İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi İklimlendirmesini İmbat Sağlayacak Siemens Bina Ürünleri bölümü, yangın ve güvenlik sistemlerine yönelik ürünleriyle TÜYAK 2019’da Emlak Termal Kent Yalova DemirDöküm Nitromix ile ısınacak TTMD’nin Yeni Kitabı Duman Kontrol Kılavuzu Yayımlandı FORM ŞİRKETLER GRUBU’NA YENİ MALİ İŞLER DİREKTÖRÜ İTÜ Enerji Enstitüsü - Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı HAZIRLANIN! DEĞİŞİM BAŞLIYOR ALDAĞ ALDAPOOL HAVUZ TİPİ NEM ALICI KLİMA SANTRALLERİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANAYİCİLERİ VE ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ LİNK YAPI ULUSLARARASI YANGIN ve GÜVENLİK SEMPOZYUMU'NA KATILIYOR GF HAKAN PLASTİK TÜRKİYE VE ORTADOĞU BÖLGE BAŞKANI BATUHAN BESLER AVRUPA’NIN KOMBİSİ İLK KEZ TÜRKİYE’DE E.C.A. CALORA PREMIX KOMBİ İLE KULLANICI KONFORU ÖN PLANDA YENİ JENERASYON DAIKIN ALTHERMA ISI POMPALARI İZOCAM ENKA’NIN IRAK’TAKİ İKİ BÜYÜK PROJESİNİN YALITIMINDA TERCİH EDİLEN MARKA OLDU

AVM'LERDE YANGIN GÜVENLİĞİ

AVM'LERDE YANGIN GÜVENLİĞİ

levent ozdil yeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Levent ÖZDİL

Yangın Eğitmeni

syh-byz1903@hotmail.com

 

 

90’lı yıllardan itibaren Kent merkezlerine yerleştirilen AVM’ler genelde kompleks bir yapıya sahip olduğu için yaşamın bir parçası olmuş ve cazibe merkezleri haline gelmiştir. Ekonomideki gelişmeler ve büyüme ile birlikte, yüksek katlı ve geniş yapılı alışveriş merkezlerinin sayısı özellikle büyük şehirlerde hızla artmaya devam etmektedir. Bu artışla birlikte, alışveriş merkezlerinde yaşanan yangınlar güvenlik tartışılmalarını gündeme getirmekte ve bu tip yapılarda yangın çıkması durumunda, yangına müdahale ve tahliye problemleri ile karşılaşılmaktadır. Acil bir durumda anında harekete geçilmemesi halinde boğulma, zehirlenme, ölüm ve maddi kayıplar ile karşılaşılabilir.

 

AVM'ler giderek başlı başına kazanç getiren yatırımlar haline gelmiş ve AVM'lerin lokasyon seçiminde kritik noktalara baktığınızda sadece ne kadar çok kazanır anlayışı ön planda olduğunu görüyoruz.

 

Yerel yönetimler açısından bakıldığı zaman ticari gelişimler için kamusal hizmetlerin (polis, itfaiye, okullar, yollar vb.) maliyeti konut gelişimlerinden daha azdır. Ayrıca ticari projeler yerel yönetimlere hatırı sayılır bir emlak ve satış vergisi geri dönüşü sağlamasından dolayı yerel yönetimler bu gelişmelere izin vermektedir. Çünkü aksi durumunda bu gelir kaybedilecek ya da başka bir belediye tarafından kazanılacaktır. Bu durum yerel yönetimlerim görevlerini esnetmesine neden olmakta, bir acil durumda sonuçları felaketle sonuçlanmaktadır. 

 

levent ozdil2

Bu tip kompleks yapılara baktığımız zaman içerisinde barındırdığı otoparklar, restoranlar,  lokal, genel iklimlendirme üniteleri, kapasitenin üzerinde insan alınması gibi faktörlerden kaynaklanan riskleri en aza indirmek için ilgili standart ve yönetmelikler ele alınmalı ve ilgililer tarafından kontrol ve denetimleri yapılmalıdır.

AVM'lerde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride AVM'nin mevcut belediye onaylı projesine ilave olarak inşa edilen alanlar olması halinde bu alanlarda yangın algılama ve söndürme sistemlerinin de revize edilmesidir. 

Aksi halde bu bölümler hem algılama hem de söndürme açısından korumasız kalacaktır. Algılama sisteminden yoksun olan bölümlerde çıkabilecek yangın ilk evrede değil gelişme evresinde fark edilebilecek ve bu durum hasar şiddetinin artmasına neden olacaktır. 

 

Bir diğer husus ise özellikle yemek katında yer alan sinema salonlarından kaçış yollarının yangın kompartımanı şeklinde tasarlanması, acil çıkış yönlendirmelerinin, flaşörlerin, sirenlerin standartlara uygun olması ve koridorun basınçlandırma sistemi ile dumanın sirayet etmesini engelleyecek şekilde tesis edilmesidir.

 

 

AVM'lerde insan yoğunluğu çok olmasından dolayı yangın algılama ve söndürme sistemlerinin yangın yönetmeliğinde belirtilmiş olan şartlarının kesinlikle sağlaması gerekmektedir. 

Bu yüzden Yangın Güvenliğinin Planlanması yapının tasarım aşamasındayken aktif ve pasif yangın güvenliği olarak iki başlık altında incelenerek riskler minimuma indirilmeye çalışılmalıdır. 

 

Pasif Yangın Güvenliği: 

Proje yapım aşamasında belirlenen güvenlik sistemidir.

Yangının meydana geldiği alanda kalmasını ve ilerlemesini engeller, bu sebeple kaçış alanlarını yangına ve dumana karşı korur.

Canlılara kaçış için gerekli zamanı tanır.

Bu önlemler detaylı bir şekilde ele alınır. 

 

Aktif Yangın Güvenliği:

Yapı tamamlandıktan sonra yangının hızla kontrol altına alınmasını ve söndürülmesini amaçlayan güvenlik sistemidir.

Yangın başlangıcından sonra güvenlik birimlerini uyararak yangına en kısa sürede müdahale edilmesini sağlar.

Aktif yangın güvenlik sistemleri yangınla birlikte harekete geçen sistemlerdir. Yangına müdahale ederek kısıtlama hatta söndürme amacıyla hareket eder.

 

İhmal edilen en küçük detay can kayıplarına yol açacak felaketlere sebep olabilir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Solar istanbul -24