İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi İklimlendirmesini İmbat Sağlayacak Siemens Bina Ürünleri bölümü, yangın ve güvenlik sistemlerine yönelik ürünleriyle TÜYAK 2019’da Emlak Termal Kent Yalova DemirDöküm Nitromix ile ısınacak TTMD’nin Yeni Kitabı Duman Kontrol Kılavuzu Yayımlandı FORM ŞİRKETLER GRUBU’NA YENİ MALİ İŞLER DİREKTÖRÜ İTÜ Enerji Enstitüsü - Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı HAZIRLANIN! DEĞİŞİM BAŞLIYOR ALDAĞ ALDAPOOL HAVUZ TİPİ NEM ALICI KLİMA SANTRALLERİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANAYİCİLERİ VE ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ LİNK YAPI ULUSLARARASI YANGIN ve GÜVENLİK SEMPOZYUMU'NA KATILIYOR GF HAKAN PLASTİK TÜRKİYE VE ORTADOĞU BÖLGE BAŞKANI BATUHAN BESLER AVRUPA’NIN KOMBİSİ İLK KEZ TÜRKİYE’DE E.C.A. CALORA PREMIX KOMBİ İLE KULLANICI KONFORU ÖN PLANDA YENİ JENERASYON DAIKIN ALTHERMA ISI POMPALARI İZOCAM ENKA’NIN IRAK’TAKİ İKİ BÜYÜK PROJESİNİN YALITIMINDA TERCİH EDİLEN MARKA OLDU

BOSCH TERMOTEKNOLOJİ'DEN DOĞALGAZ TASARRUFUİÇİN İPUÇLARI

BOSCH TERMOTEKNOLOJİ'DEN DOĞALGAZ TASARRUFU İÇİN İPUÇLARI VE

KOMBİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 

Yoğuşmalı kombinin 6 yıldır lider markası* Bosch Termoteknoloji olarak, kışın sert geçtiği ülkemizde, ısıtma sisteminizden daha fazla verim alabilmeniz için ipuçlarını paylaşıyor. 

 

Tasarruf İpuçları;

Öncelikle; tasarrufun formülünün oda sıcaklığında gizli olduğunu söyleyebiliriz; Bunun için; Cihazınızı oda kumandasıyla kullanarak, ortam sıcaklığını daha hassas kontrol edip yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Diğer bir nokta ise kombinizin ürettiği ısıyı içeride tutabilmek için yalıtım yaptırmaktır. Bunun dışında ısıyı içeride tutabilmek için; Oda havalandırmasını pencereleri kısa süreli ve tam açarak yapmak önemlidir. Yanlış yapılan nokta ise; Pencereleri aralık bırakarak havalandırma yapmaktır, Bunun yerine tam açarak yaptığınız havalandırma daha etkili ve daha az ısı kaybına sebep olur. Bu işlemi yaparken termostatik radyatör vanalarını kapatmanızda tasarruf için önemli etkenlerdendir. Oda içerisinde ısının rahat yayılabilmesi için radyatör gibi ısıtıcı elemanların önlerini de kapatılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; Isı kaybının en fazla olduğu yerler pencereler ve kapılardır. Bunun için pencerelerin ve kapıların ısı yalıtımlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Geceleri panjurları ve kepenkleri kapatmanız enerji tasarrufuna katkı sağlar. Odanın sıcaklığı ne olmalı sorusu ise sıkça sorulan sorulardan bir diğeridir. Odaları gereğinden fazla ısıtmamalı. Oda sıcaklığını 1°C daha düşük ayarlamak şehirlere göre değişmekle beraber, %8 ile %12 arasında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Oturma odalarının 20-22°C, yatak odalarının 18-20°C arasında ayarlanması tavsiye edilir.  Yakıt tasarrufu için ideal oda sıcaklığı 21°C olup, konfor şartı kişiden kişiye değişmektedir. Yerden ısıtma sistemlerinde ideal sıcaklık 45- 50°C önerilir. 55 °C üzerinde kullanım, ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği gibi evin zemine de zarar verebilir. Oda konforu sağlanması için oda sıcaklığının yanı sıra, havadaki nem oranı da önemlidir. Ortam kuru ise radyatörlerin üzerine su kapları koyarak nem miktarını ayarlayabilirsiniz. Cihazınızın verimli çalışması için ısıtma sisteminizin bakımını yılda bir defa Bosch termoteknik yetkili servislerince yaptırabilirsiniz. Yılda en az bir kez yetkili servis tarafından periyodik bakım yapılmalıdır. Kombi bakımı 1 yılı aşkın kullanılan cihazlar için önerilmektedir. Kombi bakımları genellikle Mayıs ayı ile Temmuz ayı arasında yapılmalıdır. Oda kumandasının konulması en uygun yer oturma odanızdır. Oturma odanızda da radyatör yanına veya yakınına konulmamalı ve tercihen duvarda yerden belirli yükseklikte bulunmalıdır ki mevcut sıcaklık doğru ölçülebilsin. 

