KANATLARDAKİ UFAK BİR HASAR VERİMLİLİĞİ %3-4 ORANINDA AZALTIYOR PA-FLEX KAUÇUK PROJELERDE İZODER Başkanı Levent Gökçe: “Yalıtım uygulamaları devlet tarafından teşvik edilmeli” Masdaf Pompa Sistemlerinde “Performans Test” Güvencesi Bosch Termoteknik, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 71. oldu HT Solar’dan rekor üretim DemirDöküm WhatsApp Hattı ile Tüm Hizmetlerini Tek Tıkla Erişilebilir Hale Getirdi İzocam, dijital yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor Buderus Star Club’ın Kat Kat Puan Kampanyası 31 Temmuz’a kadar devam ediyor Çatı Çıkış Sızdırmazlık Elemanı : “Master Flash “ Borusan Mannesmann’da eğitim treni artık bu istasyondan kalkıyor: Techstation Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi yıl sonuna kadar 5 yıl garantili Kipaş Tekstil, Mimsan’ın Kojenerasyon Sistemi ile Enerjide %30 Tasarruf Sağlayacak Vaillant Yenilenen Modülasyonlu Oda Termostatları ile Evlere Tasarruf ve Konfor Getiriyor Alsancak Stadyumu Yapımında Ciat Soğutma Grupları ile Birlikte Aldağ Klima Santralleri ve Fancoilleri Tercih Edildi

ODE, TÜRKİYE’NİN İLK ENERJİ TASARUFU SAĞLAYAN ‘BİTÜMLÜ MEMBRAN’INI ÜRETTİ

Faaliyetlerini global marka olma hedefiyle sürdüren ODE Yalıtım, gelişmiş Ar-Ge kabiliyeti ile Türkiye’nin ilk bitümlü membranı EPİKON COOL‘u üretti. “Güneş Işını Yansıtma Yolu ile Enerji Tasarrufu Sağlayan Polimer Esaslı Bitümlü Su Yalıtım Membranı” başlığıyla TÜBİTAK tarafından destek alan ürün, özellikle sıcak coğrafyalara yönelik olarak geliştirilmiştir. Güneş ışınlarının yansıma oranını artırarak iklimlendirme amaçlı enerjiden ortalama % 15 tasarruf sağlar.
 
Tüm yatırım ve faaliyetlerini, yalıtımda dünya markası olma vizyonuyla şekillendiren ODE Yalıtım; büyüme ivmesinde, lokomotifi konumunda olan Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bulunduğu yalıtım pazarının talep ve ihtiyaçlarını yakından takip eden ODE Ar-Ge biriminin, ulaştığı hız ve kabiliyetin göstergelerinden biri de, özellikle sıcak bölgeler için geliştirilen ve teras/çatı uygulamalarında kullanılan “Beyaz reflektif taşlı membran” oldu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle Türkiye’de ilk kez geliştirilen ve reflektif özellikli bir mineral kullanılarak üretilen “EPİKON COOL” adlı çatı yalıtım malzemesi, sıcak coğrafyalarda güneş ışınlarının yansıma oranını artırarak enerji maliyetlerinde yüzde %15 tasarruf elde edilmesini sağlıyor. 
 
2019 yılında TÜBİTAK’ın destek miktarı dört kat arttı
Gelişmiş Ar-Ge kabiliyetlerinin, özellikle ihracatta ellerini güçlendirdiğine dikkat çeken ODE Yalıtım Teknik Genel Müdür Yardımcısı Tarık Uslu, TÜBİTAK desteğiyle Ar-Ge çalışmalarını, öncelikle Türkiye’de olmayan ürünleri geliştirmeye yönelik olarak hızlandırdıklarını kaydetti. Bu kapsamda ilk olarak “Güneş Işını Yansıtma Yolu ile Enerji Tasarrufu Sağlayan Polimer Esaslı Bitümlü Su Yalıtım Membranı” projesini hayata geçirdiklerini belirten Uslu, “Bu yıl da yeni birçok ürünün Ar-Ge’si için TÜBİTAK’tan destek alıyoruz. Bu durumda TÜBİTAK’tan aldığımız Ar-Ge desteği 2019 yılında dörde katlandı” dedi. “EPİKON COOL” adlı beyaz reflektif taşlı membranın, özellikle sıcak bölgeler için ‘serin çatı’ mantığıyla geliştirildiğine işaret eden Tarık Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Binalarda kullanılan geleneksel tip membrandaki taş tipi, normalde kırmızı ya da yeşil boyalı olmak üzere koyu renklidir ve reflektif özelliği düşüktür. Bu da çatıya nüfuz eden sıcaklığı artırdığı için klima gibi soğutma kaynaklarının enerji tüketimini arttırır. Maliyet boyutunun yanı sıra çevresel etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Yüksek enerji tüketimi, karbondioksit salınımını arttırmak anlamına gelir. Ayrıca sürekli sıcaklığa maruz kalan membranın yaşlanma süresi de kısalır ve performansı düşer. Biz, beyaz reflektif bir mineral kullanarak, membranın yansıtma oranını yükselttik. Yansıtma kabiliyeti ve ısı emme oranını ölçen Solar Reflection Index (SRI) sonuçları, EPİKON COOL‘un geleneksel malzemelere göre 30-40 kata kadar daha iyi performans sergilediğini ve ortalama % 15 enerji tasarrufu elde edilebildiğini ortaya koydu. EPİKON COOL çok yakında önemli bir ihraç kalemimiz haline gelecek ve ülkemizin sıcak, dolayısı ile de yazın iklimlendirme maliyetlerinin yüksek olduğu bölgelerinde de tüketicilerin tercihi olacak.” 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36