştirdik. Sektörümüzde ihracat ödülü almaya devam ettik ve dış ticaret payımızı %60’ın üzerine çıkardık.

 

"ÜRÜN, BÖLGE VE SATIŞ KANALLARIMIZI GENİŞLETECEĞİZ"

2020 yılını, kaynaklarımızı daha efektif kullanma yolunda süreçlerimizi tekrar gözden geçirme yılı olarak planladık. Ürün portföyümüzü müşterilerimizin talepleri yönünde Ar-Ge merkezimizle tekrar şekillendireceğiz. Yurt dışı satış kanalımızda Avrupa’ya ilave yeni coğrafyaları eklemenin gayreti içinde olacağız. Yeni fabrika yatırımımızla üretim kapasitemizi artıracağız. Etkin bir tedarik zinciri yönetiminin yanı sıra üretimimizde yeni metod çalışmaları yapacağız. Yurt içinde teknik yaklaşımımızı artırıp proje ofislerine preskripsiyon çalışmalarında hızlanacağız. Kurumsal müşterilerimizin sayısını artırma yönünde aksiyonlar alacağız. Kısacası ürün, bölge ve satış kanallarımızı genişleteceğiz.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3