Son ipucu olarak; Kombide donma koruması, oda sıcaklığı 5°C altına düştüğü zaman cihaz devreye girer ve ısıtma işleminden sonra devreden çıkar. Bu nedenle cihaz her zaman çalışmaya hazır durumda bırakılmalıdır. Bu tasarruf ipuçlarıyla kombinizi daha verimli kullanabilir ve doğalgaz faturanızdan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir diğer merak edilen konu ise; Kombinin montajının yapıldığı alanın neresi olduğudur. 

Bu nedenlerden ötürü; binaların merdiven boşlukları ve genel kullanımına açık koridorlarına, baca duvarları üzerine, apartman aydınlıklarına, açık balkonlara, yatak odalarına ve patlayıcı veya kolayca alev alabilen maddelerin depolandığı mahallere kombi montajı yapılmamalıdır.

Açık alanlarda kullanım yapılmak istenmesi durumunda, koruyucu kabin içerisine konumlandırılmak şartıyla kombinize örneğin balkonda yer verebilirsiniz.

Bosch kombiler kolay montaj avantajı ve kompakt modelleri ile montaj esnasında da hayatınızı kolaylaştırır.

Bununla birlikte, Bosch Kombi cihazlarının kullanımı oldukça basittir, temelde kullanıcı olarak müdahale edebileceğiniz iki parametre kombinin radyatörlere giden ısıtma (çıkış) suyu sıcaklığı ve sıcak kullanım suyu sıcaklığıdır. Bununla birlikte kombinizi daha uzun süreli ve tasarruflu kullanmanız için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. 

 

Kombinizi en verimli şekilde kullanmak için oda kumandası mutlaka tavsiye edilir. Böylece daha hassas ve tasarruflu işletim yapabilirsiniz. Hedef oda sıcaklığının bir derece daha düşük olmasının size yaklaşık olarak %8 ile %12 enerji tasarrufu getirdiği unutulmamalıdır.

 

Bir başka atlanan önemli nokta kombi cihazınızın düzenli bakımıdır.  Bosch Termoteknoloji web sitemizden kolayca ulaşabileceğiniz Yetkili Bosch Termoteknik servisleri periyodik bakımlar aracılığı ile kombinizin verimli ve uzun süreli işletimine yardımcı olur.

 

Evde kimsenin bulunmadığı zamanlarda ısı kaybından dolayı sıcaklığın çok düşmesini engellemek için cihazınızı minimum kapasitede çalışmasında fayda vardır. Oda termostatı kullanımı ile evde bulunulmadığı zamanlarda (18-20 C) sıcaklıklar oluşacak şekilde ayar yapılabilir. Eve gelmeye yakın bir za-manda konfor sıcaklığına (20-23 C) gelecek şekilde program yapılabilir. Böylece en efektif şekilde ısıtma sisteminizi işletmiş olursunuz.

 

Modülasyon aralığı geniş olan kombilerin seçilmesi, kombinin düşük mahal ısıtma talepleri karşısında kendini kısarak boşa enerji harcamasını önlemeye yarar.

 

Yoğuşmalı kombi kullanımında tesisatın düşük sıcaklıklarla çalışmaya uygun olması sistem verimini yükseltir. Çünkü yoğuşma veriminden düşük sıcaklıklarla işletimde daha yüksek oranda faydalanılabilir.

 

Modülasyonlu oda termostatı kullanımı ayarlanan oda sıcaklığına yaklaşıldığında cihazın kapasitesini kısarak modülasyon yapmasını sağlar. Bu da cihazın dur-kalk yapma sayısını  ve yakıt tüketimini azaltır.

 

Kombinizi sigorta şalterini kullanarak asla kapatmamak gerekir. Aksi halde cihazınızın tüm koruma fonksiyonları devre dışı kalır. Kombiler standby modunda bırakılmalıdır. Bir başka opsiyon da yaz moduna almaktır.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Solar istanbul -24