SOSİAD’ın Dünya Soğutma Günü’nde Düzenlediği Yaşam için Soğuk Zincir Konulu Webinar Yoğun İlgi Gördü İklimlendirme Teknik Kurulu Okullar ve Kreşlerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı GOLDSUN Elektrikli Isıtıcılar, Kısa Dalga Infrared Teknolojisi ile % 40 Daha Verimli TAV Batum Havalimanında Aldağ Güvencesi ile Ciat Rooftop Cihazları Tercih Edildi Gelenek sahibi aile şirketi: Fronius, 75. yıl dönümünü kutluyor RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENLERİ AVRUPA STANDARTLARINDA EĞİTİM ALIYOR SMART ENERGY GÜNEŞ ENERJİSİNE İLGİ DUYAN HERKESİ SMART AKADEMİ PROGRAMLARINA BEKLİYOR ASHRAE YENİ GLOBAL GENEL MERKEZ BİNASINA AFS’DEN DESTEK ENDÜSTRİYEL SOĞUTMADA DAIKIN RÜZGARI WAVİN Türkiye 1 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00’de webinar düzenliyor Braukmann İsmi Resideo ile Yeniden Canlanıyor Sanibey Barajı TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini aldı Sektörde bir ilk: Bosch Termoteknoloji’den Kombi Seçim Programı COPA KLİMA AİLESİNİN YENİ ÜYESİ: COPA NAYA LINE ODE YALITIM İKİNCİ KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK RAPORUNU YAYIMLADI

FALKEN BACA SİSTEMLERİ, KENDİLERİNE HEM ÜLKEMİZE DEĞER KATMAYI PLANLIYOR

FALKEN BACA SİSTEMLERİ, HEM KENDİLERİNE HEM ÜLKEMİZE 

DEĞER KATMAYI PLANLIYOR

 

Falken Baca Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Deniz Sarıtaş:  "Biz Falken Baca olarak bünyemizde baca standartları konusuna hâkim personeller bulundurmaktayız ve yapmış olduğumuz uygulamaların standartlara uygunluğu konusuna özen göstermekteyiz."

 

 

Dosya konumuz kapsamında Falken Baca Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Deniz Sarıtaş ile bir röportaj gerçekleştirdik. Baca sistemlerinin kurulumlarını açıklayan birçok standart bulunduğuna değinen Sarıtaş ülkemizdeki baca firmalarının ve denetleyici kuruluşların göstereceği özenle beraber standartlara uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşanacağını düşünmediğini belirtti.        

 

İlk olarak bize ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

 

Firmamız Falken baca olarak baca sistemleri, endüstriyel ve kendi kendini taşıyan baca sistemleri, çöp ve çamaşır şutu sistemleri alanlarında müşterilerine hizmet vermektedir.   

 

Sektöre sunduğunuz ürün ve hizmetleriniz için sağladığınız satış sonrası ve satış öncesi hizmetleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?

 

Satış öncesi uzman personellerimiz ile beraber montajın yapılacağı yerde keşif yapılmaktadır. Yapılan keşif sonucu oluşturulan teklifimiz müşteriye iletilir. Satış sonrası imalat, montaj, projelendirme, satış sonrası destek alanlarında müşterilerimize hizmetler vermekteyiz.  

 

"HAM MADDE TEDARİĞİNDE YAŞANILAN SIKINTI İSTER İSTEMEZ ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR"

 

Baca sektöründe üretim yapmanın zorlukları nelerdir?

 

Baca sektöründe üretimin ana hammaddesi paslanmaz çeliktir. Ülkemizde paslanmaz çelik dış ülkelerden ithal edildiği için pahalı ve tedariği zor bir malzemedir. Ham madde tedariğinde yaşanılan bu sıkıntı ister istemez üretimi olumsuz etkilemektedir. 

 

SAYFA 4

Bacalarda olması gereken özellikler nelerdir?

 

Bacalar ilgili standart ve yönetmeliklere uygun olarak imal edilip uygulanması gerekmektedir. Bacalar içerisindeki atık gazın ve yoğuşma suyunun emniyetli bir şekilde dışarı atılmasını sağlamalıdır. Baca malzemeleri modüler olmalıdır ve gerektiğinde değiştirilebilmelidir. Bacalarda ilgili yerlerde yeterli miktarda müdahale kapakları koyulması gerekmektedir. Baca kesiti ve konstrüksiyonu EN 13384 (DIN 4705)’e göre hesaplanıp tayin edilmelidir. 

