KOMBİ KLİMA SHOP YENİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE DİJİTAL AÇILIŞ YAPTI YETKİLİ AĞIZDAN DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜREN ÖNLEMLER DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA

DÜNYANIN HER YERİNDE HAYATI İLERİYE TAŞIMAK

Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal: 

"Amacımız her zaman olduğu gibi sektöre öncülük etmek."

 

RÖPORTAJ: NÜKTE KURTCU

 

Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal ile  gündemlerinden, inovasyon, ar-ge ve enerji verimliliğine kadar Wavin’in izlediği yol haritasından bahsetme fırsatı yakaladık. Asal, özellikle inovasyona çok önem verdiklerini ve öncü oldukları konularda gururlandıklarını belirtti.

 

Wavin’in gündeminde neler var?

 

Wavin’in gündeminde her zaman olduğu gibi yeni ürünler ve inovatif çözümler var. Wavin AS+ yeni sessiz borumuzu dünyada ilk kez, geçtiğimiz İSK-Sodex Fuarı’nda tanıttık. Yine fuarda tanıtımını yaptığımız diğer ürünlerimiz ise; Sentio yerden ısıtma ve serinletme sistemimiz ve dünyada ilk olan Tigris M5, hava ile test edilebilen çok katmanlı metal plastik boru ve pres-fit ek parça sistemi. Amacımız her zaman olduğu gibi sektöre öncülük etmek. 

 

Ar-Ge ve inovasyon hakkındaki görüşlerinizden bahseder misiniz?

 

Wavin denilince akla ilk inovasyon gelmektedir. Dünyada birçok boruyu ilk defa icat eden firmayız. Örneğin, ilk sessiz boruyu dünyaya tanıtan, ilk basınçlı PVC boruyu, ilk plastik rögarı bulan firmayız. Hollanda’da önemli bir Ar-Ge merkezimiz var. Aslında temel inovasyonlar orada gerçekleştiriliyor ama biz de lokal olarak yine kendi Ar-Ge merkezimizde ülkeye ve coğrafyaya uygun ürünler geliştirmeye çalışıyoruz.

 

∂  İsim değişikliği konusuna da değinmek istiyoruz. Bunun sebebi hakkında bilgi verir misiniz?

 

Ana kuruluşumuz olan Mexichem ismini değiştirdi ve Orbia yaptı. Bunun da temel sebebi şu; Mexichem artık sadece bir Meksika veya kimya firması değil, 110 ülkede ve birçok sektörde faaliyet gösteren global bir şirketler topluluğu… Dolayısıyla grubun adını daha iyi temsil edecek, daha kapsayıcı ve küresel bir isim bulma adına yol çıkıldı. Orbia; Latince küresel anlama gelen “Orb” ve eski Yunan mitolojisinde güç anlamına gelen “Bia” hecelerinden oluşuyor. Yani kısacası küresel güç olarak ifade edebiliriz. Dolayısıyla asıl temel değişiklik bu. Bir diğer değişiklik ise kendi markamızda yaşandı.  Şirket markamızdan Pilsa’yı kaldırdık. Pilsa, kendi ürettiğimiz ürünlerimizin markası olmaya devam edecek ama şirket markası olarak artık sadece Wavin’i kullanacağız. Bu arada Wavin dünyanın en büyük boru üretici firması. Orbia’ya bağlı, inşaat ve alt yapıda faaliyet gösteren tüm şirketler, dünyanın her yerinde Wavin markasıyla temsil edilecek. Marka değişiminin altında yatan asıl sebep budur. 

 

Herkesin gündeminde olan çevre kirliliği, enerji verimliliği gibi konularda Wavin’in görüşü nedir?

 

Çevre kirliliği, plastik atıklar, iklim değişiklikleri gibi önemli konular işimize yön veren ve stratejik kararlar almamızda kilit rol oynayan itici kuvvetlerdir. Örneğin, Wavin olarak şirket araçlarımızın emisyon hedefi var. Yani 130 gr’ın üzerine çıkamıyoruz. PVC’den mamul ürünlerimizde insan sağlığını tehdit eden kurşun maddesini kullanmıyoruz. Bunu da Türkiye’de ilk yapan firma biziz. Şirket finansal hedeflerimizin yanında, ürünlerimizin çevreye dost, insan sağlığını tehdit etmeyen, iklim değişikliklerine ve doğal afetlere karşı dirençli olmalarını önemsiyoruz.

 

Facebook Instagram"BİRÇOK YENİ TEKNİK ÖZELLİĞİYLE DE KULLANICILARA KOLAYLIK SAĞLIYOR"

 

Bu sıralarda özellikle öne çıkan WAVİN AS+ ürününüzden bahseder misiniz?

