İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi İklimlendirmesini İmbat Sağlayacak Siemens Bina Ürünleri bölümü, yangın ve güvenlik sistemlerine yönelik ürünleriyle TÜYAK 2019’da Emlak Termal Kent Yalova DemirDöküm Nitromix ile ısınacak TTMD’nin Yeni Kitabı Duman Kontrol Kılavuzu Yayımlandı FORM ŞİRKETLER GRUBU’NA YENİ MALİ İŞLER DİREKTÖRÜ İTÜ Enerji Enstitüsü - Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı HAZIRLANIN! DEĞİŞİM BAŞLIYOR ALDAĞ ALDAPOOL HAVUZ TİPİ NEM ALICI KLİMA SANTRALLERİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANAYİCİLERİ VE ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ LİNK YAPI ULUSLARARASI YANGIN ve GÜVENLİK SEMPOZYUMU'NA KATILIYOR GF HAKAN PLASTİK TÜRKİYE VE ORTADOĞU BÖLGE BAŞKANI BATUHAN BESLER AVRUPA’NIN KOMBİSİ İLK KEZ TÜRKİYE’DE E.C.A. CALORA PREMIX KOMBİ İLE KULLANICI KONFORU ÖN PLANDA YENİ JENERASYON DAIKIN ALTHERMA ISI POMPALARI İZOCAM ENKA’NIN IRAK’TAKİ İKİ BÜYÜK PROJESİNİN YALITIMINDA TERCİH EDİLEN MARKA OLDU

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE TAŞ YÜNÜ KULLANIMI VE YANGIN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMİ

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE TAŞ YÜNÜ KULLANIMI VE YANGIN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMİ

 

Süha AKDUMAN

Eryap Grup Ürün Yöneticisi

Makine Mühendisi

 

Yangın, yapılarda istenmeyen ve korkulan bir durum olmasına rağmen maalesef alınan önlemler kulaktan dolma bilgilerin ötesine gitmemektedir.  Ülkemizde yangın yönetmeliği yapılarda yangın güvenliğini sağlamak amacı ile ilk olarak 2002 yılında yayınlanmıştır. Zamanla içeriğinde değişiklikler yapılarak bugünkü haline getirilmiştir. Yönetmelik kapsamında yapı, kağıt üzerinde tasarlanırken bu konuda yetkili kişilerin bir araya gelip önlemleri alması ve çizimlerde kullanılacak malzemelerin detaylarına tasarımda yer vermesi, projelerin başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Projede kullanılacak olan her yapı malzemesinin yanıcılık sınıfı mutlaka tasarım aşamasında belirlenmiş olmalıdır. Ayrıca sistem halinde kullanılacak detaylarda da bu sınıflara dikkat edilmelidir.  Aşağıdaki tabloda yapı malzemelerinin TS EN 13501-1’e göre yanıcılık sınıfları görülmektedir.

 

eryap3

A1 sınıfı hiç yanmaz grupta olan taş yünü yüksek sıcaklık dayanım özelliği sayesinde ısı, yangın ve ses yalıtımını aynı anda yapabilen bir malzemedir. Bu özelliği ile yapılarda ve endüstriyel tesislerde kullanım alanı oldukça yaygındır. Yapılan her yatırımın ülke ekonomisine uzun süre katkı sağlaması gerektiği düşünüldüğünde yangından korunmanın milli bir sorumluluk olduğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin milli serveti olan yatırımları korumak doğru ve yerinde malzeme kullanılması ile mümkün olacaktır. 

 

Yangın Yalıtımı İçin Alınabilecek Önlemler

Yangın yalıtımı konusunda iki tür önlem bulunmaktadır; aktif güvenlik ve pasif güvenlik. Yangın çıkmadan önce alınan tedbirler pasif güvenlik önlemleridir. Yangın esnasında ve sonrasında otomasyonla devreye giren sistemler ise aktif güvenlik olarak adlandırılmaktadır. Her iki grupta da alınacak tedbirleri yönetmelik maddeleri ile beraber değerlendirecek olursak; 

Çelik yapılı endüstriyel tesislerde çıkabilecek yangınlarda yapının uzun süre ayakta kalmasını sağlayacak tasarımlar, aşağıdaki tabloda bulunan yangın dayanım sürelerine dayanabilmelidir. Yangına dayanım süreleri, yangına müdahale etme zamanı daha önceden tespit edilmiş hesaplanmış olması nedeniyle olası can ve mal kaybını en aza indirecektir. 

