VENCO Havalandırma’da Yeni Dönem Pompa Sektöründe Sürdürülebilir Olmanın Yolu “Tasarruflu Ürünler Üretmek”ten Geçiyor Isıtmada 8 ülkenin pazar lideri DemirDöküm oldu Ayvaz, Sakarya Arifiye’de Bulunan Fen Lisesi’ne Destekte Bulundu Anadolu’nun rüzgarına göre türbin üretti GRUNDFOS’UN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİ 500 SEKTÖR PROFESYONELİNE İLHAM VERDİ Gökhan İşbitiren, Schneider Electric Kanal Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Oldu GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN PERFORMANSINI DEĞERLENDİRDİ ODE EVOMİNERAL İLE KONFORLU YAŞAM ALANLARI SUNUYOR ÇEVRE VE BÜTÇE DOSTU DAIKIN PREMIX VZ KOMBİ BOSCH TERMOTEKNOLOJİ’DEN ODA KUMANDALARININ EN VERİMLİ KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI VORT HRW MONO ÜNTES KALİTESİ TÜM DÜNYADA ÜNTES BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARKTA (BÜDOTEK) FORM’DAN AVM’LERE YERLİ İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

EMAS MAKİNA SANAYİ A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ MEHMET ÖZOKUMUŞOĞLU

ELGİNKAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI VE EMAS MAKİNA SANAYİ A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ MEHMET ÖZOKUMUŞOĞLU

 

AR-GE BAŞTA OLMAK ÜZERE FABRİKA, ÜRETİM VE BAYİ KANALLARI İÇİN CİDDİ YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİREN E.C.A., 2020 YILINDA İHRACATTAN ELDE ETTİĞİ CİROYU %50 - %55’E ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

 

Elginkan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Emas Makina Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, yılın son çeyreğinde başlayan toparlanmanın etkisi ile yıl sonuna geldiğimizde pazarın geçen yıla göre yaklaşık %15 – %20 aralığında daralmış olacağını öngörmekte olduğunu belirti.

 
 

2019 yılını ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar açısından değerlendirirsek, bir önceki yıla göre daha zor geçtiğini söyleyebiliriz. Yüksek faiz, yüksek enflasyon, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve nakit akışlarında yaşanan sıkışıklıklar ile karşı karşıya kaldık. Ekonomimizin en önemli unsurlarından birisi olan inşaat ve özünde konut imalatı ile faaliyet gösterdiğimiz iklimlendirme sektörü de yaşadığımız bu makro ve mikro ekonomik şartlardan ne yazık ki olumsuz olarak etkilendi. Hükümetimizin aldığı önlemler, yaptığı uygulamalar ve dış şartların sakinleşmesi ile TL'deki değer kaybı frenlenmiş durumda. Enflasyon ve faizlerde de bir iyileşme söz konusu. Piyasa riskleri açısından da zor bir dönem geride kalmaya başladı gibi görünüyor. Bu yılın son çeyreğinde başlayan toparlanmanın etkisi ile yılsonuna geldiğimizde pazarın geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15 – yüzde 20 aralığında daralmış olacağını öngörmekteyiz. 

 

"ÜRÜN GAMI EN GENİŞ ŞİRKETLERDEN BİRİ OLMAK YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ"

Şirketlerimizde 2015 yılında dönüşüm çalışmalarına başladık. Grubumuzun stratejisine paralel olarak uzun soluklu yatırım ve büyüme planları yaptık. Başarıyı yakalayabilmek için odağımıza müşteri beklentilerini aldık.  Ar-Ge başta olmak üzere fabrika, üretim ve bayi kanallarımız için ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Her geçen yıl istikrarlı bir şekilde üretim kapasitemizi artırdık ve ürün yelpazemizi genişlettik.  Ürün gamı en geniş şirketlerden biri olmak yolunda hızla ilerliyoruz. 

 

"GÜÇLÜ BİR MÜHENDİSLİK EKİBİ OLUŞTURMAKTAYIZ"

Bu sene pazarın daralmasına göre daha pozitif bir durumda olmamız doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Öte yandan mevcut tesislerimizde kullanmakta olduğumuz üretim sistemlerimizin “akıllılaştırılması”, otomasyon seviyemizin artırılması ve insan-robot etkileşiminin geliştirilmesi yönündeki çalışmalarımızı hızlandırarak bu 

değişimlere olanak sağlayacak bilgi teknolojileri altyapımızın geliştirilmesinde ciddi projeler yürütüyoruz. Müşterilerimizin istekleri ile ilgili verilere hızla ulaşmak ve bunları ürünlere yansıtmak geleneksel veri toplama ve üretim teknolojileri ile mümkün olmayacaktır. Bu amaçla Ar-Ge merkezimizde veri yönetimi, güvenli veri iletimi ve Endüstri 4.0 ile uyumlu ürünlerin geliştirilmesinde rol alacak güçlü bir mühendislik ekibi oluşturmaktayız. 

 

Toplam ciromuzun yüzde 45'ini ihracattan elde ediyoruz. 2020 yılı hedefimiz bunu yüzde 50-55’e çıkarmak. 2020 yılının ilk yarısında genel olarak stabil ikinci yarısında ise daha iyi bir büyüme olacağını öngörüyoruz. Pazarı canlı tutacak şey ise doğalgaza yeni kavuşan şehirlerden gelen talep ve dönüşüm pazarının olacağını düşünüyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Sodex Ankara-3