 

Baca kurulumundaki standartlar nelerdir? Ülkemizde bu standartlara uyum sağlanıyor mu?

 

Baca sistemlerinin kurulumlarını açıklayan birçok standart bulunmaktadır. Bu standartlardan bazılarına kısaca değinecek olursak TS EN 1443 standardında bacalar hakkında bilgilere yer verilmiştir.  TS EN 1856-1 standardı metal bacalar için kuralları içermektedir. TS EN 13384-1 standardı bacalar için kesit hesabı konusunu kapsamaktadır. TS EN 15287 standardı bacaların tasarımı, montajı ve hizmete alınması konularını içermektedir. TS EN 13084-7 standardı ise serbest duran bacalar konusunda bizleri bilgilendirmektedir. 

 

Ülkemizde geçmiş yıllara nazaran son dönemlerde yapılan baca uygulamaları, gelişen standart ve yönetmelikler ile beraber belgeli baca firmaları tarafından yapılmaktadır. Biz Falken Baca olarak bünyemizde baca standartları konusuna hâkim personeller bulundurmaktayız ve yapmış olduğumuz uygulamaların bu standartlara uygunluğu konusuna özen göstermekteyiz. Ülkemizdeki baca firmalarının ve denetleyici kuruluşların bu konu hakkında göstereceği özenle beraber standartlara uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmemekteyim.        

 

"DENETİMLER BACA STANDARTLARINA UYGUN YAPILDIĞINDA KALİTEYİ VE GÜVENİ ARTIRACAKTIR"

 

Peki denetimler konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

Son dönemlerde değişen baca kontrol yönetmelikleri gereği baca firmalarının yapmış olduğu uygulamaların kontrolleri akredite olmuş kontrol firmaları tarafından şantiyelerde yapılmaktadır. Bu akredite kuruluşlar bacaları hesapların kontrolü, montajın uygunluğu ve bacanın sızdırmaz özellikleri konularında denetimlerini yapmaktadır. Bence bu denetimler baca standartlarına uygun yapıldığında kaliteyi ve güveni artıracaktır. 

 

Bacalarda verimlilik denilince ne gibi kriterler mevcut?

 

İlk önce bacaların verimli çalışması için tasarımının önemi çok büyüktür. İlgili standartlara göre baca tasarımı yapılmalı ve atık gazın en uygun şekilde atmosfere atılacağı bir baca kesiti belirlenmelidir. Doğal ve çevresel faktörlerde bacanın verimli çalışmasına olumlu ya da olumsuz etki edebilmektedir. Bunlara ek olarak yanma sonucu oluşan atık gazlar sıcaklıklarından dolayı yüksek bir enerjiye sahiptirler. Bu enerjinin ısı geri kazanım cihazları ile geri dönüşünün yapılıp bacaya verilmesi daha verimli bir sistemin oluşmasına olanak sağlamaktadır. 

 

"EMİSYON ÖLÇÜMLERİNDE SINIR DEĞERİNİ AŞANBACALAR ANLIK OLARAK ÇEVRE VE

ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN TAKİP EDİLMEKTEDİR"

 

Enerji tasarrufu, çevre kirliliği ve bacanın ilişkisi hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Hem günümüz hem de geleceğimizin en önemli konularında olan enerji tasarrufu konusunda atık gaz sistemlerinde yaşanılan kayıplarda dikkate alınmalıdır. Bu kayıplar baca sistemlerinin doğru bir şekilde tasarlanması ve ilave cihazların kullanılması birlikte en aza indirilebilir. Çevre kirliliği konusunda bakanlık tarafından sanayi bölgelerindeki bacaların emisyon ölçümleri alınmaktadır. Emisyon ölçümlerinde sınır değerini aşan bacalar anlık olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından takip edilmektedir. 

 

Falken Baca Sistemleri’nin 2020 yılı için plan ve projeleri nelerdir?

 

Falken Baca olarak yurtiçinde tamamlamış olduğumuz projelerde kendimizi kanıtladığımızı düşünüyoruz ve 2020 yılı itibariyle de yurtdışında da gerçekleşecek yeni projelerde kendimizi göstermek istiyoruz. Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz dünyasında yerli imalatımızı yurtdışı pazarlarında satarak hem kendimize hem ülkemize değer katmayı planlıyoruz. 

 

İlave etmek istediğiniz bir konu var mı?

 

Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden ve böyle bir platformda firmamızı tanıtma imkânı sunduğunuzdan dolayı teşekkür ederiz. 

 

Biz de size katılımınız için çok teşekkür ediyoruz…

 

Untitled 5

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31