 

eryap1

 

 

 

 

eryap2

Yangın Yönetmeliği Madde 23 – 4:

eryap5

eryap4

Çevreye yangın yayma tehlikesi olmayan ve yangın sırasında içindeki yanıcı maddeler çelik elemanlarından 540˚C üzerinde bir sıcaklık artışına sebep olmayacak bütün çelik yapılar, yangına karşı dayanıklı kabul edilir. Alanı 5000 m2’den az olan tek katlı yapılar hariç olmak üzere, diğer çelik yapılarda çeliğin sıcaktan uygun şekilde yalıtılması gerekir. Yalıtım, yangına dayanıklı püskürtme sıva ile sıvama, yangına dayanıklı boya ile boyama, yangına dayanıklı malzemeler ile çevreyi sarma, kutuya alma ve kütlesel yalıtım şeklinde yapılabilir.

 

Yangın esnasında hem yatayda hem de düşeyde özel kaçış koridorları oluşturulmalıdır. Bu koridorlar zehirli gazlardan ve yangının olumsuz koşullarından uzun süre korunabilecek şekilde dizayn edilmelidir. Kaçış yollarına zehirli gazların sızmaması için pozitif basınçlandırma yapılması gerekmektedir. Mekanik havalandırma ile yapılacak basınçlandırmalarda bağımsız ve yangından korunmuş güç kaynağı   kullanılmalıdır. 

eryap6

eryap7Yangına dayanıklı havalandırma kanalları dizayn edilirken bu kanallar en az yangın duvarı dayanım süreleri kadar yangına dayanıklı olmalıdır. Bütün döşemelerin de yangın duvarı niteliğinde olması gerekir.

 

 

Cephelerde Yangın Yalıtımı

eryap8

Yangın Yönetmeliği Madde 27’de belirtildiği üzere, derzleri açık veya havalandırmalı giydirme cephe sistemli binalarda kullanılan cephe ve yalıtım malzemeleri en az zor yanıcı olmalıdır. Cephe elemanları ile alevlerin geçebileceği boşlukları bulunmayan döşemelerin kesiştiği yerler, alevlerin komşu katlara atlamasını engelleyecek şekilde döşeme yangın dayanımı sağlayacak süre kadar yalıtılır.

 

Çatılarda Yangın Yalıtımı

eryap9

Yangın Yönetmeliği Madde 28’de belirtildiği üzere, çatı kaplamalarının Broof sınıfı malzemelerden, çatı kaplamaları altında yer alan yüzeyin veya yalıtımın en az zor alevlenici malzemelerden olması gerekir. Ancak, çatı kaplaması olarak yanmaz malzemelerin kullanılması durumunda üzerine çatı kaplaması uygulanan yüzeyin en az normal alevlenen malzemelerden olmasına izin verilir.

Cephe ve çatılarda alınan önlemlere ilave olarak tesisin üretim sahası, stoklama sahası vb. yerleri yangın kompartımanlarına ayrılarak her yanı en az 60 dakika yangına karşı dayanıklı yapı elemanları ile duman ve ısı geçirmez alanlara ayrılmış bölgeler oluşturulması gerekmektedir. Bu alanlar sayesinde yangının büyümesi,  daha büyük can ve mal kayıplarına yol açmadan kontrol altında tutulması amaçlanmalıdır.

 

eryap10

Yangın Yalıtımı İçin BONUS TAŞ YÜNÜ

Taş yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen bazalt, diyabaz, dolomit gibi inorganik taşların 1350-1500°C arasında ergitilip, elyaf haline getirilmesiyle oluşturulan yüzde 97 oranında doğal elyaf içeren yangına karşı dayanıklı, su itici özelliği olan ısı, ses ve yangın yalıtım malzemesidir. 1000°C'ın üzerindeki sıcaklıklara dayanıklılığı ile TS EN 13501-1 standardına göre A1 sınıfı hiç yanmaz malzeme olarak yapılarda tam yangın güvenliği sağlamaktadır. 

 

Bonus Taş Yünü ısı yalıtımı özelliği sayesinde; ısıtma ve soğutma masraflarında %50'ye varan tasarrufun yanı sıra yaşam alanlarındaki konfor ve hijyenik şartları artırmaktadır. Ses yalıtımı özelliği sayesinde; kentleşmenin doğal bir sonucu olan gürültünün özellikle hastane, okul, ofis vb. ortamlarda günlük hayatımızda sağlığımızı ve konforumuzu tehdit eden boyutlarını en aza indirir. Yangın yalıtımı özelliği ile yangının yapı içinde ve komşu binalara yayılmasını engelleyen Bonus taş yünü, kişilerin yangın alanından güvenle ayrılmalarına yardımcı olmaktadır.

 

Yapı sektörünün öncü şirketlerinden Eryap Grup'un uzmanlığının yüksek teknolojiyle birleşmesinden doğan Bonus Taş Yünü, her aşamada karbon ayak izini azaltmaya yönelik çevresel bakış açısı ile üretilmektedir. TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı) üyesi olan Eryap Grup'un 2012 yılında üretimine başladığı Bonus taş yünü, üretildiği günden bugüne prestijli ve önemli projelerin yalıtım malzemesi tercihi olmaya devam etmektedir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Solar istanbul -24