SOSİAD’ın Dünya Soğutma Günü’nde Düzenlediği Yaşam için Soğuk Zincir Konulu Webinar Yoğun İlgi Gördü İklimlendirme Teknik Kurulu Okullar ve Kreşlerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı GOLDSUN Elektrikli Isıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 Daha Verimli TAV Batum Havalimanında Aldağ Güvencesi ile Ciat Rooftop Cihazları Tercih Edildi Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENLERİ AVRUPA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR SMART ENERGY GÜNEŞ ENERJİSİNE İLGİ DUYAN HERKESİ SMART AKADEMİ PROGRAMLARINA BEKLİYOR ASHRAE YENİ GLOBAL GENEL MERKEZ BİNASINA AFS’DEN DESTEK ENDÜSTRİYEL SOĞUTMADA DAIKIN RÜZGARI WAVİN Türkiye 1 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’de webinar düzenliyor Braukmann İsmi Resideo ile Yeniden Canlanıyor Sanibey Barajı TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini aldı Sektörde bir ilk: Bosch Termoteknoloji’den Kombi Seçim Programı COPA KLİMA AİLESİNİN YENİ ÜYESİ: COPA NAYA LINE ODE YALITIM İKİNCİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK RAPORUNU YAYIMLADI

AFS YÖNETİM KURULU BAŞKANI S. ZEKİ POYRAZ

AR-GE ÇALIŞMALARI VE İHRACATA YÖNELİK FAALİYETLERİNİ ARTTIRAN AFS İÇİN 2020 YILI DA ÜRÜN İNOVASYONLARIYLA KENDİLERİNİ GÜNCELLEDİKLERİ BİR YIL OLACAK

 

AFS Yönetim Kurulu Başkanı S.Zeki Poyraz, AFS olarak kurdaki dalgalanmalar ve coğrafyada yaşanan olumsuzluklara rağmen hedeflerinde herhangi bir sapma olmadığını söyledi.

 

2019 yılına dünya ekonomik beklentileri konusunda birçok belirsizlik ve risklerle girdik. 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan ekonomik türbülansın ardından, 2019 yılının biraz zor geçeceği beklenen bir durumdu. Bütün olumsuzluklara rağmen, açıklanan 2019-2021 dönemine ait hedef ve stratejileri kapsayan Yeni Ekonomi Programı’yla (YEP) faiz, enflasyon ve kurun kontrol altına alınması başarıldı ve ihracatta rekorlar kırılmaya devam edildi. Böylece Türkiye ekonomisi teknik resesyondan çıkmış oldu. İhracatta %12 civarında artış gerçekleşirken, ithalatta %19,3 gerileme yaşandı. İhracatı destekleyici yeni program anlayışı, ılımlı enerji fiyatları ve baz etkisi bu başarıda belirleyici oldu. 

 

Global iklimlendirme sektörüne bakıldığında ise ısıtma, soğutma, klima ve tesisat ekipmanları dahil, pazar büyüklüğü 2018 yılı itibarıyla 181 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2023 yılında ise pazar büyüklüğünün 251 milyar dolar değerine ulaşması öngörülüyor. Ülkemizde ise artık iklimlendirme sektörü ithalat ihracat dengesinde artıya geçen istisna sektörler arasında yer alıyor. 

 

"AR-GE KONUSUNDA SÜREKLİLİK BİZİM İÇİN ALTI ÇİZiLMESİ GEREKEN BİR KONU"

Görüldüğü üzere 2019 yılı ülkemiz açısından üretimin ve ihracatın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. AFS olarak kurdaki dalgalanmalar ve coğrafyada yaşanan olumsuzluklara rağmen hedeflerimizde herhangi bir sapma olmadı. Ar-Ge çalışmalarımızı ve ihracatımıza yönelik faaliyetlerimizi daha verimli kılmak için artırdık. Ar-ge konusunda süreklilik bizim için altı çizilmesi gereken bir konu. Özellikle AFSLAB’a yatırım yapıyoruz ve birçok uluslararası itibarlı laboratuvarların zorlu test süreçlerini başarıyla tamamlayarak akredite olduk. Türkiye’de yalnızca AFS esnek hava kanallarının sahip olduğu sertifikalarımız mevcut. Yeni ürün geliştirmeye ve iklimlendirme sektöründe öncü olacak çalışmaların altına imza atmaya devam edeceğiz. 2020, dış pazar marka bilinirliğimizi artıracak ve ürün inovasyonlarıyla kendimizi güncellediğimiz bir yıl olacak.

 

"2020 YILINDA DA EKONOMİMİZE KATMA DEĞER SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR OLACAĞIZ"

Avrupa’nın en büyük esnek hava kanalı üreticisi olarak AFS her geçen yıl özellikle yerli üretim konusunu daha fazla vurguluyor ve daima geliştirebilmek adına çaba sarfediyor. 2019 yılında 78 ülkeye gerçekleştirdiğimiz esnek hava kanalı ihracatı ile yine en çok hava kanalı ihracatı yapan firma üstünlüğümüzü sürdürdük. 2020 yılında da ekonomimize katma değer sağlamaya devam ediyor olacağız. İhracatımızı ve pazardaki payımızı artırmaya yönelik ilişkilerimizi güçlendirecek uluslararası platformlardaki fuarlarda hem milli hem de bireysel katılımlarla ülkemizi gururla temsil edeceğiz.

 

Yeni yılın ülkemiz başta olmak üzere tüm insanlığa huzur ve güzellikler getirmesini diliyorum.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31