 

Bundan yaklaşık 30 yıl önce dünyanın ilk sessiz borusu olan Wavin AS’ı icat ettik. Yani Wavin olarak sessiz borunun mucidiyiz. Yıllar geçtikçe bu alandaki uzmanlık bilgimizi artırmaya devam ettik. Bu yıla geldiğimizde atık su tesisatında önemli bir konuma sahip olan Wavin AS’ı yenileyerek yeni Wavin AS+’ı ilk defa ISK-Sodex Fuarı’nda tanıtma fırsatı elde ettik. Yeni ürünümüz 4l/s debide Fraunhofer tarafından ölçümlenen testlerde 10d(B)A’nın altındaki bir sonuçla dünyanın en sessiz borusu olma özelliğini taşıyor. Bunun yanında birçok yeni teknik özelliğiyle de kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Örneğin, özel mavi conta sayesinde kaydırıcı kullanmaya gerek kalmıyor. Kompakt tasarımı ve özel ek parçalarıyla uygulamacıların büyük oranda işlerini kolaylaştırıyor.

 

"SADECE YERDEN ISITMADA UZMANLAŞMIŞ MÜHENDİS VE TEKNİK PERSONELİMİZ BULUNUYOR"

 

Yerden ısıtma sistemlerinizin rakiplerinden farkı nedir?

 

Yerden ısıtmada komple sistem çözümü, proje desteği ve taleplere uygun olarak farklı ürün paketi seçeneklerimizle fark yaratıyoruz. Sentio yerden ısıtma sistemimiz, akıllı telefon uygulamasıyla uzaktan kontrol edilebilmektedir. Sadece yerden ısıtmada uzmanlaşmış mühendis ve teknik personelimiz bulunuyor. Projenin çiziminden devreye alınmasına kadar olan tüm süreçlerde müşterilerimize destek oluyor ve taleplerini karşılıyoruz.

 

¨DEĞER SATIŞINI ÖN PLANDA TUTAN “SAMBA” PROGRAMIMIZI UYGULUYORUZ¨

 

Wavin’in müşteri memnuniyeti bakımından ne gibi çalışmaları mevcut?

 

Şirketimizdeki tüm faaliyetlerimizin odağında müşteri memnuniyeti daima ilk sırada yer alıyor. Tüm bölümlerimizin iş süreçleri düzenli olarak inceleniyor ve müşteri memnuniyetini gün geçtikçe artırmaya yönelik çeşitli eylemleri hayata geçiriyoruz.  Satış ve Pazarlama süreçlerimizde, geçen yıl Wavin Global tarafından lanse edilen ve değer satışını ön planda tutan “SAMBA” programımızı uyguluyoruz. Bu program baştan sonra müşteri memnuniyetini esas alan ve müşteri taleplerine en doğru ve en hızlı şekilde cevap vermeyi amaçlayan bir disiplin aslında. Diğer yandan Wavin Global tarafından, faaliyet gösteren tüm Wavin ülkelerine yönelik gerçekleştirilen müşteri memnuniyeti anketinde Wavin Türkiye olarak grupta en yüksek memnuniyet oranına sahip şirket olmamız, bizi ayrıca gururlandırdı.

 

"TESİSAT MESLEĞİNE YATIRIM YAPMANIN VE BU KONUDA ÖNCÜ OLMANIN

HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ"

 

Bize biraz da Wavin Academy’den bahseder misiniz?

 

Wavin Academy, 2014 yılında sektörün ilk eğitim merkezi olarak Adana’da, genel müdürlük ve üretim tesislerimizin olduğu kampüsümüzde açıldı. O günden bu yana on binlerce sektör temsilcisine ücretsiz eğitimler verdik. Şuna dikkat çekmek isteriz ki; tesisatta kullanılan ürünlerin kalitesinin yanında yapılan montajın kalitesi de tesisatın ömrünü ciddi anlamda etkiliyor. Bu temel soruna çözüm olarak ustasından mühendisine, uygulamacısından öğrencisine kadar geniş yelpazedeki katılımcılara tesisattaki uzmanlık bilgimizi ve yenilikçi çözümlerimizi aktarıyoruz. Bu anlamda, tesisat mesleğine yatırım yapmanın ve bu konuda öncü olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

 

Bağlı olduğumuz ana şirket Orbia’nın amacı, dünyanın her yerinde hayatı ileriye taşımak… Bu amaca yönelik olarak uygulamayı kolaylaştıran, yüzde yüz güvenilir, çevre ve insan dostu ürünleri paydaşlarımızla tanıştırmaya devam edeceğiz.

 

Katılımınız için teşekkür ediyoruz…

 

BTFT8117

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36