Sanal Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, 1-4 Haziran VENCO Yeni Zelanda’da Okulların Hava Kalitesini Yükseltiyor Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği Paneli Gerçekleşti Masdaf, Müşteri Odaklı Satış Sonrası Hizmet Anlayışıyla Farklılık Yaratıyor İSKİ VE GRUNDFOS HER BİR DAMLAYI KURTARMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ ALDAĞ İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU: ‘’Ofislere dönüş kademeli olmalı.’’ İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörlüğü’ne Bilgi Akkaya getirildi Alarko Carrier Webinarları Devam Ediyor TTMD, Sempozyum Basın Toplantısı Düzenledi Mimsan’ın Kat Kaloriferli Kazan Teknolojileri, Isıtmada %30 Tasarruf Sağlıyor Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Pandemi ortamında merkezi iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemlerinin kullanımı GoodWe SDT G2 Serisi İnvertörler - Güç ve Tasarrufunuzu En Üst Düzeye Çıkarın Termo Teknik önlem aldı, faaliyetine devam etti ENERJİDE BAĞIMSIZLIK YOLU RÜZGAR ENERJİSİNDEN GEÇİYOR

ATILMASI GEREKEN ADIMLARIN YILLIK BÜYÜMEYE KATKISI 10 GW

RÜZGAR ENERJİSİNİN MERKEZİ AVRUPA’DA KAPASİTE BÜYÜMESİ RİSK ALTINDA
 
Avrupa’da rüzgar enerjisine dair gelişmelerde belirsizlikler sürüyor. Yayınlanan 5 yıllık öngörü raporunda, gerekli adımların atılmasına bağlı olarak yıllık rüzgar enerji kapasite artışında önemli değişiklikler olabileceği öngörülüyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, geleceğin enerjisinde söz sahibi olmak için Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde gerekli düzenlemeleri ve yatırımları gerçekleştirmesi gerekiyor.
 
Geleceğin enerjisi olarak görülen rüzgar enerjisinin Avrupa’daki gelişiminde belirsizlikler baş gösteriyor. WindEurope’un 2023 Rüzgar Enerjisi Görünümü raporuna göre, Avrupa’nın rüzgar enerji kapasitesinin gelişimi gerekli adımların atılması halinde 88 GW artarak 277 GW olabilir. Ancak aynı rapora göre, Avrupa hükümetlerinin ulusal enerji ve iklim 1571044057 lke Enerji Genel M d r Ali Ayd nplanlarındaki belirsizlikler, gerekli düzenleme izinleri ve yatırımların gecikmesi, Avrupa’yı hedeflenen seviyeden uzaklaştırıyor. Türkiye’nin sahip olduğu rüzgar enerjisi kapasitesi için önemli adımlar atmasının gerektiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, gelecek 5 yıllık süreçte rüzgar enerjisinin Türkiye’deki gelişimi için de gerekli düzenlemelerin yapılması ve yatırımların devam etmesi gerektiğine inanıyor. 
 
Yıllık Kapasite 13 GW ile 22 GW Arasında Olabilir
WindEurope’un gerçekleştirdiği çalışmaya göre, 2023'e kadar yıllık yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin 13GW ile 22GW arasında değişebileceği öngörülüyor. Avrupa hükümetlerinin ulusal enerji planlamalarındaki gerekli düzenlemelerine ve yatırımlarına bağlı olarak büyüme oranlarının değişeceği belirtilen raporda, en kötü senaryo olarak 5 yıllık süreçte 67 GW kurulumun gerçekleşebileceği dile getiriliyor. Avrupa’daki düzenlemeler ve yatırımlarla ilgili belirsizliklerin rüzgar enerjisinin gelişimine olumsuz yansıyacağını belirten Ali Aydın, “Bu belirsizlikler, enerji tedarik zincirine darbe vurabilirken, son yıllarda elde edilen önemli maliyet indirimlerini de etkileyebilir.” ifadelerinde bulundu.
 
Yeni Tesislere 208 Milyar Euro Yatırım Yapılacak
2023’teki Rüzgar Enerjisi Görünümü raporuna göre, yeni tesislerin 4’te 3’ü kara rüzgarına yönelik olacak. Avrupa'da yeni rüzgar enerjisi varlıklarına 2023 yılına kadar 208 milyar euro yatırımın yapılacağı öngörülürken, Almanya, İspanya ve İngiltere’nin 2023 yılına kadar hala en fazla rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ülkeler olacağı görülüyor. Büyümenin Almanya’da yavaşlayacağı, Fransa, İspanya ve İsveç’te ise hızlanacağı da belirtildi. Özellikle rüzgar enerjisinde önemli bir kapasiteye sahip olan Almanya’nın büyüme hızının yavaşlamasına dikkat çeken Ali Aydın, “Almanya gibi rüzgar enerjisinde söz sahibi olan bir ülkenin büyümedeki yavaşlamasının ana nedenlerini rüzgar enerjisindeki gerekli olan izin ve düzenlemeler ile teşviklerin düşük seviyede kalması olarak görüyorum. Rüzgar enerjisine dair kalkınmamızı planlarken Avrupa ülkelerinin sahip olduğu belirsizliklerden ders çıkartak doğru atılımlar yapmamız gerekiyor.” açıklamalarında bulundu. 
 
Rüzgar Enerjisinin Gelişimi Ekonomiyi De Etkiliyor
Avrupa’daki rüzgar enerjisinden doğan ekonomik istihdam, yapılan yatırımlarla önemli kazanımlara dönüşüyor. Geleceğin enerjileri arasında en ucuz yenilenebilir enerji olarak sıyrılan rüzgar enerjisi, kamu ve özel sektör dahilinde önemli ekonomik kazanımlar sağlayarak daha çevreci bir ekonomiyi de beraberinde inşa ediyor. Ancak 300 bin kişilik bir istihdama yol açan rüzgar enerjisindeki yatırımların durması ise ekonomilerde olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Özellikle Almanya’da son 4 yıl içerisinde 35 bin kişinin iş kaybına uğraması, rüzgar enerjisinin gelişimindeki aksamaların hangi boyutta zarar verebileceğini gösteriyor. 
 
1571044742 R zgar Enerjisinin Merkezi Avrupa da Kapasite B y mesi Risk Alt nda 1
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

duyar vana-31